Rolety – jak poprawnie dopasować je do okna?

Rolety to coraz element wystroju wnętrza wciąż zyskujący na popularności, chroniący przed słońcem i zapewniający domownikom prywatność.

Rolety – jak poprawnie dopasować je do okna?

Ponadto rolety mogą być estetycznym dodatkiem, który będzie doskonale korespondował z kolorem ścian i charakterem mebli Jak poprawnie dopasować rolety do okna?

Wybór rolety – gotowa, czy na zamówienie?

Decydując się na zakup rolet, możemy wybrać gotowy produkt dostępny np. w markecie budowlanym lub zamówić ich wykonanie pod konkretny wymiar. Pamiętajmy, że by prawidłowo pełnić swoją funkcję, roleta musi przylegać do ramy okiennej. O ile montaż gotowych rolet jest bardzo prosty i właściwie każdy jest w stanie je założyć bez pomocy fachowca, to jednak należy mieć na uwadze, że cały mechanizm mocujący pozostanie widoczny. Rolety wykonywane na zamówienie mechanizm mocujący wbudowany mają w specjalną kasetkę, a materiał rolety umieszczony jest w specjalnych prowadnicach. Dzięki temu rolety wykonane na zamówienie są nieco bardziej stabilne i estetyczne. Istotne jest również to, jakie funkcje dodatkowe ma pełnić roleta. Czy ma być dodatkowym izolatorem przed wysoką temperaturą? Czy powinna całkowicie wyciemnić pokój? Niezwykle istotna jest kwestia doboru materiału, z jakiego zostanie ona wykonana. Rolety w jasnym kolorze z pewnością nie będą zaciemniać pokoju w takim stopniu jak te ciemne, a jeśli materiał nie będzie posiadał dodatkowej warstwy izolacyjnej, nie uchroni nas przed upałem.

Gdzie kupić rolety?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, gotowe rolety można kupić nawet w supermarketach, w promocyjnych cenach. Niemniej jednak ich jakość będzie zdecydowanie niższa od tych wykonywanych w specjalizującej się w tej branży firmie. Kupując na zamówienie, zyskujemy pewność, że roleta będzie idealnie dopasowana do naszych okien i wystroju wnętrza. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu karnix.pl, gdzie dostaniemy gwarancję trwałości materiału oraz mechanizmu mocującego. Źle dopasowana roleta nie będzie spełniała swojej funkcji. Ponadto może wyglądać bardzo nieestetycznie – np. materiał będzie się krzywo zwijać.

Jak prawidłowo zmierzyć okno?

Zbyt szeroka roleta będzie zawadzać o ściany, a z kolei zbyt wąska nie uchroni przed słońcem. Dlatego tak istotne jest prawidłowe zmierzenie okna przed zakupem rolet. Zależnie od rodzaju rolety, pomiarów dokonujemy w różny sposób. W przypadku modelu mini mierzymy szerokość samej tylko szyby lub szerokość pomiędzy listwami przyszybowymi okna oraz całkowitą wysokość skrzydła okna, począwszy od górnej listwy przyszybowej do dolnej listwy przyszybowej. Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór rolety w kasecie, mierzymy szerokość okna od klamki do końca listwy przyszybowej lub też szerokość samej szyby. Następnie określamy wysokość skrzydła okna od początku ramy okiennej do końca dolnej listwy przyszybowej. Jeśli zaś chcemy kupić rolety wolnowiszące, mierzymy szerokość całej wnęki okiennej, dodając od 3 do 5 cm zapasu z każdej strony. Wysokość natomiast mierzymy od punktu, w którym roleta ma być zawieszona do parapetu lub podłogi.

Decydując się na zakup rolet, warto skorzystać z porad fachowców, którzy pomogą dobrać modele dostosowane do naszych potrzeb. Wówczas z pewnością uzyskamy zadowalający efekt.

Artykuł partnera

Wpis znaleziono dzięki:

- Rolety

- Pomiary okna

- Rolety wolnowiszące