Aktywny wypoczynek z jogą

aktywny wypoczynek z jogaWiosna to czas na kilka głębokich oddechów, chwilę oderwania od codziennego pośpiechu. Czas na relaks i regenerację sił. Ostatnio coraz modniejszą formą spędzania wolnego czasu jest aktywny wypoczynek – połączenie relaksu z różnymi formami aktywności wspomagającymi proces regeneracji. Spośród różnych form aktywności wybraliśmy jogę – uniwersalny, starożytny pochodzący sprzed kilku tysięcy lat z Indii system ćwiczeń pozytywnie wpływających na ciało i umysł.

Według osób już ćwiczących jogę przynosi to efekty na 3 płaszczyznach. Po pierwsze poprawiające wydolność ćwiczenia poprawiają krążenie, oczyszczają ciało co nawet dla osobom zupełnie początkującym daje bardzo dobre samopoczucie. Ci co ćwiczą dłużej i regularnie twierdzą, że dzięki praktyce asan – ustawiania ciała w różnych pozycjach jogi i pracy z oddechem – stan zdrowia znacznie się poprawia, stabilizuje. Ta zmiana następuje stopniowo, ale już po miesiącu regularnych ćwiczeń 2 razy w tygodniu można zaobserwować pierwsze efekty. Kolejna korzyść pojawiająca się na płaszczyźnie mentalnej to umiejętność koncentracji. Wykonywanie pozycji jogi wymusza u ćwiczącego stan ważności i skupienia co przenosi się w życiu codziennym na skuteczność działania i szybkość podejmowania właściwych decyzji.

„Nie każdy może znaleźć czas na regularne ćwiczenia w pełnym pośpiechu i codziennych obowiązków życiu – a dopóki się nie spróbuje trudno uwierzyć, że poświęcając np. 2 godziny w tygodniu na ćwiczenia – zyskujemy dodatkowych kilka godzin, które normalnie byśmy przespali” – mówi Wiktor Morgulec z Joga Żoliborz w Warszawie.
Właśnie dla osób, które nie mają czasu żeby spróbować czym jest joga powstała propozycja spędzania wolnego czasu i przy okazji nauki podstawowych technik relaksujących, regenerujących i koncentracyjnych. Aktywny wypoczynek z jogą to wyjazdy organizowane w specjalnie przygotowanych ośrodkach, podczas których poza codziennymi ćwiczeniami jogi można nauczyć się podstaw Ajurwedy- starodawnej, naturalnej hinduskiej medycyny, czy zwanego jogą dla leniwych -masażu tajskiego. Dla spragnionych kulinarnych wrażeń- kursy wegetariańskiej kuchni prowadzone przez specjalistę od kuchni 5 przemian.
„Podczas kilkudniowego wyjazdu można nauczyć się często więcej, niż chodząc raz, czy dwa razy w tygodniu na regularne zajęcia. Skondensowanie ćwiczeń i sprzyjające warunki zewnętrzne- spokój , atmosfera, piękna przyroda- pomagają szybko przyswoić podstawy” – mówi Wiktor Morgulec.
Były wakacje w siodle, wyjazdy na Majorkę, górskie wędrówki teraz chyba …czas na jogę. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę ogólnopolskiego portalu o jodze: www.joga-joga.pl gdzie znajdziecie propozycje wyjazdów z jogą w różne miejsca w Polsce i nie tylko.