Małżeństwo jak za dawnych lat, czyli staropolskie tradycje ślubne

Muzyka, tańce, jedzenie, dobra zabawa i dużo, dużo alkoholu - wbrew pozorom staropolskie wesela nie różniły się tak bardzo od współczesnych uroczystości ślubnych. Wiele tradycji przetrwało do dziś.

tradycyjne wesele
Małżeństwo jak za dawnych lat, czyli staropolskie tradycje ślubne. Foto Włodzimierz Tetmajer/Muzeum Narodowe w Szczecinie

Co kraj, to obyczaj. Także Polska cieszyć się może historią obfitującą w rozmaite staropolskie zwyczaje i tradycje, w tym te ślubne. Chociaż część z nich mocno związanych było z religią, przede wszystkim chrześcijaństwem, inne swoimi korzeniami sięgają czasów pogańskich. Niektóre już dawno odeszły w zapomnienie, ale w dwudziestopierwszowiecznych celebracjach weselnych nietrudno odszukać licznych śladów przeszłych obrzędów. Jak wyglądały staropolski ślub i wesele?

Swatanie i zrękowiny

Myśląc o staropolskim weselu, odrzeć musimy się ze złudzeń tkliwej, romantycznej miłości. Małżeństwo było tak naprawdę kontraktem biznesowym zawieranym pomiędzy rodzinami, a nie wyrazem uczucia i oddania. Dlatego o tym, kogo poślubi syn lub córka, najczęściej decydowali rodzice państwa młodych. Powszechne było także korzystanie z usług swata, który pomagał łączyć parę. Dobicie targu pieczętowano w prawdziwie polskim stylu – wódką. Z kolei odmowę okazywano podaniem niedoszłemu zięciowi czarnej polewki. Po zeswataniu przyszłych małżonków nadchodził czas na zaręczyny (nazywane dawniej zrękowinami), podczas których związywano razem prawe ręce młodych.

Przygotowania i wieczór panieński

Do ślubu, a przede wszystkim wesela, przygotowywano się solidnie. Z rozmysłem wybierano datę. Niepomyślne było bowiem urządzanie zaślubin w maju lub czerwcu. W przypadku pierwszego letniego miesiąca uważano na przykład, że pannę młodą zjedzą larwy, od których dostał on swoją nazwę – czerwie. Ku pomyślności państwa młodych dzień przed rozpoczęciem uroczystości dom weselny obrzucano natomiast szklanymi naczyniami.

Małżeństwo jak za dawnych lat, czyli staropolskie tradycje ślubne
Małżeństwo jak za dawnych lat, czyli staropolskie tradycje ślubne. Foto Leonard Strojnowski/Biblioteka Narodowa

Kluczowym punktem przedednia ślubu był wieczór panieński. Podczas niego panna młoda żegnała się ze swoim starym życiem. Jednak zamiast szalonych imprez i klubów ze striptizem, przyszłą żonę czekało melancholijne spotkanie z niezamężnymi kobietami, podczas którego pleciono dla niej wieniec. Jako materiałów używano ziół i kwiatów, w tym tych symbolizujących czystość i niewinność, jak ruta bądź rozmaryn. Czasami w zaplecionej ozdobie umieszczano małe amulety, mające zapewnić pannie młodej długie i dostatnie życie, na przykład monetę albo kawałek chleba.

Z kolei pan młody spędzał ostatnią samotną noc na odpowiedniku wieczoru kawalerskiego, który był nieco bardziej entuzjastycznym wydarzeniem, koncentrującym się wokół obfitej uczty. Najważniejszym punktem programu był oczywiście lejący się strumieniami alkohol.

Staropolskie tradycje ślubne

Aż do XVI wieku powszechne było branie ślubu w domu, a nie w kościele. Później, kiedy normą stało się zawieranie małżeństwa w świątyni, pan młody przybywał przed uroczystością po swoją przyszłą żonę do jej domu. W dobrym guście było zabranie przez niego ze sobą muzyków. Kawalera witali rodzice jego wybranki, którzy następnie błogosławili państwu młodym. Przyjęło się, że panna młoda powinna w takim momencie płakać.

Zobacz także: Najbardziej zwariowane zwyczaje ślubne na świecie

Do kościoła ruszano w orszaku – konno w przypadku mężczyzn i na wozach w przypadku kobiet. Po przybyciu na miejsce, kapłan odprawiał ceremonię. Tak jak i dzisiaj, państwo młodzi wymieniali się pierścieniami na znak wierności.

Małżeństwo jak za dawnych lat, czyli staropolskie tradycje ślubne
Małżeństwo jak za dawnych lat, czyli staropolskie tradycje ślubne. Foto Biblioteka Narodowa

Wesele

Po ślubie nadchodził wreszcie czas na długo wyczekiwane wesele. Miało być jak największe, jak najbardziej wystawne i jak najliczniejsze. Nierzadko urządzano je ponad stan, co później negatywnie odbijało się na domowym budżecie rodzin państwa młodych. Trwało ono zazwyczaj kilka dni, a w przypadku magnaterii – nawet dłużej. Nowożeńców witało się na nim chlebem i solą. Wygłaszano też liczne przemówienia, zwane pieśniami weselnymi. Punktem kluczowym była oczywiście obfita i suto zakrapiana biesiada, którą rozpoczynano kołaczem. Po posiłku przychodził czas na tańce i zabawy.

Czepek dla panny młodej

O północy zaczynały się oczepiny, czyli obrządek symbolizujący przejście panny w stan małżeński. Dziewczynie zdejmowano wianek, ucinano nieprzystający mężatce warkocz, a na głowę zakładano właściwy zamężnej kobiecie czepiec. Rola panny młodej polegała na wzbranianiu się tym działaniom, wyrywaniu i płakaniu. Miała także zrywać z głowy misternie haftowany czepiec, rzucać go na podłogę i deptać. Czasem dochodziło nawet do gonitw dookoła biesiadnych stołów. Ostatecznie panna młoda dawał się „oczepić”, co symbolizowało zaakceptowanie swojego nowego życia.

Zakończenie uroczystości

Kiedy państwo młodzi się już wybawili, parę tłumnie odprowadzano do sypialni. Biesiadnicy najczęściej głośno i entuzjastycznie zachęcali nowożeńców do współżycia. Czasem po odbyciu aktu pan młody prezentował splamione krwią żony ubranie bądź pościel, dowodząc tym samym utraty jej dziewictwa.

Alternatywą dla tradycyjnych pokładzin była cukrowa kolacja. To kameralne przyjęcie odbywało się w sypialni, w gronie najwyżej cenionych gości. Do jedzenia przygotowywano jedynie słodkie potrawy, co miało zapewnić nowemu małżeństwu słodkie życie.

Uroczystości kończyły się przenosinami, podczas których młoda żona przeprowadzała się do domu męża.

Anna Miłachowska