10 sposobów, aby perfumy pachniały dłużej

Kiedy wokół nas roztacza się piękny zapach, sprawiamy tym przyjemność zarówno sobie, jak i wszystkim dookoła. Co robić, by utrwalić tę woń? Sprawdź!

10 sposobów, aby perfumy pachniały dłużej

Trwałość perfum jest kluczowa, abyś mogła się cieszyć pięknym zapachem na dłużej. Na co kobietom drogie, ozdobne buteleczki i markowe logo na flakoniku, skoro woń tak szybko znika?
Perfumowałaś się przed wyjściem z domu, ale gdy wchodziłaś do pracy, nie było czuć już nic? To powszechny problem, ale nie przejmuj się. Są sposoby na to, by utrwalić woń Twoich perfum.

1. Buteleczka w łazience? Błąd!

Perfumy potrzebują odpowiedniego miejsca, by zachować wszystkie swoje właściwości. Zdecydowanie najgorszą opcją jest przechowywanie ich w łazience. Wilgoć, częste zmiany temperatury, wytwarzanie pary – te czynniki negatywnie wpływają na trwałość pachnideł. Zdecydowanie lepiej postawić buteleczkę w sypialni, gdzie perfumy nie będą narażone na niekorzystne warunki.

2. Miejsce aplikacji perfum też jest ważne

Jedni mówią, że najlepiej perfumować nadgarstki i boki szyi. Inni stawiają na obojczyki oraz obszar za uszami. Tymczasem mało kto wspomina o włosach. Uwalniają one zapach przy każdym ruchu, a ponadto ich struktura świetnie wchłania molekuły perfum. Dzięki temu jeszcze mocniej potęgują wydzielaną woń.

3. Pocieranie skóry? Trwałość perfum na tym cierpi

To często powielany błąd, zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Jeśli po spryskaniu perfumami nadgarstków pocierasz je o siebie, osiągasz efekt przeciwny do zamierzonego – zapach ulega reformulacji i traci na trwałości. Podobnie działa to na innych częściach ciała. Gdy następnym razem użyjesz perfum, pozwól im się wchłonąć samoistnie. Na pewno osiągniesz lepszy efekt niż przy pocieraniu.

4. Data ważności czasem kłamie

Z perfumami trzeba uważać. W końcu aplikujemy je na skórę, często delikatną, wrażliwą. Dlatego jeśli zapach się „starzeje”, należy zaprzestać ich używania. Widzisz, że Twoje perfumy zmieniły kolor? Ich woń nie jest już taka jak wcześniej? Wyrzuć je. Perfumy powinno się trzymać maksymalnie 2-3 lata, nawet jeśli ich data ważności sugeruje inaczej.

5. Użyj perfum po kąpieli

Przyjemna woń utrzymuje się dłużej, jeśli zostanie zaaplikowana na wilgotną skórę. Idealnym momentem jest wyjście spod prysznica. Możesz nałożyć balsam nawilżający, a następnie użyć perfum, dzięki czemu po ubraniu się odzież przejmie molekuły zapachu, który zostanie z Tobą na co najmniej kilka kolejnych godzin.

6. Dobrze dobieraj perfumy

Jeśli kupisz jakikolwiek zapach ze względu na chociażby czarujący wygląd flakonika czy to, że poleca je Twoja ulubiona influencerka, możesz się zawieść. Ważne jest, by wybierać pachnidła z głową, mając na względzie właśnie ich trwałość. Pod tym względem bardzo sprawdzają się perfumy olejowe. Jednak nie tylko konsystencja ma znaczenie. Należy również używać oryginalnych zapachów. Pamiętaj, że podróbki nie cieszą się zbyt dużą żywotnością.

7. Perfumuj nie tylko ciało

Woń perfum bardzo dobrze utrzymuje się na ubraniach, dlatego nie powinnyśmy szczędzić psiknięć na elementy naszej garderoby. Szczególnie dobrze sprawdza się aplikowanie zapachu na powiewające szaliki czy apaszki, które przy każdym ruchu roztaczają wokół nas przyjemną woń. Nie zapomnij jednak, by spryskiwać ubrania z odległości! Bliski kontakt strumienia perfum pod dużym ciśnieniem może niszczyć delikatne tkaniny.

8. Nie mieszaj różnych zapachów

Spodobało Ci się kilka rodzajów perfum, nie wiedziałaś, które wybrać, więc kupiłaś wszystkie? Dobrze, ale nie używaj ich na raz. Jeśli perfumowałaś ubrania jednym zapachem, a na ciało zaaplikowałaś drugi, kompozycje wymieszają się. Powstała mieszanka może zakłócić wonie perfum i, zamiast pachnieć, będzie dusząca dla wszystkich wokół.

9. Wybieraj trwałe zapachy

W prostocie siła! Jeśli perfumy są naprawdę dobre, nie trzeba żadnych dodatkowych trików. Będą trwałe, bo to wynika z ich właściwości. Jakie więc wybrać?
Warto zastanowić się nad nutami orientalnymi, takimi jak cynamon, wanilia czy drzewo sandałowe. Możemy też zdecydować się na piżmo, cywet lub kastoreum. Te nuty zwierzęce również charakteryzują się dużą trwałością.

10. Podręczna pomoc na trwałość perfum

Jeśli nie chcesz stosować się do powyższych wskazówek, masz jeszcze jedną możliwość, by utrwalić swój zapach: zawsze noś przy sobie flakonik perfum. Może to być mała, podróżna buteleczka albo próbka. Dzięki temu Twoja woń będzie wyczuwalna przez cały dzień.

 

EP