Polski golf rośnie w siłę

Golf w naszym kraju rozwija się bardzo dynamicznie. Sport, który jeszcze do niedawna był uznawany za rozrywkę przeznaczoną wyłącznie dla finansowych elit, konsekwentnie i skutecznie powiększa swoje grono odbiorców.

Golf coraz bardziej popularny w Polsce
Golf coraz bardziej popularny w Polsce

Sezon 2015 jest kolejnym przełomem m.in. za sprawą międzynarodowych sukcesów najlepszych polskich zawodników – Adriana Meronka i Mateusza Gradeckiego.

Rozwój każdej dyscypliny jest ściśle uzależniony od sukcesów sportowych. Tych w ostatnim czasie nie brakuje w polskim golfie. Nasz najlepszy golfista-amator, Adrian Meronk w połowie czerwca zadebiutował w prestiżowym Palmer Cup (amatorski odpowiednik słynnego Pucharu Rydera). Polak reprezentował drużynę Europy w corocznym starciu z USA i był najlepszy w swoim zespole. Meronk nie przegrał żadnego pojedynku, a obecnie jest sklasyfikowany na 37. miejscu w Światowym Rankingu Golfistów-Amatorów (WAGR). Najwyższym w historii polskiego golfa.

Udział w Palmer Cup był dla mnie bezcennym doświadczeniem. Zaprezentowałem swoje umiejętności na tle najlepszych golfistów-amatorów na świecie. Cieszę się, że mogłem sprawić radość kibicom golfa w Polsce. Mam nadzieję, że poprzez dobre wyniki naszych zawodników, będzie ich sukcesywnie przybywać – mówi Adrian Meronk.

Pierwszy wielki sukces na arenie międzynarodowej odniósł Mateusz Gradecki. W prestiżowym Amateur Championship ukończył rywalizację w czołowej „16”. W zawodach wzięło udział aż 229 golfistów z całego świata. Przed Gradeckim, żaden inny polski gracz nie zaszedł tak wysoko.

Golf jest sportem przeznaczonym dla prawdziwych dam i gentlemanów. Na polu golfowym obowiązuje etykieta oraz odpowiedni model zachowań, których bezwzględnie należy przestrzegać. Rywalizacja odbywa się w duchu fair play, a zawodniczy podchodzą do siebie z szacunkiem.

W Polsce, z każdym rokiem przybywa pól golfowych, a najważniejsze turnieje są transmitowane w telewizji. Promocji dyscypliny sprzyja otwartość znanych pasjonatów golfa, m.in. Mariusza Czerkawskiego i Tomasza Iwana, którzy są ambasadorami prestiżowego cyklu turniejów dla amatorów – Deutsche Bank Polish Masters 2015.

W golfie bardzo ważną rolę odgrywają pokora, determinacja oraz szacunek dla przeciwnika. Na pewno trzeba twardo stąpać po ziemi i ciężko pracować. Trzeba być świadomym tego, że na polu golfowym nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli i trzeba umieć radzić sobie w tych trudnych sytuacjach. Polski golf idzie w dobrym kierunku. Nie brakuje utalentowanych graczy, takich jak Meronk czy Gradecki, którzy już wkrótce mogą wprowadzić ten sport na zupełnie inny poziom – podsumowuje Mariusz Czerkawski, najlepszy polski hokeista w historii, a obecnie zapalony golfista.