Najpopularniejsze kierunki na wakacje 2022 – dokąd pojadą Polacy?

Wakacje podczas ostatnich dwóch lat odbywały się pod flagą pandemii. Chociaż COVID-19 nadal nas nie opuścił, wiele osób śmielej decyduje się na zagraniczne wyjazdy. Dokąd wybieramy się w tym roku?

kierunki wakacje 2022
Najpopularniejsze kierunki na wakacje 2022 – dokąd pojadą Polacy? Foto thanasispp/Pixabay

Kwietniowa inflacja wyniosła aż 12,3%. Oznacza to, że ceny w kraju drastycznie rosną, a z każdym dniem sytuacja wydaje się pogarszać. W związku z tym coraz mniej Polek i Polaków decyduje się na spędzenie wakacji w kraju. Co więcej, jak szacuje Bankier.pl, aż 10% może kompletnie zrezygnować z urlopu. Gdzie jednak udadzą się ci, którzy zdecydują się na wypoczynek? Oto najpopularniejsze kierunki na wakacje 2022[1].

turcja wakacje 2022
Najpopularniejsze kierunki na wakacje 2022 – dokąd pojadą Polacy? Foto smuldur/Pixabay

Turcja

Wśród popularnych wakacyjnych kierunków niezmiennie króluje Turcja. Turystów przyciągają Riwiera Turecka, wybrzeże Morza Egejskiego i wybrzeże Likijskie. Ciepła woda, wspaniały klimat, niesamowite atrakcje turystyczne to tylko posmak tego, co podróżnikom ma do zaoferowania Turcja. Złote piaszczyste plaże kontrastujące z egzotyczną roślinnością terenu zadowolą miłośników natury, a bogate nocne życie ucieszy imprezowiczów. Dlatego chętnie udają się tam zarówno single, pary, jak i rodziny z dziećmi.

wakacje Grecja 2022
Najpopularniejsze kierunki na wakacje 2022 – dokąd pojadą Polacy? Foto MustangJoe/Pixabay

Grecja

W 2022 Grecja wyprzedziła Egipt i zajęła zaszczytne drugie miejsce wśród najczęściej wybieranych kierunków. Nic dziwnego, że jest ona tak popularna, bo w kraju tym jest średnio aż 300 słonecznych dni w ciągu roku! Poza wspaniałymi miejscami do wypoczynku, w Grecji podziwiać można zabytki starożytnego świata i cieszyć się niezwykłym klimatem, który państwo zawdzięcza szerokim pasmom górskim i ponad 3000 wysp. Zresztą to właśnie one cieszą się szczególną popularnością wśród Polaków, którzy chętnie wyjeżdżają na Kretę, Rodos i Zakintos. Grecja przypadnie też na pewno do gustu łasuchom, na których czeka śródziemnomorska kuchnia i lokalne wino.

wakacje egipt 2022
Najpopularniejsze kierunki na wakacje 2022 – dokąd pojadą Polacy? Foto Cezzare/Pixabay

Egipt

Wielką trójkę zamyka Egipt. Razem z Turcją i Grecją, kraje te odpowiadają aż za 65% sprzedanych wycieczek. Chociaż znane z piramid, to turystów do tego państwa wabią raczej plaże i niezmiernie czyste wody Morza Czerwonego. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych oraz nurkowania, którzy pod powierzchnią podziwiać mogą niesamowite rafy koralowe.

kierunki wakacje 2022
Najpopularniejsze kierunki na wakacje 2022 – dokąd pojadą Polacy? Foto webandi/Pixabay

Hiszpania

Polacy chętnie latają także do Hiszpanii. Zarówno kontynentalna część kraju, jak i wyspy, cechują się idealnym wakacyjnym klimatem i fantastycznymi kurortami, czekającymi tylko na zmęczonych turystów. Natomiast ci, którzy niechętnie leżakują na plaży, mogą udać się na wycieczkę krajobrazową czy spróbować swoich sił w windsurfingu, żeglarstwie lub na nartach wodnych.

Zobacz także: Hiszpania – wakacje marzeń o każdej porze roku

wakacje kierunki 2022
Najpopularniejsze kierunki na wakacje 2022 – dokąd pojadą Polacy? Foto Anis1969/Pixabay

Tunezja

W Tunezji Polacy najchętniej odwiedzają Dżerbę, Monastyr i Port el Kantaoui. Zauważyć da się tu styk wielu kultur – europejskiej, afrykańskiej i arabskiej. Dlatego jest to niesamowicie ciekawy kraj, którego zwiedzenie może okazać się podróżą życia. Dzięki swojemu położeniu Tunezja charakteryzuje się ciekawym ukształtowaniem terenu, od górzystej, zielonej północy po słone jeziora w suchej sferze saharyjskiej. Oczywiście nie brak tam też wakacyjnych kurortów, zachęcających do leżakowania na plaży.

Pozostałe kierunki na wakacje 2022

Według raportu wakacje.pl, Polacy w 2022 udadzą się także do Bułgarii, na Cypr oraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chorwacji i Włoch. Przeważają więc kierunki europejskie, a rodacy upodobali sobie szczególnie strefę śródziemnomorską.

wakacje polska 2022
Najpopularniejsze kierunki na wakacje 2022 – dokąd pojadą Polacy? Foto sonjakacala/Pixabay

A co z Polską?

W zeszłym roku wiele osób zdecydowało się spędzić wakacje na rodzimym gruncie. Wtedy dużo ostrzejsze były obostrzenia pandemiczne, a ryzyko odwołania zagranicznego wyjazdu w ostatniej chwili – całkiem duże. Teraz wydaje się, że sytuacja się odwróciła, bo luźniejsze (bądź nieistniejące) zakazy i nakazy covidowe oraz wzrastające ceny odciągają Polaków od krajowej turystyki. Co więcej, rynek ten może ucierpieć także ze względu na sąsiedztwo z ogarniętą wojną Ukrainą. Trudna geopolityczna sytuacja ma bowiem sporą szansę odstraszenia zagranicznych podróżnych. Na pewno jednak znajdą się amatorzy bałtyckiego wybrzeża, mazurskich jezior czy polskich gór.

AM

Źródła:

[1] Trendy sprzedażowe wakacje.pl