Zniszczone buty? Naprawiaj, nie wyrzucaj! Zalety ekomody

Rosnąca, społeczna świadomość ekologiczna to efekt wielu kampanii informacyjnej, ale także nowych działań przedsiębiorców, którzy szukają prośrodowiskowych rozwiązań. Na skutek tych zmian ekologia zaczyna obejmować coraz więcej sfer codziennego życia.

renowacja butów
Zniszczone buty? Naprawiaj, nie wyrzucaj! Zalety ekomody

Już nie tylko używane ubrania świadczą o trosce o planecie, ale też… naprawa obuwia, które jeszcze do niedawna trafiłoby do śmietnika. Czy warto poddawać renowacji zużyte buty? Jeśli tak, to jaki rodzaj obuwia najlepiej się do tego nadaje?

Ekomoda… w modzie!

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie byli przyzwyczajeni do znacznie większej dbałości o swoje rzeczy – nie tylko o meble czy sprzęt AGD, ale też o elementy garderoby. Powszechne było reperowanie pończoch i rajstop, oddawanie starych ubrań do krawcowych, które naprawiały je lub przerabiały oraz korzystanie z usług szewskich. Dlaczego? Ponieważ zarówno odzież, jak i obuwie były towarami w pewnym stopniu deficytowymi. Z czasem dostęp do nowych produktów stał się prostszy, a wyroby tańsze – wraz z tym trendem troska o zachowanie ich w dobrym stanie niestety znacznie osłabła.

Różne czynniki – zarówno ekonomiczne, jak i światopoglądowe sprawiają natomiast, że od kilku lat dostrzegalny jest pewnego rodzaju zwrot w takim sposobie podchodzenia do odzieży czy obuwia. Rośnie zainteresowanie pracami DIY, ludzie uczą się samodzielnie szyć, naprawiać i nadawać używanym, często zniszczonym rzeczom „nowe życie”. Wiąże się to nie tylko z większym i skuteczniejszym poszanowaniem zasobów naturalnych, które są nadmiernie obciążone światową produkcją odzieży. To również świetna okazja do ponoszenia sporych oszczędności finansowych! Taka ekomoda jest stylem, na który z pewnością warto postawić!

Naprawa obuwia – w domu czy u szewca?

Naprawa butów w domowych warunkach nie zawsze jest prosta i możliwa do przeprowadzenia. Istnieje natomiast kilka metod dbania o buty, które uległy lekkim uszkodzeniom. Dokładne wyczyszczenie skóry, odświeżenie wnętrza i zastosowanie impregnatów z pewnością przedłuży żywotność Twoich ukochanych modeli sportowych czy eleganckich czółenek. Chociaż cena butów czy ich marka nie ma tak naprawdę większego znaczenia, te najtańsze, a więc i wykonane z surowców raczej średniej lub złej jakości obuwie będzie znacznie trudniej naprawić we własnym zakresie – o ile w ogóle będzie to możliwe.

Nieco inaczej sprawa może wyglądać w sytuacji, gdy zdecydujesz się oddać swoje zniszczone buty do profesjonalisty świadczącego usługi szewskie. W Polsce funkcjonuje coraz więcej salonów oferujących klientom kompleksowe odświeżanie obuwia oraz wykonywanie jego renowacji, nawet w przypadku sporych zniszczeń.

Jakie buty nadają się do naprawy?

Dobry szewc powie Ci, że właściwie każdy rodzaj butów nadaje się do naprawy. Z pewnością najlepsze efekty uzyskać można w przypadku obuwia wykonanego z naturalnej skóry i dobrej jakości elementów wykończeniowych. Usługi szewskie pozwalają nadać im całkowicie nowy połysk lub usunąć zarysowania i zabrudzenia z powierzchni szorstkich. Wymiana zelówek czy zszycie ewentualnych pęknięć przywraca im pierwotną jakość.

Okazuje się jednak, że także ulubione sneakersy, sandałki i kozaki można naprawić – co ważne, skutecznie! Szczególnie interesujące są również inne możliwości renowacji obuwia. Specjaliści potwierdzają, że mogą bez większego trudu wybielić białe buty, które w trakcie noszenia naturalnie żółkną, jak i całkowicie zmienić kolor niemal każdej pary.

Jeżeli zależy Ci na dobrze przeprowadzonej naprawie, nie wahaj się skorzystać z oferty salonu szewskiego. Przed oddaniem lub odesłaniem butów do wybranego punktu renowacji skontaktuj się z doradcą i dokładnie opisz zarówno obuwie, jak i skalę uszkodzeń. Wówczas możliwe będzie wstępne ocenienie, czy naprawa jest możliwa i w jakim zakresie.