Zasady używania olejków eterycznych

Z zabiegów aromaterapeutycznych można korzystać w specjalistycznych gabinetach lub wykonywać je samodzielnie.

Nie należy zapominać jednak, że olejki te są silnie działającymi koncentratami i konieczne jest przestrzeganie poniższych reguł:
Olejki eteryczne przeznaczone są do stosowania tylko zewnętrznie.
Nie należy stosować olejków na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia (np. w oliwie lub oleju roslinnym), gdyż niektóre z nich są żrące lub trujące.
Nie wolno stosować większych dawek olejków niż to wskazane w ulotce producenta lub zalecone przez lekarza czy aromaterapeutę.
Należy przestrzegać zasad ich stosowania, ze zwróceniem szczególnej uwagi na przeciwwskazania (np. olejku geraniowego nie powinno się używać w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji; olejku rozmarynowego, szałwiowego i tymiankowego – przy nadciśnieniu; kobiety w ciąży powinny unikać m.in. olejków z arcydzięgla, bazylii, cedru, goździka, hyzopu, jałowca, jaśminu, majeranku, melisy, mięty pieprzowej, rozmarynu, tymianku; osoby cierpiące na epilepsję muszą unikać olejków z hyzopu, kopru i rozmarynu).
Używaj tylko olejków eterycznych wysokiej jakości i wiadomego pochodzenia, bowiem własności aromaterapeutyczne mają tylko olejki naturalne, nie rozcieńczone i nie fałszowane.
Jeśli jesteś alergikiem, przed użyciem każdego olejku, zrób test kontrolny. Wykonaj go w następujący sposób: jedną kroplę olejku rozpuść w łyżeczce oliwy i odrobinę tej mieszaniny wetrzyj w małą powierzchnię skóry na wewnętrznej stronie przedramienia lub za uchem i pozostaw na 12 godzin. Jeśli w tym czasie nie wystąpi reakcja alergiczna, w postaci zaczerwienienia lub swędzenia, możesz stosować ten olejek. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub licencjonowanym aromaterapeutą.
Jeśli chcesz połączyć kurację homeopatyczną z aromaterapią, poradź się najpierw lekarza lub licencjonowanego aromaterapeuty, gdyż wiele olejków może zaburzyć lub nawet zneutralizować działanie leków.
U dzieci poniżej 12 roku życia można stosować olejki eteryczne wyłącznie pod nadzorem licencjonowanego aromaterapeuty.
Po zastosowaniu niektórych olejków, które mają własności fototoksyczne (np. olejek bergamotowy, olejki cytrusowe,) nie należy się opalać ani korzystać z solarium w ciągu najbliższych 6-12 godzin.
Jeśli olejek dostanie się przypadkowo do oka, należy je przemyć nie wodą, lecz mlekiem, gdyż olejki rozpuszczają się w tłuszczach.
Używaj tylko tych olejków, których zapach lubisz. Nie stosuj (zwłaszcza) samodzielnie tych, których aromat cię drażni.
Pamiętaj, że rzeczywisty efekt terapeutyczny osiąga się tylko przy właściwym stosowaniu olejków eterycznych.

Iza Ryłko
Obcasy.pl