Zadbaj o siebie już teraz – przygotuj się na nadchodzącą wiosnę!

Zima to czas kiedy nasze włosy i skóra, bardziej niż zwykle, narażone są na negatywne oddziaływanie warunków pogodowych. Dlatego też, szczególnie o tej porze roku powinniśmy zadbać o ich kondycję.

Zadbaj o siebie już teraz - przygotuj się na nadchodzącą wiosnę!
Zadbaj o siebie już teraz – przygotuj się na nadchodzącą wiosnę!

Odpowiednia profilaktyka, dieta i stosowanie specjalistycznych preparatów może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami mrozu.

Włosy – działaj profilaktycznie, a unikniesz przykrych konsekwencji

Przetłuszczone, naelektryzowane czy nadmiernie wypadające – to tylko część przykrych zimowych konsekwencji, jakie mogą przydarzyć się naszym włosom. Mroźne dni wystawiają je  na ciężką próbę.

W związku ze zmianami związanymi z charakterem ubioru ochraniającego zimą głowę przed nadmierną utrata ciepła, obserwujemy w tym okresie zwiększony łojotok. Konsekwencją nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy i włosów jest często zamiana typu szamponu  na taki do mycia włosów tłustych, który mając zwiększoną ilość detergentów i SLS-u, działa podrażniająco i wysuszająco na skórę owłosioną. W rezultacie łodygi włosów pozbawione naturalnego sebum  stają się suche i zwiększa się ich podatność na wpływ dodatnich ładunków energetycznych z włókien sztucznych materiałów np. czapek. Same będąc naładowane dodatnio w charakterystyczny sposób  unoszą się – „elektryzują”, odpychając identyczny ładunek – komentuje dr Anita Tarajkowska – Olejnik, specjalista dermatolog.
Na mrozie i zimnym wietrze, przy małej wilgotności powietrza, włosy wysuszają się, rozdwajają i łamią  na cienkich końcach pozbawionych osłonki. Gdy nieosłonięta skóra owłosiona głowy zbyt często i długo narażona jest na mróz, zmniejsza się poprzez skurcz naczyń włosowatych ukrwienie mieszków i w konsekwencji może to doprowadzić na nadmiernego wypadania włosów, jednak dopiero po pewnym czasie – dodaje.

Skąd taki opóźniony efekt? Umierający włos nie wypada od razu, a proces ten może trwać nawet parę tygodni.

Rzęsy – nie zaniedbuj ich, one też potrzebują wsparcia

Oprócz niewątpliwie istotnej roli w kształtowaniu kobiecej urody, rzęsy pełnią także inną, bardzo ważną funkcję. Chronią oczy przed kurzem i zanieczyszczeniami, nie dopuszczając do ich zakażenia. Podobnie jak włosy na głowie – rzęsy również są wrażliwe na nadmierną ekspozycję na mróz. Efektem może być ich utrata w zmożonej niż zwykle liczbie (za standard przyjmuje się wypadanie 1-2 rzęs dziennie). Warto także dodać, że częstą przyczyną wypadania rzęs jest ich niewłaściwa pielęgnacja – np. nieodpowiedni demakijaż oczu czy jego nie wykonywanie, stosowanie szkodliwych zabiegów kosmetycznych – np. przedłużanie rzęs bądź nieumiejętne i częste stosowanie zalotki. Niezależnie od tego, co jest powodemnadmiernej utraty, powinniśmy zastosować odpowiednie preparaty, np. odżywki, a także udać się do lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie.  Warto także pamiętać o odpowiednio zrównoważonej diecie, bogatej w różnorodne składniki  odżywcze.

Skóra – zniweluj pierwsze objawy mroźnych dni

Zima jest także szczególnie trudnym okresem dla skóry twarzy. Mróz i silny wiatr nie sprzyjają zachowaniu zdrowego wyglądu. Największych problemów doświadczają zwłaszcza te osoby, które z natury mają suchą skórę. Zimą w naszym naskórku znacząco zmniejsza się ilość ceramidów, cholesterolu czy kwasów tłuszczowych, przez co bariera ochronna skóry zostaje zaburzona. Staje się ona przesuszona, co z kolei wpływa na jej podrażnienia.

Bardzo często przesuszenie skóry jest objawem przejściowym, ale zimą ten stan trwa niekiedy kilka miesięcy. Jako, że jesteśmy stałocieplni i nasze 36,6 st. C jest znacząco wyższą temperaturą niż otoczenie, stale następuje parowanie wody przez naskórek i odwadnianie skóry właściwej. Rumiane policzki zimą, z poszerzoną siecią naczyń włosowatych, jeśli nie są posmarowane natłuszczającym kremem ochronnym, są narażone na nadmierne wysuszenie, szorstkość i chropowatość w dotyku. Taka skóra daje wrażenie ściągniętej, niekiedy piekącej, dodatkowo nadwrażliwej na niektóre zbyt odtłuszczające, pozbawiające naturalnego filmu środki myjące i pielęgnacyjne – dodaje dr Tarajkowska – Olejnik.

W tym szczególnym okresie roku należy pamiętać o kilku czynnikach, które mają znacząc wpływ na jej wygląd. Wśród nich bardzo ważna jest dieta (bogata w tłuszcze, witaminę C, A  i E), picie wody (minimum 1,5l dziennie) czy stosowanie kremów ochronnych. Niezwykle ważne jest, aby odpowiednio i kompleksowo dbać o skórę zimą – dzięki temu będzie  wyglądać zdrowo – niezależnie od pory roku.