Roślina przełomowa w walce z cholesterolem – poznaj szczegóły!

Cholesterol jest ściśle powiązany z funkcjonowaniem lipidów. Ich zaburzenie może przyczynić się do nieprawidłowości, a co za tym idzie do chorób - np. miażdżycy.

Roślina przełomowa w walce z cholesterolem – poznaj szczegóły!

Istnieje określenie cholesterolu dobrego i złego. Skąd taki podział i jak pozbyć się tego niechcianego?

Skąd podwyższony cholesterol?

Podwyższone stężenie cholesterolu występuje wśród Polaków częściej niż palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze czy otyłość. Nadmiar frakcji LDL cholesterolu (tzw. „zły” cholesterol) powoduje zmiany miażdżycowe, które przyczyniają się do zwężenia światła naczyń krwionośnych i ograniczają przepływ krwi. Najgroźniejsze powikłania to między innymi zawał serca i udar mózgu, spowodowane zatrzymaniem przepływu krwi przez naczynie. O skali problemu świadczy fakt, że choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów dorosłych Polaków.

Sam proces odkładania się blaszki miażdżycowej jest bardzo powolny i może rozwijać się przez lata nie dając specyficznych objawów. Nie możemy go jednak ignorować! Najlepsze korzyści zdrowotne osiągniemy podejmując działania odpowiednio wcześnie.

Już na wczesnym etapie choroby wysokie stężenie cholesterolu może powodować osłabienie funkcji poznawczych (pamięci) i problemy z koncentracją, a także spadek wydolności organizmu – tłumaczy prof. dr hab. Artur Mamcarz, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Niestety większość osób nie jest tego świadoma. A przecież sprawnie działająca pamięć i koncentracja są szalenie istotne dla ludzi aktywnych zawodowo. Konsekwencjami wysokiego cholesterolu mogą być także zaburzenia erekcji, uszkodzenie nerek, czy wątroby – dodaje ekspert.

Przełomowa bergamota

Według najnowszych badań to natura przychodzi z pomocą w walce z cholesterolem!
BergamotaCitrus bergamia Risso – to cytrusowa roślina, która rośnie we włoskiej Kalabrii. Słynie ze swojej skórki, która jest wykorzystywana do produkcji olejków eterycznych i perfum. Odkryto korzystne działanie miąższu bergamoty, który ma wysokie stężenie polifenoli (BPF) – związków o działaniu antyoksydacyjnym, a także wspierającym gospodarkę lipidową. Wyciąg z cytrusa zapewnia ochronę śródbłonka naczyniowego.

W badaniach naukowych wykazano, że BPF zapewnia najsilniejszą redukcję stężenia cholesterolu LDL spośród przebadanych naukowo substancji naturalnych – wyjaśnia dr n. med. Marcin Barylski z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Rehabilitacji Kardiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Badanie przeprowadzono z udziałem 237 osób. Zostało potwierdzone działanie rośliny. Trzydziestodniowa terapia skutkowała znacznym obniżeniem stężeń frakcji cholesterolu LDL, redukcją stężenia triglicerydów oraz istotnym wzrostem stężenia „dobrego” cholesterolu (HDL).

Cukrzyca, wątroba i erekcja – wielozadaniowość bergamoty

Poza kompleksowym wpływem na lipidy badania wykazały także wysoce korzystny wpływ rośliny na glikemię. W grupie przyjmującej BPF w dawce 500 mg zaobserwowano obniżenie stężenia glukozy we krwi średnio o 18,9% a dawka 1000 mg wiązała się ze spadkiem o 22,4%. Warto podkreślić, że zaburzenia metabolizmu węglowodanów tj. stan przedcukrzycowyi cukrzyca występują coraz częściej i nazywane są epidemią XXI wieku.

Inne z badań, przeprowadzone wśród 107 osób, dowiodło skuteczności wyciągu z bergamoty w znacznym ograniczeniu stłuszczenia wątroby. Co ważne, nie odnotowano przy tym żadnych działań niepożądanych, co po raz kolejny potwierdziło wysoki profil bezpieczeństwa BPF.6

To nie wszystko. Badania na grupie mężczyzn z cukrzycą typu 2 i zaburzeniami erekcji wykazały dużą skuteczność terapii BPF w poprawie funkcji seksualnych (potencji).