Skórzane kozaki – jak o nie dbać, by zawsze wyglądały pięknie?

Skórzane kozaki to dosyć drogi rodzaj obuwia, dlatego warto postawić na kilka prostych, niewymagających zbyt wiele czasu czynności, które pozwolą zachować nienaganny wygląd butów przez kilka sezonów

Skórzane kozaki – jak o nie dbać, by zawsze wyglądały pięknie?

Skórzane kozaki to taki model zimowych butów, który jest ponadczasowy oraz niesamowicie trwały, o ile oczywiście dobrze o niego zadbasz. Jeśli chcesz wiedzieć, co zrobić, by Twoje oficerki, muszkieterki lub szpilki z wysoką cholewą zawsze wyglądały dobrze i posłużyły Ci kilka sezonów, czytaj dalej. Zastosowanie paru prostych trików pozwoli Ci utrzymać nienaganny stan obuwia przez długi czas.

Skórzane kozaki na każdą pogodę, czyli impregnacja przede wszystkim

Naturalna skóra jest trwałym tworzywem pod warunkiem, że jeszcze przed pierwszym użyciem dobrze ją zaimpregnujesz i ochronisz tym samym przed szkodliwym działaniem wody, brudu oraz soli, którą posypywane są zimą chodniki. Zamiast bezpośrednio po wyjęciu kozaków z pudełka wkładać je na nogi, poświęć kilka minut na zabezpieczenie cholewki. Możesz użyć w tym celu bezbarwnego środka impregnującego przeznaczonego do tego rodzaju tworzywa, ale możesz także buty po prostu wypastować preparatem w odpowiednim kolorze. Po takim zabiegu kozaki muszą dobrze wyschnąć. Na sam koniec wypucuj obuwie szczotką z miękkim włosiem. Dzięki temu skóra będzie się pięknie błyszczeć. Całą procedurę powtarzaj mniej więcej co dwa tygodnie, jeśli nosisz to obuwie codziennie.

Regularne czyszczenie skórzanych kozaków — klucz do sukcesu

Kozaki damskie skórzane używane na co dzień są narażone na najróżniejsze czynniki zewnętrzne, które niespecjalnie sprzyjają naturalnemu tworzywu. Jeśli przeprowadzona została wstępna impregnacja, to jesteś na dobrej drodze, by buty posłużyły Ci przez dłuższy czas. Musisz jednak pamiętać, by regularnie, najlepiej po każdym użyciu usunąć wszelkie zabrudzenia z cholewki. Jest to szczególnie ważne w przypadku soli, która po dłuższym kontakcie ze skórą pozostawia na niej trwałe ślady. Aby wyczyścić kozaki, możesz użyć szczotki, która poradzi sobie z powierzchniowymi, suchymi zabrudzeniami lub delikatnie zwilżonej, bawełnianej ściereczki. Jeśli do wyczyszczenia masz buty zamszowe, unikaj wody. Tu lepiej egzamin zda specjalna szczoteczka przeznaczona do takiego rodzaju skóry. Pocierając zabrudzenia gumką, szybko je usuniesz, a zaczesując włoski zamszu szczoteczką, ułożysz je w jednym kierunku, dzięki czemu buty będą prezentować się o wiele estetyczniej.

Skórzane kozaki – jak o nie dbać, by zawsze wyglądały pięknie?

Przechowywanie kozaków skórzanych

Bez względu na wysokość cholewki oraz rodzaj skóry, z której kozaki są wykonane, musisz pamiętać o odpowiednim przechowywaniu butów. Zarówno oficerki, kowbojki, modele klasyczne na obcasie, muszkieterki, jak i szpilki musisz przechowywać, tak by ich cholewka była wyprostowana. Na co dzień możesz je oprzeć o ścianę lub położyć na boku, ale po sezonie koniecznie wypchaj kozaki starymi gazetami lub prawidłami przeznaczonymi do tego modelu butów. Starannie wypełnione przyszwy i cholewki nie odkształcą się, a kozaki wyjęte po kilku miesiącach spędzonych w szafie będą prezentować się idealnie. Pamiętaj, że wszystkie akcesoria do prawidłowej pielęgnacji butów kupisz zarówno stacjonarnie, jak i online w sieci sklepów CCC. Szeroki asortyment obuwia pozwoli Ci wybrać porządne kozaki, a dostępne impregnaty, pasty czy prawidła ułatwią dbanie o nie, tak by jedna para mogła posłużyć nawet kilka lat.

Skórzane kozaki to dosyć drogi rodzaj obuwia, dlatego warto postawić na kilka prostych, niewymagających zbyt wiele czasu czynności, które pozwolą zachować nienaganny wygląd butów przez kilka sezonów. Pamiętając o impregnacji, czyszczeniu i odpowiednim przechowywaniu, długo będziesz cieszyć się pięknymi kozakami doskonale pasującymi do Twojego niepowtarzalnego stylu.