Inwestycja w siebie, czyli o czym pamiętać kupując mieszkanie dla singla

W ostatnich latach w Polsce dokonała się duża zmiana pokoleniowa. Jej odbicie zauważalne jest na rynku nieruchomościowym. Osoby młode, które obecnie rozważają zakup pierwszego mieszkania mają często odmienne potrzeby od starszych generacji.

Businessman playing toy guitar
Inwestycja w siebie, czyli o czym pamiętać kupując mieszkanie dla singla

Swojego lokum coraz częściej szukają single, dla których założenie rodziny i zapuszczenie korzeni nie zawsze jest tak istotne, jak własny rozwój i poszerzanie umiejętności. Dlatego przed podjęciem decyzji o kupieniu mieszkania warto zastanowić się czy jest ono dostosowane do naszego stylu życia oraz oczekiwań.

Jednym z podstawowych czynników na jakie zwracamy uwagę przeglądając oferty na rynku nieruchomości jest powierzchnia lokalu. – W przypadku singli optymalnym rozwiązaniem jest mieszkanie posiadające przynajmniej dwa pokoje – komentuje Tomasz Bednarek z wrocławskiej firmy deweloperskiej– Takie lokale umożliwiają łatwy podział przestrzeni na tę, która służy do pracy oraz tę, w której będziemy odpoczywać. Układ ten sprawdza się idealnie w przypadku osób mieszkających w pojedynkę, lub par, które nie planują dzieci. Ważniejsza niż sam metraż jest dla nich funkcjonalność mieszkania – dodaje Bednarek.

Przestrzeń w lokalu z niewielką ilością lokatorów daje nam szerokie możliwości dopasowania jej do naszych potrzeb. Dobrze zaprojektowane mieszkanie ułatwia zarządzanie czasem. Stwarza także warunki do pogłębiania zainteresowań i wewnętrznego rozwoju. – Trzeba pamiętać, że dla singli zakup mieszkania powinien być przede wszystkim inwestycją w siebie. W naszej ofercie mamy dużo budynków dopasowanych do takich wymagań. Na osiedlu Zielone Śródmieście znajduje się wiele mieszkań o powierzchni do 50 metrów kwadratowych i zróżnicowanym układzie funkcjonalnym – mówi Tomasz Bednarek.

Single, którzy dużo czasu spędzają poza domem mogą rozważyć zmniejszenie kuchni. To idealne rozwiązanie dla osób, które wolą jadać w restauracjach niż samemu przygotowywać posiłki. Dzięki temu powiększa się przestrzeń życiowa, którą możemy dostosowywać dowolnie do naszych upodobań i potrzeb. W takim wypadku, obok kuchni można wydzielić miejsce do relaksu, a nawet salon, w którym stanie wygodna sofa, odtwarzacz muzyki i telewizor. Mieszkanie kilkupokojowe do 50 metrów kwadratowych daje także możliwość wygospodarowania przestrzeni służącej wyłącznie pracy. – Z doświadczenia wiem, że młode osoby, które poświęcają się karierze, lub po prostu pracują z domu, doceniają możliwość postawienia w mieszkaniu większego biurka. Często zdarza się, że jeden pokój przeznaczają wyłącznie na spotkania z klientami. Ale warto pamiętać też o tym, by w mieszkaniu, które kupujemy znalazła się przestrzeń, w której będziemy mogli pielęgnować nasze hobby. Tylko od indywidualnych preferencji zależeć będzie czy postawimy w niej regał na książki, kolekcję gitar elektrycznych, czy sztalugę malarską.

Single, którzy planują kupno mieszkania powinni także zwrócić uwagę na jego lokalizację. Jeśli chcemy inwestować w swój rozwój, potrzebujemy dobrej infrastruktury –  mówi Tomasz Bednarek. – Ważne jest, by osiedle znajdowało się blisko centrum, było dobrze skomunikowane z resztą miasta i posiadało szeroki wachlarz punktów handlowo-usługowych oraz bogatą ofertę kulturalną, rozrywkową i edukacyjną. – Doskonałym przykładem takiej inwestycji jest Zielone Śródmieście. Przystanki położone są tu zaledwie kilka minut od mieszkania, a dzięki dużej ilości połączeń komunikacyjnych szybko dostaniemy się na spotkanie ze znajomymi, koncert lub spektakl. Poza dostępem do rozrywki i lokalizacji sprzyjającej kultywowaniu życia towarzyskiego, single mają również większą możliwość rozwoju – zarówno fizycznego, jak i intelektualnego. W pobliżu znajduje kilka uczelni wyższych. Z kolei by zadbać o kondycję, można wybrać się na jogging do jednego z pobliskich parków lub odwiedzić siłownię.

Warto pamiętać, że młode pokolenie jest obecnie bardziej mobilne niż starsze generacje. Częste zmiany miejsca zamieszkania stały się normą. Ten trend zauważalny jest zwłaszcza w przypadku singli. Jednak jak uspokaja Tomasz Bednarek, kupno nowego mieszkania nie musi być jednoznaczne ze związaniem się z jednym miejscem na długi czas.Lokale do 50 metrów kwadratowych cieszą się dużym powodzeniem na rynku nieruchomościowym. Dlatego ich właściciele nie powinni mieć problemu z oddaniem lokalu pod wynajem. – Dzięki temu możemy łatwiej dostosować się do zmian zachodzących w naszym życiu wiedząc, że comiesięczny dochód zapewnia nam środki niezbędne do tego, by podążać za naszymi pasjami przez lata.