Zapchane rury. Co robić? Jak zapobiegać?

Zapchane rury mogą przerazić niejedną osobę. Najczęściej taki wypadek zdarza się w niefortunnym momencie, a wówczas łatwo o panikę. Co robić, kiedy odpływ się zapacha? Jak temu zapobiec?

Zapchane rury. Co robić? Jak zapobiegać?
Rozkręcenie rury

To może nie najprzyjemniejszy sposób, ale w większości przypadków najskuteczniejszy. Jeżeli rura się zapcha, najlepiej będzie rozkręcić kolanko (przy zlewie i umywalkach) lub sprawdzić odpływ pod brodzikiem/wanną. Następnie trzeba zrobić to samo z syfonem.

Zabrudzenia, które doprowadziły do zapchania rury, należy ręcznie usunąć. Jeśli ich nie sięgasz, możesz sobie pomóc kawałkiem druciku, pęsetą czy nawet szczypcami kuchennymi.

Rozpuszczenie zanieczyszczeń

Czasami znalezienie źródła zapchania jest bardzo trudne, a rozkręcenie rury niemożliwe. Wówczas trzeba sięgnąć po inne środki.

Jeśli rura zatkana jest w kuchni, to najprawdopodobniej za zatkanie odpowiadają resztki jedzenia, folii itp. Tego typu zanieczyszczenia można dość prosto rozpuścić, wykorzystując do tego celu znane nam wszystkim środki, np. ocet.

Zapchana rura w łazience ma najprawdopodobniej zupełnie inne podłoże i rozpuszczenie zanieczyszczeń wymaga użycia profesjonalnych środków czystości. Na rynku można dostać wiele rodzajów udrażniaczy przeznaczonych do tego celu (np. w płynie lub granulkach).

Używając środka w toalecie, pamiętaj o tym, aby był dopasowany do jej potrzeb. Muszle mają to do siebie, że zazwyczaj nie lubią wysokiej temperatury. Dlatego warto wybrać markę, która oferuje środek do udrażniana rur niewymagający użycia gorącej wody. Taki produkt posiada m.in. marka General Fresh.

Zapchane rury – zapobieganie

W walce z zapchanymi rurami kluczowe jest zapobieganie. W tym celu zadbaj o to, aby do rur nie dostawały się resztki jedzenia, środki higieniczne, włosy czy skrawki opakowań. Żeby temu zapobiec, wystarczy nałożyć na odpływ sitko. Dzięki temu wszystkie nieczystości, które mogłyby zapchać rury, zatrzymają się na powierzchni, a ich usunięcie będzie bezproblemowe.

Czasami zapchane rury to konsekwencja zalegającego w nich tłuszczu i środków czystości (np. osad z mydła). Do takich zanieczyszczeń wszystko łatwo się przykleja. Dlatego kolejnym środkiem zapobiegawczym jest dbania o to, aby osad na rurach się nie tworzył. W tym celu należy regularnie przepłukiwać rury przeznaczonym do tego środkiem chemicznym lub wspomóc się domowymi metodami. Często wystarcza roztwór zagotowanego octu z wodą. Trzeba jednak pamiętać o konsekwencji – taki zabieg należy wykonywać systematycznie, aby przyniósł efekty.

Wpis znaleziono dzięki:

- Przetykanie rur

- Rozpuszczenie zanieczyszczeń

- Zapchana rura