Jakie czynności należy wykonać w ogrodzie, aby przygotować go na najbardziej pracowity okres?
Przygotowanie do rozsadzania roślin
Początek kwietnia to doskonały okres na wysiew celozji, szałwii, werbeny i lwich paszczy. Należy wysiać je w donicach i ustawić w pomieszczeniu o temperaturze 15-20 stopni Celsjusza. Podobnie wygląda to w przypadku aksamitek, astrów, cynii, floksji, niecierpków, portulak, szarłat i zatrwian – możemy również zasiać je w rozsadniku w ogrodzie, ale wtedy zakwitną nieco później. Druga połowa miesiąca to czas na rozsadę lewkonii, lwich paszczy i roślin dwuletnich: bratków, niezapominajek, stokrotek, a po 15 maja pozostałych roślin.
Pozbycie się osłon chroniących byliny
Należy zdjąć osłony ochronne, które zimą zabezpieczały byliny przed mrozami. Najlepiej zabrać się za to w pochmurny dzień, żeby ostre promienie słoneczne nie przesuszyły zbytnio roślin.
Przycięcie drzew i krzewów
Nie należy przycinać gałęzi zbyt wcześnie – niskie temperatury mogą zaszkodzić roślinom. Wówczas rany goją się wolniej, przez co łatwo o infekcję. Pędy drzew i krzewów ozdobnych mogą być cięte nawet, gdy rozwiną się liście. Gałęzie drzew owocowych należy przycinać, gdy pąki kwiatowe zaczną pękać.
Czas na wysiew nasion
Przełom marca i kwietnia to czas wysiewu czarnuszki, gipsówki i nagietki. W kwietniu wysiewamy klarkie, kosmosy, godecje, nachyłki, rezedy, słoneczniki i smagliczki. Na początku maja możemy dodać fasole, groszki, powoje, nasturcje, maciejki, nagietki, słoneczniki.
Rozmnażanie bylin
Rośliny rozmnażane przez podział w kwietniu i maju to bergenie, dzwonki, floksy, gęsiówki, hosty, kukliki, liliowce, nawłocie, paprocie, przetaczniki, rozchodniki, rudbekie, zawciągi, żagwiny. Pozostałe kępy należy rozdzielić rękami lub przy pomocy łopatki. W maju przyjdzie czas na rozmnażanie przez sadzonki pędowe astrów jesiennych, dzielżanów, pysznogłówek, słoneczniczków, złocieni. Należy poczekać, aż sadzonki się ukorzenią i wówczas przesadzić je do ziemi w ogrodzie.
AD