Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Mieszkając na miejskim osiedlu, nie martwimy się o odprowadzanie ścieków, ponieważ zajmują się tym odpowiednie jednostki.

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków

W przypadku posiadania własnego domu pod miastem często musimy samodzielnie rozwiązywać takie kwestie. Sieci kanalizacyjne nie docierają jeszcze wszędzie. Rozwiązaniem mogą być biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Proces oczyszczania ścieków wewnątrz przydomowych oczyszczalni ścieków odbywa się dzięki specjalnemu zestawowi urządzeń. Oczyszczone ścieki ostatecznie mogą trafiać bezpośrednio do gleby. Przydomowe oczyszczalnie ścieków może występować w kilku rodzajach. Możesz wybrać wersje:

  • biologiczne;
  • drenażowe (posiadają specjalny drenaż rozsączający);
  • tunelowe;

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Jest to kwestia zależna od wielu czynników. Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest jednak związana z dopełnianiem niektórych ważnych formalności. Przed rozpoczęciem robót budowlanych musisz się postarać o:

  • pozwolenie na budowę w przypadku większych inwestycji (wymaga otrzymania decyzji dot. warunków zabudowy). Ważne jest zachowanie odległości od ujęcia wody pitnej, kabli energetycznych, granicy działki etc.
  • zgłoszenie inwestycji do wydziału budownictwa starostwa powiatowego, odpowiedniego urzędu(niekiedy konieczna jest wizyta w wydziale architektury) lub gminy.

O szczegóły można dopytać bezpośrednio producenta oczyszczalni ścieków. Udzieli on porad odnośnie dobrania oczyszczalni ścieków po ustaleniu warunków zabudowy. Wyceni też koszty eksploatacji oraz samej inwestycji.

Gdzie można zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Z przydomową oczyszczalnią nie może sąsiadować ujęcie wody zdatnej do spożycia. Sposób oczyszczania ścieków i sama eksploatacja oczyszczalni biologicznej opiera się o pracę bakterii, nicieni i innych mikroorganizmów, które nie mogą dostawać się do ujęcia. Planując przydomową oczyszczalnię ścieków, czy wybierając miejsce budowy studni chłonnej, warto zapoznać się z planem o zagospodarowaniu przestrzennym. W tym celu należy udać się do urzędu gminy z mapą o naniesioną lokalizacją oczyszczalni.

Korzyści jakie oferuje przydomowa oczyszczalnia ścieków!

Korzystanie z przydomowej oczyszczalni ścieków ze złożem biologicznym sprawia, że do gruntu trafia praktycznie idealnie czysta woda. Odpowiadają za to bakterie żyjące wewnątrz osadnika gnilnego oraz osadnika wtórnego. Ogromną korzyść dostrzeżemy też w rachunkach, które opłacamy. Z reguły bywa tak, że w przypadku jednorodzinnego domu, ekologiczne oczyszczalnie przydomowe zwracają się w pełni już po trzech latach od budowy poletka filtracyjnego na działce.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków – najtańszy wariant dla Twojego domu!

Koszty użytkowania omawianej tu instalacji ograniczają się praktycznie do jednej rzeczy. Mianowicie raz na kilkanaście miesięcy konieczne bywa pozbycie się zbędnego osadu z osadnika wstępnego. Obecnie biologiczne oczyszczalnie oraz te z drenażem rozsączającym świetnie działają na posesjach na terenie całego kraju. Sporo osób demontuje szamba, które skutecznie zastępuje oczyszczalnia domowych zanieczyszczeń. Podziemna część instalacji opiera się przede wszystkim o zbiornik z odpowiednim osadem czynnym oraz instalację z filtrem piaskowym. W efekcie możliwe jest dostosowanie do norm jakości oraz ponoszenie liminalnych kosztów dotyczących odprowadzania ścieków z naszego domu.

Postaw na sprawdzonych producentów

Decydując się na montaż omawianych tutaj oczyszczalni warto wybierać firmy świadczące kompleksowe usługi z tego zakresu. Dzięki temu można zyskać pewność, że inwestycja zostanie zrealizowana we właściwy sposób. Wybierając odpowiednie firmy, możesz również liczyć na fachowe doradztwo odnośnie wyboru poszczególnych rodzajów instalacji. Warto też śledzić informacje na temat możliwych dofinansowań różnych inwestycji. Przykładem jest program „Moja Woda”, który pozwala na otrzymanie dopłat do zainwestowania w rozwiązania chroniące środowisko naturalne.

Artykuł partnera