Jak samodzielnie zrobić perfumy?

By uzyskać piękny i długotrwały zapach, nie trzeba już wydawać fortuny w drogeriach. Możesz zrobić perfumy sama, w domowym zaciszu.

Perfumy DIY
Jak samodzielnie zrobić perfumy?

Perfumy DIY to gwarancja niepowtarzalności zapachu, który możesz dopasować do własnych upodobań. W dodatku samodzielna produkcja wcale nie jest tak trudna, jak Ci się wydaje. Wystarczy poznać kilka zasad, które ułatwią stworzenie kosmetyka idealnego.

Piramida zapachowa

By móc przejść do praktyki i zrobić domowe perfumy DIY, należy najpierw poznać teorię, bez której bardzo trudno uzyskać idealny zapach. Warto bowiem wiedzieć o trzech rodzajach nut zapachowych, które tworzą następujące po sobie niepowtarzalne kompozycje aromatów.

Nuta głowy (górna) – to pierwsza woń, jaką czuje się po rozpyleniu perfum. Szybko się ulatnia, lecz jest przy tym intensywna i konkretna. To właśnie ona określa perfumy, dzięki czemu można niemal natychmiast stwierdzić, czy taki rodzaj zapachu nam odpowiada. Zwykle zawiera aromaty ziołowe, cytrusowe, a niekiedy również kwiatowe.

Nuta serca (średnia) – trwała, mało intensywna. Wyczuwa się ją po kilku lub kilkunastu minutach od aplikacji. Charakterystyczne dla niej wonie mogą być bardzo różne: od orientalnych (korzennych) przez kwiatowe aż po owocowe. Z czasem węch odbiera je nieświadomie, natomiast nie oznacza to, że nuta serca nie stanowi istotnego aspektu tworzenia perfum.

Nuta bazy – to najtrwalszy komponent zapachowy. Podtrzymuje intensywność i wyczuwalność woni. Dzięki nucie bazy perfumy potrafią być wyczuwalne na skórze przez wiele godzin od aplikacji. Wykorzystuje się w niej cięższe aromaty: zwierzęce, żywiczne, a także balsamiczne.

Perfumy DIY – łączenie zapachów

Skoro już wiesz, jakie wonie charakteryzują poszczególne nuty, możesz przejść do praktycznego aspektu tworzenia wymarzonego pachnidła.
Na początek przygotuj olejki eteryczne, z których będziesz korzystać. Pamiętaj, że nie wszystkie aromaty dobrze się ze sobą komponują, dlatego połączenia zapachowe nie powinny być dowolne. Zasadniczo najbardziej dopasowane są nuty do siebie podobne np. przyprawowe z przyprawowymi, choć nie oznacza to, że nie warto eksperymentować. Weź pod uwagę, że olejki cytrusowe szybko się ulatniają, dlatego warto łączyć je z trwałymi zapachami takimi jak wonie drzewne i korzenne.

Perfumy DIY
Jak samodzielnie zrobić perfumy?

Przykładowe aromaty, które do siebie pasują:

  • lawenda – mięta pieprzowa, rozmaryn, bazylia, sosna, bergamotka
  • pomarańcza – cynamon, trawa cytrynowa, wanilia, rozmaryn, bergamotka
  • mięta pieprzowa – lawenda, drzewo herbaciane, cytryna, sosna
  • rozmaryn – sosna, eukaliptus, trawa cytrynowa, pomarańcza
  • bergamotka – lawenda, pomarańcza
  • drzewo herbaciane – mięta pieprzowa, tymianek, eukaliptus
  • eukaliptus – drzewo herbaciane, cedr, tymianek, anyż, rozmaryn
  • sosna – rozmaryn, cedr, mięta pieprzowa

Perfumy DIY – baza

Jeszcze przed połączeniem aromatów warto jest się zastanowić, z czego chcesz stworzyć swoje domowe pachnidło. Perfumy DIY możesz wykonać albo na bazie oleju albo alkoholu. Ta druga opcja ma jedną, zasadniczą wadę – taki zapach dużo szybciej się ulatnia. Jest natomiast bardziej poręczny, ponieważ służy do rozpylania.
Chcąc wykonać perfumy na bazie alkoholu musimy znać odpowiednie proporcje połączenia spirytusu i wody. Mówi się, że idealne pachnidło powinno zawierać około 80% tego pierwszego i 20% drugiego. Powstałego roztworu najlepiej odlać około 0,5 l.
Z kolei perfumy na bazie oleju jojoba, które wciera się w ciało, stanowią dużo bardziej przyjazny dla skóry sposób komponowania zapachów. Standardowo do mieszanki dodaje się go dwie łyżki.

Perfumy DIY – proporcje

Zanim nabierzesz nieco wprawy w łączeniu aromatów, radzimy, byś najpierw wykorzystała maksymalnie 4-5 olejków. Ponadto warto pamiętać o piramidzie zapachowej i wiedzieć, ile procent poszczególnych nut wykorzystać w swojej mieszance.

Perfumy DIY
Jak samodzielnie zrobić perfumy?

Najbardziej uniwersalne proporcje nut wyglądają następująco:

  • głowy: 10-40%
  • serca: 30-70%
  • bazy: 5-10% 

Łącząc olejki, najpierw zacznij od mieszania nut średnich, następnie bazowych, a na końcu górnych. Zawsze pamiętaj o maksymalnych stężeniach substancji, dzięki czemu unikniesz potencjalnych uczuleń.

 

EP