Istnieją pewne wskazówki, które pomogą nam dbać o organizm, czego pozytywne skutki będziemy odczuwać przez długi czas. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, to koniecznie przeczytaj do końca!
4-5 posiłków dziennie, czyli ile i jak często jeść
Zbilansowana dieta to jeden z filarów właściwego funkcjonowania organizmu. Powinna zawierać wszystkie potrzebne mu składniki w odpowiedniej ilości. Oczywiście ludzie bardzo się od siebie różnią, co sprawia, że ich potrzeb nie sposób scharakteryzować za pomocą jednej lub dwóch zasad. Są jednak pewne wskazówki, które mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej diety – duża część z nich dotyczy wielkości porcji oraz częstotliwości spożywania posiłków.
Często słyszy się, że optymalne jest spożywanie 5 posiłków dziennie. Oznaczałoby to jedzenie co około 3 godziny – czy taki tryb życia jest możliwy do utrzymania przy wykonywaniu pełnoetatowej pracy lub podczas nauki? Warto jest mierzyć siły na zamiary i przeanalizować swój plan dnia. To prawda, że można spożywać 4 lub 5 posiłków, jednak tylko 3 z nich powinny mieć charakter posiłku głównego, dostarczającego znaczną/przeważającą liczbę kalorii. Pozostałe to posiłki uzupełniające, które zapewnią nam regularną dostawę energii w ciągu dnia.
Śniadanie to pierwszy posiłek, który powinien dostarczyć nam odpowiednią dawkę składników odżywczych, tak abyśmy mogli dobrze zacząć dzień. Z kolei lekkostrawna kolacja dobrze wpłynie na jakość naszego snu i sprawi, że nasz organizm podczas snu nie będzie musiał skupiać się na trawieniu pokarmu. Warto jednak pamiętać, żeby jej nie zaniedbywać – zbyt skromny posiłek przed snem może skłonić nas do podjadania w nocy!
Białko, tłuszcze i węglowodany w codziennej diecie
Ile białka powinniśmy spożywać dziennie? Tego typu pytania zaprzątają głowę nie tylko kulturystom. Zapewne każdy, kto myślał kiedyś o prawidłowym odżywianiu, próbował dowiedzieć się, jaka jest odpowiednia ilość składników odżywczych, które powinniśmy dostarczyć każdego dnia naszemu organizmowi.
Sprawa nie wygląda jednak tak prosto – zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze waha się w zależności m.in od wieku i trybu życia. Dzieci, młodzież w okresie dojrzewania oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny spożywać większe ilości białka – artykuł na temat diety odpowiedniej dla pierwszych dwóch z wymienionych grup przeczytać możesz na stronie https://danio.com.pl/aktualnosci/zbilansowana-dieta-dziecka/. Więcej protein zaleca się spożywać również sportowcom i osobom regularnie uprawiającym intensywną aktywność fizyczną.
Nabiał zawiera duże ilości białka oraz wiele innych niezbędnych składników mineralnych i witamin. W proteiny bogate są np. serki homogenizowane Danio – co najmniej 20% ich wartości kalorycznej stanowi białko.
Pamiętajmy, że dobrze jest wybierać produkty zawierające wysokiej jakości składniki, które warto włączyć na stałe do diety. Świetnym przykładem są artykuły będące źródłem wartościowych węglowodanów. Choć większość energii potrzebnej naszemu organizmowi w ciągu dnia pochodzi właśnie z nich, to jednak nie powinniśmy spożywać dużej ilości węglowodanów prostych – zamiast nich zdecydujmy się na żywność będącą źródłem węglowodanów złożonych. Bogate w nie są produkty pełnoziarniste, kasze oraz rośliny strączkowe.
Jeśli zaś chodzi o zdrowe tłuszcze, to prym wśród zawierających je produktów wiodą m. in. ryby. Łosoś, sardynka i śledź to tylko niektóre gatunki obfitujące w zdrowe kwasy omega-3. Zmniejszają one ryzyko chorób serca i pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Dla osób nielubiących ryb, wegetarian i wegan istnieją roślinne alternatywy – oleje roślinne, awokado, nasiona oraz orzechy są pełne wartościowych tłuszczów i innych składników odżywczych.
Jeśli pamiętać będziemy o właściwym wyborze produktów, które trafiają na nasze talerze, to łatwo będzie nam utrzymać zbilansowaną dietę. Prawidłowe odżywianie to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia!
Artykuł partnera