Kalina Jędrusik, czyli polska Marilyn Monroe. Piosenkarka, aktorka, artystka kabaretowa często zaangażowana w głośne skandale, prowadziła bogate życie towarzyskie. Jej małżeństwo ze Stanisławem Dygatem uznawane było za jeden z najbardziej skandalizujących związków.
Początki kariery
Kalina Jędrusik urodziła się w 1930 roku w Gnaszynie. W 1953 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie. W grudniu 1953 debiutowała w Teatrze Wybrzeże, zagrała w „Barbarzyńcach”. Po przeprowadzce do Warszawy występowała w różnych teatrach m.in. w Teatrze Narodowym, Teatrze Współczesnym, Teatrze Komedia i Teatrze Polskim. Artystka zdobyła popularność śpiewając w Kabarecie Starszych Panów, występując w sztukach telewizyjnych i na deskach teatrów, mimo to nie oferowano jej ciekawych ról filmowych. Reżyserzy polskiego kina nie proponowali jej jednak głównych ról. Ze względu na kreowany przez nią wizerunek seksbomby, na dużym ekranie pojawiała się raczej w rolach drugoplanowych, grając kelnerki bądź panie lekkich obyczajów. Wystąpiła w takich filmach jak m.in. „Kalosze szczęścia”, „Wolne miasto”, „Lekarstwo na miłość”, „Jutro premiera”, „Jowita”, jednak najbardziej zapamiętana została z filmu „Ziemia Obiecana” Andrzeja Wajdy, w którym wcieliła się w postać lubieżnej Lucy Zuckerowej.
Polska Marilyn Monroe
Kalinę Jędrusik wykreował starszy od niej o 16 lat Stanisław Dygat. Poznali się, gdy pisarz był jeszcze mężem Władysławy Nawrockiej. Mężczyzna zachwycił się młodziutką aktorką, debiutującą w Teatrze Wybrzeże i wdał się z nią w romans. Gdy jego żona dowiedziała się o całej sprawie wystąpiła o rozwód. Niedługo później Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat wzięli ślub i przez ponad 20 lat tworzyli jeden z najbardziej burzliwych i skandalicznych związków. Zaczynając od tego, że prowadzili dom otwarty, w którym przebywali, często do białego rana, przedstawiciele środowisk literackich i filmowych, a kończąc na tym, że ich małżeństwo również było otwarte. Zdarzały się sytuacje, gdy kochankowie Kaliny Jędrusik spali pod jednym dachem z jej mężem, bądź spędzali z nią czas w łóżku, kiedy Stanisław Dygat przebywał w pokoju obok. Mężczyzna oficjalnie akceptował podobno bogate życie towarzyskie, jakie prowadziła jego żona.
Refleksja i przemiana
Kalina Jędrusik po śmierci męża podjęła refleksję nad swoim dotychczasowym życiem. Przeszła dużą przemianę, nie chcąc już dłużej być tylko symbolem seksu. Odnalazła nową drogę, ochrzciła się i zaczęła aktywnie uczestniczyć w życiu religijnym. W czasie stanu wojennego podjęła się osobistego dostarczania paczek internowanym opozycjonistkom. Pod koniec życia chętnie udzielała wywiadów. W jej wypowiedziach często dosłyszeć można było żal i pustkę, emocje dość częste dla kobiet z jej pokolenia. Artystka zmarła 7 sierpnia 1991 roku. Powodem śmierci był atak astmy, będącego skutkiem uczulenia na kocią sierść. Mimo świadomości o alergii trzymała w domu ukochane zwierzęta.
Nagrody Kaliny Jędrusik
Kalina Jędrusik była wielokrotnie doceniana i nagradzana za swój talent. W 1961 roku dostała nagrodę za wykonanie piosenki „Mój pierwszy bal„, zdobyła tytuł „Radiowej Piosenki Roku”. Następnie dwa lata z rzędu otrzymała wyróżnienia w plebiscycie „Expresu Wieczornego”, w 1962 „Złotą Maskę„, a w 1963 „Srebrną Maskę„. Rok później dostała pierwszą nagrodę dla piosenki „Z kim ci będzie tak źle, jak ze mną” i wyróżnienie za wykonanie jej na festiwalu w Opolu. W 1966 roku zdobyła pierwszą nagrodę w koncercie premier na festiwalu w Opolu. W 1996 roku Kalina Jędrusik zajęła trzecie miejsce w plebiscycie na najlepszą aktorkę w historii filmu polskiego, zorganizowanym przez redakcję „Filmu” z okazji 100-lecia kina.
K.G.