Ukraińscy projektanci, których warto znać

Chociaż z europejskimi stolicami mody kojarzą się raczej Paryż, Mediolan czy Berlin, to nasi wschodni sąsiedzi również mają się czym pochwalić w świecie fashion. Oto największe ukraińskie modowe talenty.

ukraińscy projektanci
Ukraińscy projektanci, których warto znać. Foto Instagram @paskalclothes @bevza @dzhus.conceptual.wear @kseniaschnaider

Ukraińscy projektanci

Couture, awangarda, a może coś na drutach? Ukraińscy projektanci oferują szerokie spektrum styli i trendów, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Svitlana Bevza

Kochają ją siostry Hadid, a znana z „Gry o tron” Sophie Turner założyła kombinezon jej projektu na swój ślub z Joe Jonasem. Mowa oczywiście o Svitlanie Bevzie, stojącej za sygnowaną jej nazwiskiem marką BEVZA. Ukraińska projektantka wyróżnia się w świecie mody niezwykle kreatywnym, artystycznym przedstawianiem historii przez swoje ubrania. Czerpie również całymi garściami z folklorystycznego bogactwa swojego kraju, przeistaczając etniczne wzory w modernistyczne projekty. Często wykorzystuje motyw łódki, szczególnie w konstruowaniu dodatków takich jak biżuteria, nakrycia głowy i torebki. Nawiązuje to do motta firmy, „Wszyscy jesteśmy w tej samej łódce”. Głównymi założeniami mającej siedzibę w Kijowie marki są luksus i minimalizm.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez BEVZA (@bevza)

Ksenia i Anton Schnaider

Inny brand założony w Kijowie to KSENIASCHNAIDER, czyli modowe dziecko małżeństwa Kseni i Antona. Projektanci swoje kariery zaczęli od upcyclingu, a konkretnie od tworzenia spodni ze znalezionych w sklepach z odzieżą używaną jeansów. Pomysł się przyjął, a KSENIASCHNAIDER szybko się rozrosła. Prawdziwy przełom nastąpił w 2016 roku, gdy para stworzyła demi-denims. To wyjątkowe spodnie, które wyglądają, jakby były skonstruowane z dwóch różnych par – najczęściej jeansów typu skinny od tyłu i nałożonych na nie obciętych szerokich jeansów od przodu.

Ruslan Baginskiy

W Kijowie pracuje też Ruslan Baginskiy, chociaż ten światowej sławy projektant biznes na początku rozkręcał we Lwowie. Kilka lat temu o Ukraińcu zrobiło się głośno dzięki jego urzekającym nakryciom głowy. Teraz znów pojawia się w nagłówkach, ale z innej przyczyny.

Pewnego dnia wrócimy do Paryża. Ale dziś to nie czas na zamieszczanie swoich strojów. I imprez. I pokazów mody – napisał w związku z rosyjską inwazją Baginskiy na swoim Instagramie. Projektant, który w stolicy Ukrainy zatrudnia 80 pracowników, zaapelował do świata mody o pomoc i wsparcie dla swojego kraju.

Ivan Frolov

Ivan Frolov założył swoją markę odzieżową w wieku zaledwie 19 lat. Od tego czasu zdobył doktorat na uniwersytecie w Kijewie, a jego projekty zyskały rzesze wiernych fanów. Nic dziwnego, bo Frolov okazał się królem couture dla każdego. Jego śmiałe, eksponujące ciało ubrania podkreślają sylwetkę i zachwycają kobiecością.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez FROLOV (@frolovheart)

Julie Paskal

Kobieca, lekka i eteryczna to trzy słowa, które najlepiej opiszą markę Paskal. Znana z delikatnych i minimalistycznych sylwetek, projektantka Julie Paskal kreuje ubrania odwzorowujące połączenie nowoczesnej architektury z naturą. Paskal nie stroni od tiulu i żywych kolorów, które chętnie wykorzystuje w swoich projektach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez PASKAL (@paskalclothes)

Irina Dzhus

Marka DZHUS charakteryzuje się utylitarną awangardą. Na światowej scenie projekty Iriny Dzhus wyróżniają się nie tylko nietypowymi fasonami, ale również zdolnością do transformacji, właściwą wielu jej ubraniom. Nieobojętna na sprawy otaczającego świata, Dzhus czerpie inspirację na przykład z wszechobecnych opakowań, zwracając tym samym uwagę na potrzebę recyklingu.

Zobacz też: Avant Apocalypse – czym jest awangardowa apokalipsa?

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez DZHUS (@dzhus.conceptual.wear)

Lilia Poustovit

Codzienne wyrafinowanie to hasło przewodnie marki POUSTOVIT. Jej założycielka, Lilia Poustovit, stara się łączyć nowoczesne i etniczne szczegóły w spójny, bezprecedensowy styl stworzony dla współczesnej codzienności. Jej kolekcje to synergia siły monochromatyzmu z różnorodnością wzorów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez POUSTOVIT (@poustovit)

91LAB

Zapomnij o swetrach robionych na drutach przez babcię! 91LAB redefiniuje tę technikę robienia ubrań, wprowadzając ją do nowoczesnego świata mody. Ich starannie wykonane z przędzy projekty zachwycają nasyconymi kolorami i zaskakującymi rozwiązaniami.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez 91LAB (@91lab_official)