Prawidłowe żywienie kotów

prawidlowe zywienie kota

Od tego powinniśmy tak naprawdę zacząć, ponieważ prawidłowe żywienie wpływa zarówno na wygląd, jak i na zdrowie kota. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że koty są mięsożercami, którym białko zwierzęce jest niezbędne do życia. Nie zrobimy z kota wegetarianina, choćbyśmy nie wiem jak chcieli. Układ pokarmowy tych drapieżników nie radzi sobie z obróbką pokarmów pochodzenia roślinnego, są więc dla nich bezwartościowe. Niemal wszystkie składniki odżywcze koty czerpią z ciał zwierząt, którymi się żywią.

Kocia dieta musi być wysokobiałkowa. Białko stanowi podstawowy budulec kociego ciała, ponadto jest dla niego głównym źródłem energii. Zawartość białka w dziennej dawce pokarmu powinna wynosić zatem przynajmniej 30%. Powinno być przy tym łatwo przyswajalne, a takie znajduje się przede wszystkim w mięsie.
Pożywienie musi dostarczać kotu wszystkich niezbędnych aminokwasów, z których szczególną rolę pełni tauryna. Należy ona do aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm nie wytwarza i otrzymuje je wyłącznie z pożywieniem. Koty mają bardzo duże zapotrzebowanie na ten związek. Jego niedobór może skutkować między innymi degeneracją siatkówki, zwyrodnieniem mięśnia sercowego, obniżeniem płodności i zamieraniem płodów.
Oczywiście oprócz białka w diecie kotów inne składniki pokarmowe we właściwych proporcjach. Bardzo trudno jest samemu przygotować takie pełnowartościowe pożywienie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podawanie kotu gotowej suchej karmy. Rzecz jasna powinna być to sucha karma jak najlepszej jakości, dostosowana do wieku i kondycji naszego zwierzaka. Kota długowłosego najlepiej na przykład karmić karmą przeznaczona dla kotów długowłosych, ponieważ zawiera ona szczególnie dużo związków poprawiających kondycję futra.
Właściwie żywienie połączone z dbaniem o jego zdrowie i wygląd z pewnością zapełnią mu długie lata szczęśliwego życia.

Tekst: Jacek Narożniak

plusy  minusy sucher karmy weterynarzKonsultacja weterynaryjna: lek. wet. Piotr Korzeniowski

EKSPERT KAKADU
Lek. wet. Piotr Korzeniowski Jest lekarzem weterynarii, absolwentem AR SGGW, właścicielem przychodni weterynaryjnych i wielkim miłośnikiem zwierząt.
Jest także pasjonatem akwarystyki.
Doktor Piotr opiekuje się zwierzętami w kilku naszych warszawskich sklepach.
Dzięki trzydziestoletniej praktyce weterynaryjnej doskonale rozumie zagadnienia związane z relacjami między właścicielem, jego pupilem i lekarzem.