Skuteczne sposoby na redukcję tkanki tłuszczowej

Optymalna ilość tkanki tłuszczowej jest niezbędna dla zdrowia i urody – tłuszcz stanowi materiał izolacyjny, jest też podporą dla skóry. Niestety jego nadmiar to jeden z najczęściej występujących problemów estetycznych i zdrowotnych.

Marzysz o szczupłej sylwetce lub dokucza Ci miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej? Sprawdź skuteczne zabiegi, dzięki którym redukcja tkanki tłuszczowej staje się znacznie łatwiejsza!

Dlaczego tkanka tłuszczowa często gromadzi się w nadmiarze?

Tkanka tłuszczowa stanowi głównie warstwę podskórną. Zbudowana jest z adipocytów (komórek tłuszczowych) i macierzy łącznotkankowej. Adipocyty są wyjątkowo aktywne metabolicznie, dzięki czemu mogą spełniać swoją podstawową funkcję, czyli magazynować energię w postaci trójglicerydów, ale też wydzielać szereg związków istotnych dla organizmu.

Co ciekawe, produkcja komórek tłuszczowych jest najintensywniejsza u dzieci oraz osób w ostatniej fazie dojrzewania. W dorosłości natomiast nadwaga i otyłość mogą być spowodowane nie tylko zwiększeniem liczby komórek tłuszczowych, ale także powiększeniem ich objętości. Tkanka tłuszczowa może więc rozrastać się w wyniku:

  • hiperplazji – zwiększenia liczby komórek,
  • hipertrofii – zwiększenia objętości komórek.

Warto wiedzieć, że największy wzrost liczby komórek tłuszczowych następuje w okresie dojrzewania. Tym samym nawet pomimo późniejszej redukcji masy ciała, raz powstałe adipocyty zostają i mogą się powiększać w wieku dorosłym jako następstwo niewłaściwej diety i niskiej aktywności fizycznej. Tkanka tłuszczowa gromadzi się wówczas, gdy ilość gromadzonej energii przekracza zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Adipocyty powiększają się tylko do pewnego momentu, co również jest uwarunkowane genetycznie. Gdy komórka taka zostanie „przepełniona”, dochodzi do jej rozpadu, a to niestety generuje powstawanie kolejnych, których celem jest „przejęcie zapasów” komórki zniszczonej.

Największy wpływ na wygląd sylwetki ma dieta i aktywność fizyczna. Jednak skłonność do gromadzenia się tłuszczu ma również podłoże genetyczne. Często więc, pomimo intensywnych treningów, redukcja tkanki tłuszczowej okazuje się trudna i czasochłonna, zwłaszcza na obszarach słabo dostępnych dla ćwiczeń odchudzających.

Zabiegi wspierające usuwanie ogólnej i lokalnej tkanki tłuszczowej

Tkanka tłuszczowa gromadzi się bardzo szybko, oczywiście w zależności od indywidualnego tempa metabolizmu. Na szczęście jest też stosunkowo bardzo podatna na uszkodzenia – niszczy ją zarówno wysoka, jak i niska temperatura. Dzięki wysokiej plastyczności tkanki tłuszczowej można z łatwością stymulować jej rozpad. Dieta i aktywność fizyczna to podstawa. Doskonałym wsparciem są natomiast zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Wiele z nich to metody całkowicie nieinwazyjne, które w sposób komfortowy inicjują i przyśpieszają rozpad adipocytów. Do zabiegów takich należą m.in.:

  • Storz – zabieg opiera się na emisji fal akustycznych. Pod ich wpływem dochodzi do poprawy krążenia limfatycznego, dzięki czemu zbędne produkty przemiany materii i uszkodzone komórki tłuszczowe są sprawnie usuwane z organizmu. Pod wpływem fal akustycznych adipocyty są rozbijane i stopniowo zanikają. Zabieg modeluje ciało, a także radzi sobie z cellulitem, nawet w zaawansowanym stadium. W trakcie zaledwie półgodzinnego zabiegu nie odczujesz żadnego bólu, czy dyskomfortu.
  • Icoone – zabieg polega na głębokiej, podciśnieniowej stymulacji tkanek, która odbywa się w sposób całkowicie nieinwazyjny. Relaksacyjny masaż w połączeniu z energią laserową daje spektakularne efekty estetyczne, ale też zdrowotne. Zabieg pozwala się odprężyć, a po kilku seriach osiągnąć efekty w postaci redukcji miejscowej tkanki tłuszczowej i nie tylko.
  • X-Wave – w tym zabiegu poza falami akustycznymi wykorzystana jest także energia impulsów elektrycznych. Zabieg rozbija komórki tłuszczowe, a także redukuje oznaki starzenia się skóry.

Redukcja tkanki tłuszczowej możliwa jest także za pomocą zabiegów, takich jak np. EM body (pole magnetyczne), Onda (mikrofale CoolWaves), czy Spadeep (energia cieplna o częstotliwości fal radiowych). W razie potrzeby lokalną tkankę tłuszczową można redukować także za pomocą zabiegów wymagających niewielkiej ingerencji w ciągłość tkanek. Do metod takich należy m.in. liposukcja i radiofrekwencja mikroigłowa. Aby redukcja tkanki tłuszczowej była skuteczna, wybór konkretnej metody zawsze powinien uwzględniać indywidualne potrzeby Pacjenta.

Artykuł partnera