Zgadnijcie, ile lat kończy dzisiaj papież Franciszek

Podczas wczorajszej audiencji generalnej wierni złożyli głowie Kościoła życzenia z okazji urodzin. Papież wystosował także apel do Polaków.

Papież Franciszek obchodzi urodziny. Twitter
Papież Franciszek obchodzi urodziny. Twitter

Solenizantowi złożono życzenia w kilku językach. Po audiencji urządzono koncert z okazji urodzin Franciszka. Meksykańska dziennikarka zaskoczyła nietypowym prezentem.

Dzisiaj papież kończy 79 lat. W związku ze środową audiencją generalną, już wczoraj otrzymał wiele upominków i ciepłych słów. Watykańskie media informują o szczególnie miłym geście meksykańskiej dziennikarki. W imieniu swojego kraju wręczyła Ojcu Świętemu urodzinowe ciastko w kształcie sombrero. Solenizant nie krył zadowolenia. Zaapelował także do naszych rodaków, aby potrafili przebaczać i godzić się z innymi. – Bracia i siostry, wiele razy słyszałem, jak do mnie mówiono: „Ojcze, nie potrafię wybaczyć”. Naturalnie, przebaczenie czasami nie jest łatwe – apelował papież. Podkreślał także znaczenie trwającego Roku Miłosierdzia, mówił o tym, jak ważne jest pojednanie.

Dotychczasowy pontyfikat to przede wszystkim ukłon w stronę biednych i odrzuconych. Papież stara się być jak najbliżej wiernych. Daje temu wyraz poprzez zwyczaje dnia codziennego. W przeciwieństwie do poprzedników nie jeździ luksusowymi autami, lecz zwykłym, mniejszym samochodem, nie mieszka w Pałacu Apostolskim, ale w mieszkaniu w Domus Sanctae Marthae. Jest pierwszym papieżem z Ameryki. Zna kilka języków, m.in. włoski, hiszpański, niemiecki, francuski i angielski. W 2013 roku został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem magazynu Time zostając Człowiekiem Roku.