Uroczysta premiera filmu „Mały Jakub”!

"Mały Jakub" - każdy dorosły kryje w sobie dziecko...

mały
Uroczysta premiera filmu „Mały Jakub”!

20 kwietnia (czwartek) o godz. 20.00 w warszawskim kinie Luna odbędzie się uroczysta premiera filmu „Mały Jakub” w reżyserii Mariusza Bielińskiego. W wydarzeniu potwierdzili udział aktorzy:

– Mirosław Baka,
– Henryk Talar,
– Dorota Kolak,
– odtwórca roli tytułowej – Jan Sączek
oraz reżyser, Mariusz Bieliński.

„Mały Jakub” to wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych film w reżyserii Mariusza Bielińskiego – zdobywcy Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureata Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów Interscenario. Obraz stawia pytania – na ile przeżycia z dzieciństwa rzutują na naszą dorosłość i czy jesteśmy w stanie świadomie stawić im czoła? W głównych rolach w produkcji występują: Mirosław Baka, Jan Sączek, Eryk Lubos, Dorota Kolak, Henryk Talar i Radosław Pazura. Za zdjęcia odpowiada dwukrotny zdobywca Polskich Nagród Filmowych – Orłów – Arkadiusz Tomiak (m.in. „Karbala”, „Obława”). Zaś muzykę skomponował Tomasz Łuc. Pod koniec 2016 roku „Mały Jakub” walczył o laury Konkursu Głównego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze. Do krajowych kin trafi 21 kwietnia.

Jakub nie może pozbyć się wrażenia, że gdy przebywa w pracy, ktoś nieustannie zakrada się do jego mieszkania. Przypuszczenia potwierdzają się, gdy przyłapuje intruza na gorącym uczynku. Jest nim kilkunastoletni chłopiec, jego imiennik – Jakub. Spotkanie z nieproszonym gościem stanie się dla mężczyzny szansą do zmierzenia z odległymi, nie zawsze wygodnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Konfrontacja ta będzie również początkiem do zdobywania wiedzy o samym sobie – niespodziewanej, mrocznej, zepchniętej gdzieś poza granice codziennego postrzegania…

kubus
Uroczysta premiera filmu „Mały Jakub”!

„’Mały Jakub’ to prosta historia o pogodzeniu. W wieku dziewięciu, dziesięciu lat następuje przełom. Mały człowiek przekracza barierę, zaczyna inaczej postrzegać świat, zmienia swój stosunek do zdarzeń. Pojawiają się głębsze odczucia, nowe emocje. Jak sobie z nimi poradzić, jak przyswoić, jak przetworzyć? Co jest lepsze, jaka postawa życiowa jest bardziej właściwa? Czy oparta na okłamywaniu siebie, na pogrążeniu się we własnym, wyobrażonym świecie?, Czy może realistyczna, bardziej brutalna, ale pozwalająca mocno stąpać po ziemi? Tylko czy warto?” – pyta reżyser obrazu, Mariusz Bieliński.

Film został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych – największą wytwórnię filmową w Polsce. Ma ona na koncie m.in. takie hity jak: „Generał Nil”, „Galerianki”, „Facet (nie)potrzebny od zaraz”, „Karbala” i „Róża” oraz pamiętne i wielokrotnie nagradzane debiuty, jak: „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej i „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa. Film „Mały Jakub” współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

MAŁY JAKUB w kinach od 21 kwietnia 2017

O filmie:

Gatunek: dramat
Produkcja: Polska, 2016
Scenariusz i reżyseria: Mariusz Bieliński („Pitbull”, „Twarzą w twarz”, „Na dobre i na złe”, spektakl telewizyjny „Nad”)
Obsada: Mirosław Baka („Jack Strong”, „80 milionów”, „Chłopaki nie płaczą”, „Demony wojny wg Goi”, „Krótki film o zabijaniu”), Jan Sączek („Listy do M.”, „Listy do M. 2”, „Heavy Mental”), Eryk Lubos („Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, „Drogówka”, „Dzień kobiet”, „Dziewczyna z szafy”, „Róża”), Dorota Kolak („Chce się żyć”, „Lęk wysokości”, „Carte Blanche”, „Zjednoczone stany miłości”, „Konwój”), Henryk Talar („Sługi boże”, „Sęp”, „Zbliżenia”, „Trick”), Radosław Pazura („Sęp”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Weekend”, „Karol – człowiek, który został papieżem”, „Sfora”)

Oficjalny zwiastun filmu:

O reżyserze:

jakub
Mariusz Bieliński

Mariusz Bieliński – urodził się w 1968 roku. Uczęszczał do Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. W 1999 roku ukończył Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Bieliński jest triumfatorem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, a także laureatem Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów Interscenario. „Mały Jakub”, to jego pełnometrażowy debiut kinowy. Jako scenarzysta współpracował przy realizacji takich seriali, jak chociażby „Twarzą w twarz”, „Pitbull” czy „Na dobre i na złe”. W 2014 roku wyreżyserował spektakl telewizyjny pod tytułem „Nad”, za tekst do którego otrzymał wspomnianą już Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. (2009) W głównej roli wystąpił wówczas Eryk Lubos. Również sam Bieliński doświadczył kilku epizodów, jak aktor. Na chwilę pojawił się między innymi w „Młodych wilkach” Jarosława Żamojdy, a także w teatrze telewizji, w sztuce „Żołnierz Królowej Madagaskaru”. Współpracował również z naszym hollywoodzkim operatorem, Januszem Kamińskim, kiedy ten realizował w Polsce swój film pod tytułem „Hania”.

Wybrana filmografia:
2017 – „Mały Jakub”
2014 – „Nad” (spektakl telewizyjny)