Kto i kiedy może skorzystać z takiej opcji oraz jak przekonać ubezpieczyciela do swoich racji? Przeczytaj i dowiedz się, co Ci przysługuje w razie wypadku.
Auto zastępcze nie tylko do celów służbowych
Do niedawna samochód zastępczy był opłacany przez ubezpieczyciela wyłącznie w przypadku, gdy służył on do celów firmowych, czyli należał do floty firmowej bądź był niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej przez właściciela. Jednakże dyskryminacja prawna pozostałych użytkowników dróg w tym zakresie spowodowała, iż Sąd Najwyższy uznał ten stan za niesprawiedliwy, dając podstawy do roszczeń także osobom prywatnym. Odwożenie dzieci do szkoły, dojazd do pracy, dowóz na zajęcia pozalekcyjne bądź wypełnianie innych zobowiązań powoduje, iż samochód bywa często niezbędnym narzędziem, a jego brak dezorganizuje całkowicie życie kierowców i ich rodzin.
To, jaki wybierzemy pojazd oraz z jakiej wypożyczalni samochodów skorzystamy, ma bardzo duże znaczenie w uzyskaniu zwrotu kosztów wynajmu z OC sprawcy. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na klasę samochodu zastępczego – nie wyższą, niż uszkodzonego pojazdu, bądź nawet niższą – zabezpiecza to towarzystwa ubezpieczeniowe przed nadmiernymi kosztami. Po drugie, klient powinien skorzystać z oferty wypożyczalni, której cennik nie będzie przekraczał średnich stawek wynajmu dla danego regionu. W przeciwnym wypadku możemy liczyć się z odmową pokrycia kosztów. Najlepiej jest więc wypożyczyć auto zastępcze w takiej firmie, która posiada już doświadczenie w zakresie obsługi polisowej, a ponadto zajmie się realizacją wszelkich formalności. Profesjonalne wypożyczalnie będą w stanie przeprowadzić poszkodowanego przez wszystkie formalności w sposób bezgotówkowy, minimalizując ilość procedur i obowiązków leżących po stronie klienta.
Samochód zastępczy – niezbędne formalności
Aby stać się posiadaczem samochodu zastępczego, opłaconego z OC sprawcy, należy dopełnić kilku formalności na miejscu wypadku. Przede konieczne jest spisanie oświadczenia wraz ze sprawcą bądź wezwanie policji na miejsce kolizji. Następnie należy uzyskać numer polisy sprawcy, a szkodę jak najszybciej zgłosić do ubezpieczyciela. Ponadto wniosek musi być odpowiednio umotywowany potrzebą posiadania samochodu na co dzień.
Na co możesz liczyć jako poszkodowany? W przypadku naprawy pojazdu, auto zastępcze przysługuje Ci teoretycznie do czasu ukończenia prac warsztatowych, czyli powrotu do możliwości korzystania z własnego samochodu. Jeżeli orzeczona zostanie szkoda całkowita, auto zastępcze powinno przysługiwać do czasu nabycia nowego. Jednakże w praktyce kierowcy muszą liczyć się z mniej różową rzeczywistością. Ubezpieczyciele zazwyczaj ściśle określają ilość dni, na jakie przysługuje samochód zastępczy. Szacunki te oparte są o wyliczenia teoretycznego czasu przewidzianego na naprawę czy kupno auta. W przypadku niezachowania terminów różnice dopłacamy niestety z własnej kieszeni.
Pamiętaj też, że auto zastępcze powinno być w pełni ubezpieczone.