Alergia skórna – jak sobie z nią radzić?

Dostałeś wysypkę i czerwone plamy na skórze? Nie wiesz jak temu zaradzić? Nie martw się, mamy sposoby jak złagodzić alergię skórną.

Alergia skórna- jak sobie z nią radzić? Foto Unsplash @Cheyenne Doig

Alergia skórna i jakie są jej objawy?

Alergia skórna to całokształt reakcji uczuleniowych występujących na powierzchni ciała, takich jak pokrzywka, wysypka, obrzęk, zaczerwienienie, świąd, wysuszenie. Do reakcji alergicznych dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z czynnikiem uczulającym. Są to najczęściej: rośliny, lekarstwa, kosmetyki, mydła, płyny do kąpieli, szampony, perfumy, metale, spaliny samochodowe. Aby precyzyjnie wykryć czynniki uczulające, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który wykona badanie diagnostyczne. Kolejny sposobem jest sprawdzenie samemu, po jakich produktach kosmetycznych lub pokarmach pojawia się reakcja alergiczna. W leczeniu zapobiegawczym stosuje się leki antyalergiczne, antyhistaminowe oraz glikokortykosteroidy w postaci preparatów doustnych, kremów lub maści. Część leków na alergię dostępnych jest bez recepty, ale przed ich zastosowaniem warto przekonsultować to z lekarzem.

Pielęgnacja

Przy alergii skórnej najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka. Do pielęgnacji należy używać dermokosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej. Najlepiej wybrać produkty z jednej linii, które są bezzapachowe, hipoalergiczne oraz z odczynem pH 5,5. Ważne, aby przede wszystkim chroniły skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, , łagodziły podrażnienia, działały przeciwzapalnie i odbudowywały barierę lipidową.

  • Do oczyszczenia twarzy można zastosować dermatologicznych kostek myjących, mleczek do skóry atopowej lub delikatnych płynów micelarnych o bezzapachowej formule i bez dodatku alkoholu. Dobrze poradzą sobie z usunięciem sebum i zanieczyszczeń z powierzchni skóry, wyeliminują zaczerwienienia oraz nie uszkodzą jej bariery.
  • Odpowiedni poziom nawilżenia – to podstawa. Można użyć nawilżających kremów z zawartością emolientów oraz kosmetyków do cery wrażliwej, chroniących przed działaniem promieni UV.
  • Aby pozbyć się martwych komórek naskórka, można sięgnąć po peeling enzymatyczny.
  • Aby złagodzić czerwone plamy na skórze, zalecane jest użycie specjalnej maski, w postaci kremu lub płachty, która ukoi skórę.

Warto pamiętać, aby wybierać kosmetyki z dobrym składem, czyli preparaty hipoalergiczne, przebadane dermatologicznie, bez parabenów , alkoholu i konserwantów w składzie.

Domowe sposoby

  • Jednym ze sprawdzonych domowych sposobów, gdy pojawiają się objawy alergiczne jest przemycie lub zamoczenie dłoni zimną wodą. Pozwala to zmyć ze skóry substancję powodującą reakcję alergiczną i przynieść szybką ulgę.
  • Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie na ranie podrażnionej skóry maść rumiankową lub maść ze świeżo utartej gałki muszkatołowej i oliwy z oliwek.
  • Napar z liścia mięty pieprzowej oraz napar z rumianku skutecznie zwalcza swędzenie i daje przyjemne uczucie chłodzenia.
  • Olej kokosowy wcierany w skórę zapewnia odpowiednie nawilżenie, zmiękcza naskórek, wygładza go i daje przyjemne uczucie ukojenia.
  • Okłady z rozmoczonych płatków owsianych, leczą wysypkę i łagodzą swędzenie.

JW