Zakochany przyjaciel – co robić, gdy kumpel chce czegoś więcej?

Do tej pory łączyła was przyjaźń i myślałaś, że nic nie jest w stanie tego zniszczyć. Potem jednak okazało się, że przyjaciel poczuł do Ciebie coś więcej. Ty z kolei nie podzielasz tego uczucia. Jak delikatnie dać mu kosza, nie niszcząc waszej relacji?

Zakochany przyjaciel
Zakochany przyjaciel – co robić, gdy kumpel chce czegoś więcej?

Zakochany przyjaciel może być prawdziwym problemem. Czy ci, którzy mówią, że przyjaźń damsko-męska nie istnieje, mają rację? Faktycznie bardzo często zdarza się, że jedna strona prędzej czy później zakochuje się w drugiej, przy czym nierzadko obiekt zainteresowania nie odwzajemnia tych uczuć. Wszyscy dookoła radzą, co zrobić, by wyjść ze strefy przyjaźni, ale niewiele osób zastanawia się nad położeniem tych, którzy muszą dać kosza własnemu przyjacielowi. Jak zrobić to w sposób delikatny, nie niszcząc przy okazji kumpelskiej relacji? I czy to w ogóle możliwe?

Zakochany przyjaciel – sygnały

Nie masz pewności, czy kumpel czuje do Ciebie coś więcej? Pomyśl, jak się zachowuje, gdy jesteście razem. Czy szuka bliskości, inicjuje kontakt fizyczny (długie przytulanie, łapanie za rękę)? Gdy mówisz o innych facetach, jest delikatnie zazdrosny? Unika wyjść w towarzystwie znajomych, bo woli spędzać czas sam na sam z Tobą? Jeśli tak, to masz podstawy do tego, by sądzić, że przyjaciel chce czegoś więcej. Problem pojawia się wtedy, gdy Ty zupełnie nie myślisz o nim jak o potencjalnym partnerze. W takiej sytuacji powinnaś szybko dać mu do zrozumienia, że nie jesteś nim zainteresowana. Możesz zrobić to subtelnie, ale nie ma gwarancji, że Twój przyjaciel zrozumie aluzje. Nie bój się dobitnie zasugerować mu, że np. podoba Ci się ktoś zupełnie inny – im szybciej kumpel pojmie, że nie ma szans, tym lepiej dla niego.

Jak dać kosza przyjacielowi?

No dobrze, a co robić, gdy przyjaciel postanowi wyznać Ci miłość i będzie oczekiwał konkretnej odpowiedzi? W takiej sytuacji nie możesz już silić się na sugestie. Będziesz musiała wprost powiedzieć mu, że nie jesteś zainteresowana związkiem. Jeśli zależy Ci na podtrzymaniu przyjaźni, zrób to delikatnie, ale jednocześnie nie dawaj kumplowi zbędnej nadziei. Nie pozwól na to, by kontynuował waszą relację z myślą, że może kiedyś zmienisz zdanie. Wtedy on dalej będzie starał się doprowadzić do związku. Żeby tego uniknąć, powinnaś uświadomić mu, że choć bardzo go lubisz, to nigdy nie obdarzysz go silniejszym uczuciem. Nie mów, że kochasz go jak brata – to ostatnia rzecz, którą chce usłyszeć zakochany facet!

Friendzone – czy będzie jak dawniej?

Po szczerej rozmowie jedyne, co możesz zrobić, to czekać. Teraz od Twojego przyjaciela zależy, jak dalej będzie wyglądała wasza relacja. Nie możesz zmusić go do tego, by wszystko zostało po staremu. Jeśli będzie potrafił nadal utrzymywać z Tobą bliski kontakt ze świadomością, że to tylko przyjaźń, to bardzo dobrze. Jeżeli natomiast zrezygnuje z tej relacji, nie wiń go. Trudno żyć we friendzonie i czasem po prostu lepiej jest się odciąć.

A może by tak spróbować…

Zanim jednak dasz kumplowi kosza, zastanów się, czy aby na pewno nic do niego nie czujesz. Być może po prostu boisz się, że związek zniszczy waszą przyjaźń? Pomyśl o nim jak o potencjalnym partnerze. Czy nie chciałabyś spróbować? Może już wielokrotnie wyobrażałaś sobie wasz związek. Pozbądź się oporów! Daj się ponieść miłości i zaryzykuj.
Jeśli jednak jesteś pewna, że w tym momencie nie czujesz nic do swojego przyjaciela, nie licz na to, że uczucie przyjdzie z czasem. Nie zgadzaj się na eksperymentalny związek, bo tylko zranisz drugą stronę. Skoro przez cały okres waszej przyjaźni nie widziałaś w kumplu potencjalnego partnera, to nie zmieni się pod wpływem nowego statusu waszej relacji. Bądź szczera nie tylko z przyjacielem, ale i z sobą samą.

Eliza Pomianowska