3 pyszne soki z sokownika domowej roboty!

Jesteście miłośnikami domowej roboty soków? Jak się okazuje, do ich przyrządzania wykorzystywać można nie tylko sokowirówkę.

3 pyszne soki z sokownika domowej roboty! Foto stock.adobe.com autor: pilipphoto

Dobrą alternatywą dla tego urządzenia jest sokownik. Jego obsługa jest bardzo prosta, a co więcej — z pomocą takiego sprzętu w kilka chwil przyrządzicie pyszny, zdrowy napój. Jak zrobić sok z so-kownika?

Sok z sokownika — jak go przygotować?

Sokowniki parowe to urządzenia, których działanie opiera się o wykorzystanie pary. Czyni to z nich idealne rozwiązanie dla osób, które zdrowo się odżywiają, a w ich kuchni dominują potrawy przyrządzane na bazie świeżych produktów. Sok z aronii z sokownika jest nie tylko smaczny, lecz również bardzo zdrowy. Przygotowane w ten sposób domowe przetwory są pełne witamin i na długi czas zachowują swoje cenne właściwości. Z pomocą tego urządzenia jesteśmy w stanie zrobić sok pozbawiony konserwantów i sztucznych składników.

Jak zbudowany jest sokownik? Składa się on z 4 elementów. Są nimi:

  • Garnek na wodę, który umieszcza się na kuchence.
  • Naczynie, w którym gromadzi się sok. Wyposażone jest ono w specjalny komin, przez który para wodna przedostaje się z dolnego garnka do najwyższej części sokownika. Naczynie to zawiera również otwór wraz z wężykiem wyposażonym w zacisk, który pozwala na wygodne przelewanie gotowego soku z malin z sokownika do butelek czy słoików.
  • Górne naczynie z perforowanym dnem, w którym umieszcza się wybrane owoce. Dzięki przedostającej się do niego parze wodnej, składniki na sok z czarnego bzu z sokownika zaczynają puszczać sok, który następnie spływa do środkowej części urządzenia.
    Pokrywka, najczęściej żaroodporna.

Sok z winogron z sokownika — jak przygotować się do jego wykonania?

Aby mieć pewność, że przyrządzanie soku z czarnej pigwy z sokownika przebiegać będzie szybko i sprawnie, zadbać należy o stosowny wybór urządzenia. Do jego produkcji najczęściej wykorzystuje się stal nierdzewną oraz aluminium. Pierwszy z materiałów charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia, co sprawia, że kupując taki sokownik można mieć pewność, że posłuży on przez długi czas. Stal jest również w pełni higieniczna i łatwa w utrzymaniu w czystości. Jeżeli chodzi natomiast o sokowniki aluminiowe, są one nieco tańsze i lżejsze, co ułatwia ich przenoszenie.

Dostępne na rynku sokowniki różnić mogą się od siebie także pojemnością. Parametr ten dopasować należy do indywidualnych potrzeb. Osoby, które planują sporadycznie przygotowywać niewielkie ilości soku z czarnego bzu z sokownika parowego, zdecydować mogą się na zakup modelu o wielkości 5 litrów. Miłośnicy domowych przetworów zaopatrzyć powinni się natomiast w duży sokownik, na przykład taki, którego pojemność wynosi 15 litrów.

Sok z wiśni i innych owoców z sokownika

Do zrobienia soku w sokowniku wykorzystać można niemalże dowolne owoce. Do wyboru mamy między innymi sok z wiśni z sokownika, sok malinowy z sokownika czy sok z aronii z cytryną z sokownika.

Przed umieszczeniem owoców w sokowniku należy je odpowiednio przygotować. W tym celu, pozbywamy się szypułek, pestek czy gniazd nasiennych. Następnie ustawiamy sokownik na kuchence, a dolne naczynie napełniamy wodą do około 1/3 wysokości. Nakładamy 2 pozostałe naczynia, a w najwyższym z nich umieszczamy owoce zasypane cukrem. Całość przykrywamy pokrywką i doprowadzamy do wrzenia.

Ile trwa przygotowywanie soku z malin z sokownika parowego? Wszystko zależy od gatunku owoców oraz stopnia ich twardości. Średnio jest to około 45 — 60 minut. Gotowy sok z jabłek z sokownika zlewamy przy pomocy wężyka do butelek lub słoików.

Aby smakiem soku z aronii z cytryną z sokownika móc cieszyć się przez cały dzień, warto przelać go do naczynia, jakim jest kubek termiczny. Zabrać można go ze sobą zarówno do pracy, jak i w podróż.

Urządzenie, jakim jest sokownik stanowi gwarancję codziennych sukcesów w przyrządzaniu smacznych i zdrowych napojów będących dobrą alternatywą dla gotowych, słodzonych soków dostępnych w sklepach.

Artykuł sponsorowany

Wpis znaleziono dzięki:

- Sok z sokownika

- Sok naturalny

- Zdrowy sok