Wstydliwy problem wielu Polek. Wrastające paznokcie u stóp

Paznokcie tak jak i włosy są przydatkami naskórka. Paznokcie to przezroczysta, lekko wypuka płytka w przypadku stopy o grubości 0, 5 – 1 mm, zbudowana ze zrogowaciałych keratynocytów.

Wstydliwy problem wielu Polek. Wrastające paznokcie u stóp.
Wstydliwy problem wielu Polek. Wrastające paznokcie u stóp.

Paznokcie tak jak i włosy są przydatkami naskórka. Paznokcie to przezroczysta, lekko wypuka płytka w przypadku stopy o grubości 0, 5 – 1 mm, zbudowana ze zrogowaciałych keratynocytów. Blaszka paznokcia jest twarda i odporna na czynniki mechaniczne.

Paznokcie rosną w ciągu całego życia. Całkowity odrost paznokcia u stóp trwa około 12-18 miesięcy (od macierzy do obrąbka) w zależności od osobniczych predyspozycji.
Na podstawie ich wyglądu, koloru, grubości, występujących bruzd i zniekształceń wprawne oko może postawić diagnozę o stanie naszego zdrowia.

Wrastający paznokieć

Oprócz walorów estetycznych paznokcie pełnią istotną funkcję w naszym organizmie. Ochraniają silnie ukrwione i unerwione zakończenia palców rąk i stóp.
Pod obiegową nazwą „wrastający paznokieć” kryją się dwa zjawiska chorobowe. Paznokieć wrastający, gdy paznokieć rosnąc ulega zakrzywieniu w dół, lub podwija się podczas wzrostu wbijając się w otaczającą paznokieć tkankę miękką uszkadzając ją, co powoduje bardzo silny ból przy ucisku. Konsekwencją uszkodzenia tkanki miękkiej jest stan zapalny wału paznokciowego, a często także ziarninowanie, obiegowo znane pod nazwą ”dzikie mięso”.

Paznokieć wkręcający się

Drugą jednostką chorobową jest „paznokieć wkręcający się” to paznokieć rurkowaty, niezależnie czy jedno, czy obustronnie, lecz bez objawów stanu zapalnego wału paznokciowego.

Dobór niewłaściwego obuwia

Paznokcie wrastają, czy wkręcają się niezależnie od wieku i płci. W 90% przypadków wrastanie paznokci zawdzięczamy sobie sami za sprawą niewłaściwej pielęgnacji.  Stałe wycinanie bocznych krawędzi paznokcia nieuchronnie prowadzi do zmiany wzrostu paznokci i zjawiska ich wrastania. Następnym jakże często popełnianym błędem jest dobór niewłaściwego obuwia. Wciąż popularne i modne wąskie czubki w butach sprzyjają wrastaniu paznokci, jeżeli do tego chodzimy na bardzo wysokich obcasach i robimy to stale możemy być pewni, że wcześniej, czy później problem wrastających paznokci będzie dotyczył także nas.
W przypadkach wrastających paznokci medycyna klasyczna proponuje przeważnie całkowite, lub częściowe usunięcie płytki paznokciowej. Przy tej metodzie nawroty wrastania występują w około 70% przypadków, ponieważ tor wzrostu paznokcia nie został trwale skorygowany. Są jeszcze inne chirurgiczne dosyć drastyczne metody do amputacji paliczka palca włącznie.

Metody terapii wrastających paznokci

  • W Polsce coraz chętniej sięga się po mniej inwazyjne metody terapii wrastających paznokci – ortonyksję. Słowo to pochodzi z greki i oznacza: onyx- paznokieć i ortos – prostować, czyli metody trwałego korygowania wzrostu paznokcia za pomocą klamer.
  • Klamry ortonyksyjne mają wiele zalet. Umożliwiają przywrócenie wrastającym paznokciom prawidłowego kształtu, paznokieć ulega spłaszczeniu i odzyskuje swój pierwotny kształt. Powinny być nieodczuwalne, a dobrze założona klamra powinna przynieść natychmiastową ulgę. Klamry ortonyksyjne znane są na świecie od ponad 60 lat. Jako podstawową klamrę uznaje się klamrę według Fraser’a uznanego za prekursora tej metody terapii. Od czasu wynalezienia przez Szkota Ross Fraser’a dosyć trudnej klamry drutowej wprowadzono następne mniej skomplikowane dla operatora systemy klamer. Każda z nich ma swoje zalety, ale też i wady i ograniczenia. Jedno jest pewne, nie ma dobrej, czy złej klamry, jedynie osoba proponująca tę metodę terapii albo ma wiedzę i umiejętności do stosowania klamer, albo wykazuje się brakami w tym zakresie.

Wymagana wiedza to materiałoznawstwo, fizyka, anatomia, a także wyobraźnia i odpowiedzialność. Klamry szczególnie drutowe w nieodpowiedzialnych rękach mogą przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Ponieważ lekarze chirurdzy przede wszystkim stosują dosyć inwazyjne metody leczenia wrastających paznokci, zabiegi zakładania klamer ortonyksyjnych zaczęły pojawiać się w zakładach zajmujących się szeroko pojętą pielęgnacją stóp. W Polsce nie ma żadnych uregulowań prawnych związanych z taką metodą terapii. W Niemczech np. jedynie dyplomowani podolodzy mają prawo stosowania klamer ortonyksyjnych, jako metody przywracającej prawidłowy wzrost paznokcia. Niektóre firmy dystrybuujące klamry ortonyksyjne wymagają przed sprzedażą odbycia kursów zakładania klamer. Jednakże nie ma, bo nie może być, żadnego systemu weryfikacji przyswojonej wiedzy i umiejętności.

Na dzień dzisiejszy jedynie zadowoleni, lub rozczarowani klienci są wyznacznikiem umiejętności danego operatora. Pozytywne długotrwałe efekty z dobrze założonej klamry ortonyksyjnej można uzyskać jedynie przy współpracy klienta z zakładem. Wymagane są regularne wizyty kontrolne, na których w miarę wzrostu i prostowania paznokcia należy przestawić klamrę, lub założyć nową.

Jeżeli uznacie Państwo, że chcecie spróbować tej jakże skutecznej i nieinwazyjnej metody terapii nie wstydźcie się pytać o najdrobniejsze szczegóły np., jakie jest działanie proponowanej klamry, dlaczego właśnie tę klamrę proponuje się Wam, jak długo potrwa terapia, ile będzie kosztowała i jak często i po co macie przychodzić do zakładu?  Dobrze, jeżeli w zakładzie jest prowadzona dokumentacja fotograficzna, z której wynikają osiągnięcia z już przeprowadzonych terapii wrastających paznokci, a także, gdy zakład ma do dyspozycji różne systemy klamer dobierane w zależności od stanu paznokcia i stanu wrastania/wkręcania się paznokcia. W końcu chodzi o Wasze zadowolenie i pieniądze.