10 zasad dobrego stylu

10 dobrych zasad

Jakie czynniki wpływają na dobry styl. Czym się kierować w doborze właściwej fryzury, stroju, czy dodatków? Na te pytania odpowie  Izabela Jabłonowska, stylistka i ekspert medialny „Bądź sobą i znajdź swój styl”

1. Bądź sobą i znajdź swój styl

Idąc przez życie wyrabiasz sobie swój indywidualny styl. Na bazie różnych doświadczeń i estetycznych wyborów łączysz różne, czasami skrajnie odmienne nurty w modzie, tworząc nową jakość. Oceń swój temperament, osobowość, sposób bycia i wybierz styl w którym czujesz się pięknie i wygodnie. Ubranie jest przecież twoją drugą skórą.

2. Sylwetka decyduje o wszystkim

Harmonia – oto cały sekret. Coco Chanel mawiała „Moda jak architektura jest kwestią proporcji”. Ciesz się sylwetką jaką obdarzyła cię natura. Wystarczy, że ubierając się będziesz zawsze pamiętać o swoich proporcjach. Duże lustro może być twoim wspaniałym sprzymierzeńcem.

3. Dobrze dobrana bielizna to podstawa

W większości przypadków bielizna powinna być niewidoczna, chociaż na marginesie – pójdź na całość i dobierz ją ze smakiem do stroju. Bielizna tworzy konstrukcję sylwetki i w sposób magiczny poprawia, podciąga, spłaszcza lub uwypukla – tworząc wstęp do całości.

4. Rządzi kolor

Typy urody to dopiero połowa drogi. Potrzebujesz odnaleźć swoje barwy personalne. Na pewno będziesz świetnie wyglądać w wielu kolorach, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Tutaj liczy się przede wszystkim odpowiedni odcień.

5. Okazja i pora dnia decydują o wyborze

Twój strój będzie dobrany mistrzowsko tylko wtedy, gdy ubierzesz się odpowiednio do okazji lub do swojego stanowiska w pracy. Zasady dress code są wyrazem szacunku do innych, są częścią savoir vivre, a po za tym z niektórymi rzeczami po prostu się nie dyskutuje… Tak samo jak nie dyskutujemy z tym, po której stronie talerza powinien leżeć nóż i widelec.

6. Bez dodatków moda nie istnieje

Najszybsza i najefektowniejsza droga do skompletowania stylowej garderoby to właściwy dobór dodatków. Dodatki stanowią wykończenie stroju, są jak klamra spinająca całość, są jak kropka nad „i”. Kluczem decydującym o wyborze dodatków jest twoja figura oraz konkretna stylizacja.

7. Niezawodne inspiracje

Obudź w sobie trochę ciekawości. Pooglądaj pokazy mody i kolorowe gazety, sprawdź nadchodzące trendy. Nie po to by wiernie kopiować modę z wybiegów, ale po to by wpaść na nowe pomysły i urozmaicić swój styl. Dzięki temu będziesz wyglądać na czasie. Jednak pamiętaj – nawet najnowsza i droga sukienka nie będzie wyglądać rewelacyjnie, jeśli nie będzie pasować do ciebie.
8. Mieszaj tkaniny

Do prześwitujących jak mgiełka materiałów dodaj coś kryjącego, do koronki – coś ciężkiego, do połysku mat.

9. Szczypta nonszalancji

Spróbuj odnaleźć w sobie trochę artystycznego luzu. Dobry styl płynie z twojego wnętrza, co oznacza że nie musi być zbyt sztywny i poukładany. Dobieranie strojów powinno sprawiać przyjemność, więc … zarzuć czasem niedbale szal, przypnij na raz trzy broszki, przekręć duży dekolt bluzki na plecy zamiast do przodu, popryskaj wiklinowy kapelusz złotym sprayem. Moda to zabawa i fajne, oryginalne pomysły.

10. Dodaj uśmiech!

Gdy wyglądasz pięknie automatycznie się uśmiechasz, dzięki temu masz lepsze samopoczucie, więcej pewności siebie, znasz swoje atuty i jesteś z nich dumna. Brzmi trochę filozoficznie? Nie szkodzi. Od dziś ubierz się w uśmiech!

Izabela Jabłonowska

Izabela Jabłonowska – stylistka i ekspert medialny (m.in. TVN Style, „Dzień dobry TVN”, „Kawa czy Herbata, „Business & Beauty”, „Moda Damska”). Autorka książki „Ubierz się w uśmiech” (W.A.B. 2010 r. ) wydanej pod patronatem Szkoły Stylu. Współpracuje z klientami indywidualnymi w całej Polsce oraz prowadzi szkolenia i warsztaty ze stylu oraz zasad dress code, udziela konsultacji dla firm. www.stylowamoda.pl.