Starasz się o dziecko? Owoce morza zwiększą twoją płodność!

Coraz częściej odkładamy decyzję o macierzyństwie na później. Niepewna sytuacja finansowa, brak stałego partnera, stres, życie w ciągłym biegu - to tylko niektóre z czynników, które mogą utrudnić zajście w ciążę.

Starasz się o dziecko? Owoce morza zwiększą twoją płodność!

Wiek, w którym Polki decydują się na pierwszą ciążę, stale wzrasta a w raz z nim rośnie liczba problemów ze spłodzeniem potomstwa. Według „Raportu na temat płodności Polaków” już co piąta polska para ma problem z zajściem w ciążę. Wiele kobiet nie ma świadomości, że z każdym rokiem szanse na macierzyństwo maleją,
a po 33 roku życia zaczynają zdecydowanie spadać. Na płodność wpływają również czynniki związane ze stylem życia takie jak stres lub złe nawyki żywieniowe.

Odpowiednia dieta kluczem do sukcesu

Medycyna wykazuje związek między tym co jemy, naszą płodnością. Prawidłowo zbilansowana dieta przyszłych rodziców powinna być różnorodna, złożona z pełnowartościowych, w niewielkim stopniu przetworzonych produktów. Wartościowa dieta zapewnia nie tylko dobre samopoczucie, ale też poprawia stan zdrowia, a co za tym idzie również funkcjonowanie narządów rozrodczych.

Dlatego tak ważne jest spożywanie dużej ilości produktów, zawierających witaminy i minerały, które są niezbędne dla naszego organizmu, takich jak witamina E,A,C, witaminy z grupy B, cynk, żelazo, kwas foliowy i nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Te ostatnie prowadzą do powstania eikozanoidy, pełniącej funkcję miejscowych hormonów, regulujących ciśnienie tętnicze, funkcjonowanie przewodu pokarmowego i narządów płciowych. Najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych znajduje się w olejach roślinnych i rybach, zwłaszcza morskich. Niestety, w Polsce spożywa się tych kwasów tłuszczowych zdecydowanie za mało, znacznie mniej niż zalecają normy żywieniowe.

Starasz się o dziecko? Owoce morza zwiększą twoją płodność!

Owoce morza nie tylko zwiększą Twoją płodność

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) roczne spożycie ryb i owoców morza w Polsce w 2017 roku wyniosło jedynie 12,52 kg na osobę. Natomiast jak pokazuje badanie przeprowadzone przez JCEM (The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism) pary które jedzą owoce morza więcej niż dwa razy w tygodniu mają szansę szybciej zostać rodzicami niż ci, którzy spożywają ich mniej. Analizie poddano nawyki żywieniowe 501 kobiet i mężczyzn planujących ciążę, którzy byli obserwowani przez rok lub do jej wykrycia. W przypadku par, które jadły owoce morza częściej niż osiem razy w miesiącu szanse na spłodzenie potomka wzrosły aż o 61%. Ponadto wykazano, wpływ owoców morza na częstotliwość współżycia seksualnego. Badania pokazują, że pary które po nie sięgają kochają się o 22% częściej niż te, które spożywają ich bardzo mało lub wcale.

Dlaczego warto włączyć ryby do swojego menu?

Ryby i owoce morza są źródłem witamin z grupy B, jodu, selenu, fluoru, wapnia oraz witaminy D. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które obniżają cholesterol, zapobiegają miażdżycy i pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Ryby to nie tylko ważne składniki odżywcze ale także wysokowartościowe białko.

W mięsie łososia znajduje się ok. 15 g w białka na 100 g produktu. Ważne jest, aby wybierać ryby które pochodzą ze sprawdzonych źródeł, czyli np. łososia, który dorasta powoli w zimnych i czystych wodach Norwegii. Łosoś norweski to gwarancja najwyższej jakości żywności ponieważ podlega ścisłej kontroli jakości zaczynając od hodowli, a kończąc na kuchennym stole. Nie bez powodu znany jest też ze swojego świeżego, sprężystego mięsa i niepowtarzalnego smaku.