Powiem Wam, co o tym myślę. Joan Didion

Ponadczasowy zbiór ikonicznych tekstów Joan Didion, pochodzących z lat 1968–2000, poruszających tematy, które przez lata stały się znakiem rozpoznawczym jej pisarstwa: kobiety, prasa, polityka, autorefleksja.

Powiem Wam, co o tym myślę
Powiem Wam, co o tym myślę. Joan Didion

„Powiem Wam, co o tym myślę” to wnikliwe, poruszające, a momentami prorocze artykuły i eseje. Dają wgląd w błyskotliwy umysł jednej z najwybitniejszych współczesnych pisarek. Od 13 października zbiór dostępny jest w księgarniach.

„Powiem Wam, co o tym myślę”

Ikona Nowego Dziennikarstwa, feminizmu i stylu. Jedna z największych amerykańskich pisarek i eseistek, laureatka National Book Award. W swoich tekstach bezkompromisowo opisywała przemiany kultury i świata, a przede wszystkim lata 60. wraz z ich kontrkulturą i ruchem hipisowskim. W 2013 r. docenił ją Barack Obama, wręczając order za zasługi w dziedzinie sztuki. Didion jest także bohaterką kameralnego filmu dokumentalnego Netflixa pt.: „Joan Didion: Wszystko w rozpadzie”.
Didion to kronikarka swojego czasu, niezwykle celna obserwatorka – Ameryki, kontrkultury, przemian społecznych, sytuacji społeczno-politycznej. Z takim samym zmysłem analitycznym pochyla się także nad osobistą historią i procesem pisania. W „Powiem Wam, co o tym myślę” przeczytamy zatem zarówno o amerykańskiej prasie podziemnej, spotkaniu weteranów wojennych, lecz także o samej sztuce pisania, w tym tekst o twórczości Ernesta Hemingwaya.

Opinie na temat książki

Najbardziej oczekiwana książka roku 2021 według Vogue’a, TIME’a, Bustle, The New York Timesa i wielu innych.

Niezwykła, pięćdziesięcioletnia kariera Didion jako dziennikarki, eseistki, powieściopisarki i scenarzystki zapewniła jej poczesne miejsce w amerykańskim kanonie literackim, a zebrane tu dwanaście wczesnych utworów podkreśla jej niezwykłość. Nigdy nie będzie innej takiej jak onaO Magazine.

Mnóstwo dziennikarskiego złota. To, co jest nadzwyczaj istotne, to charakterystyczna dalekowzroczność Didion, która jest szczególnie uderzająca dekady późniejHeller McAlpin, NPR.

Zaskakująco łatwo jest znaleźć się pod wpływem Didion, nawet mimowolnie. Jej zasięg jest zróżnicowany, ale wciąż powraca do pewnych tropów i tematów: lakoniczny dystans, kobieca bohaterka jako zdystansowana obserwatorka, daremność znaczenia, mit spójności narracji, smutek, Los Angeles, Nowy Jork, reportaże zagraniczne, konwencje polityczne, zraniona kobietaAntonia Hitchens, The Wall Street Journal.

O autorce

Joan Didion – amerykańska dziennikarka, pisarka, eseistka i scenarzystka. Przedstawicielka nurtu Nowego Dziennikarstwa. Publikowała w amerykańskiej prasie. Jest autorką pięciu powieści, kilku zbiorów esejów i scenariuszy pisanych wspólnie z mężem. W 2005 roku zdobyła National Book Award za „Rok magicznego myślenia”.