Od laika do kawowego konesera w trzech krokach

Polacy coraz częściej sięgają po kawę z wyższej półki. Jak rozpoznać, że wyróżnia się ona nie tylko ceną? Jak ją przyrządzać, by wykorzystać cały potencjał mieszanki?

Od laika do kawowego konesera w trzech krokach

Według danych Euromonitoru, w latach 2015-2016 wartość rynku kawy w Polsce wzrosła o 40 mln zł, osiągając wartość 4,67 mld zł. W porównaniu z kawą rozpuszczalną, kwota za którą zakupiono mieszanki ziarniste i mielone była o niemal 1/3 wyższa. Prognozuje się, że rozbieżność ta będzie rosła i w 2017 roku wyniesie nawet 37 proc. Jak oceniają eksperci przedstawiającej szacunki firmy badawczej, dynamika zmian świadczy o coraz większym zainteresowaniu mieszkańców naszego kraju produktami premium oraz o rosnącej kulturze picia kawy. Co warto wiedzieć, sięgając po produkty z wyższej półki? Jak dobrze wybrać mieszankę i przyrządzić ją, by docenić pełnię smaku? Oto kilka rad dla laików, którzy chcieliby zostać kawowymi koneserami.

1. Poznaj gatunek, pochodzenie i stopień palenia mieszanki

Pierwszym z czynników mających wpływ na to, jak smakuje i jaki aromat ma espresso, jest pochodzenie i skład mieszanki. Stanowiąca około 70 proc. globalnego rynku kawy arabika jest łagodna i aromatyczna. Robusta charakteryzuje się wyższą zawartością kofeiny i ma bardziej wyrazisty smak. Większość dostępnych na rynku mieszanek stanowi połączenie obydwu gatunków. Poszukując nowych kawowych doznań warto eksperymentować z produktami o ich różnej zawartości, pochodzeniu i stopniu palenia. Przyjmuje się, że ziarna pochodzące z Ameryki i Afryki charakteryzują kwiatowe i cytrusowe nuty. Najdalej wysunięte na zachód regiony uprawy kawowca dają natomiast bardziej orzechowe, pikantne mieszanki. – Kawy, w produkcji których wykorzystano ziarna tylko z jednego regionu, określane są mianem „single origin”. W największym stopniu zapewniają one charakterystyczny dla danej części świata smak. – mówi Grzegorz Staszowski. – Należy mieć przy tym na uwadze, że znaczenie dla aromatu ma także przebieg procesu palenia. Celem zachowania naturalnej kwasowości i cytrusowych nut, ziarna poddaje się obróbce w 200C. Wyższa, sięgająca 250C temperatura da kawie większą goryczkę – tłumaczy ekspert Segafredo Zanetti Poland .

2. Sięgaj po produkty w odpowiednim opakowaniu i gramaturze

W kawie palonej – zarówno ziarnistej, jak mielonej – zawarte są olejki aromatyczne, decydujące o jej smaku i zapachu. Po zakończeniu procesu prażenia i zapakowaniu – dojrzewają one i stabilizują się, czego efektem ubocznym jest uwalnianie dwutlenku węgla. W związku z tym, w opakowaniach kaw ziarnistych znajdziemy niewielki zaworek, odprowadzające na zewnątrz gaz, zapobiegając rozerwaniu opakowania. Po jego otwarciu, należy zamknąć je klamerką bądź klipsem i włożyć do szczelnego pojemnika w suchym miejscu bez dostępu do światła. Jednak nawet jeśli zadbamy o optymalne warunki przechowywania, z czasem kawa będzie tracić swoje walory. Dlatego też zaleca się kupowanie opakowań na tyle niewielkich, by po rozhermetyzowaniu nie musiały leżeć dłużej niż kilka tygodni. Dla uzyskania napoju osiągającego pełnię smaku i aromatu ma także dopasowanie stopnia zmielenia do sposobu parzenia. – Na opakowaniach mieszanek mielonych renomowanych producentów zaznaczono, do jakich metod przyrządzenia dostosowana jest znajdująca się wewnątrz kawa – mówi Grzegorz Staszowski. – Najlepszą gwarancją uzyskania mieszanki o pożądanych parametrach jest jednak samodzielne zmielenie ziaren. Sam proces mielenia jest niezwykle istotny – etap ten wpływa bowiem na jakość i smak napoju. – tłumaczy barista . Za własnoręcznym mieleniem bezpośrednio przed przygotowaniem przemawia fakt, że świeżo zmielona kawa zawiera wszystkie aromaty, które po zaparzeniu znajdziemy tez w filiżance.

3. Weź odpowiednią ilość kawy i użyj dobrego urządzenia

Zgodnie z włoskimi tradycjami, idealnym urządzeniem służącym przyrządzeniu kawy jest ekspres ciśnieniowy. Dozowanie kawy pozostaje w gestii baristy, przyjmuje się jednak, że idealne espresso powstaje z 7-8 gramów mieszanki. Przy odpowiednim stopniu jej zmielenia, w dobrze wyregulowanym urządzeniu, ekstrakcja powinna trwać 25-30 sekund. Espresso powinno zacząć wydobywać się w szóstej sekundzie w formie strumienia przypominającego kształtem mysi ogonek i mieć finalnie około 25-30 mililitrów objętości. Wskazówką potwierdzającą poprawny przebieg całego procesu jest delikatna pianka utrzymująca się na powierzchni napoju.