Automatyczne odnowienie OC. Sprawdź, czy Twoja ochrona ubezpieczeniowa przedłuży się na kolejny okres!

Poruszanie się autem bez ważnego ubezpieczenia OC grozi nie tylko karą ze strony UFG, ale przede wszystkim koniecznością pokrycia szkód w razie kolizji bądź wypadku.

Automatyczne odnowienie OC. Sprawdź, czy Twoja ochrona ubezpieczeniowa przedłuży się na kolejny okres!

Przed brakiem ciągłości w ochronie ubezpieczeniowej zabezpiecza nas automatyczne odnowienie OC. Sprawdź, jak to działa!

Czym grozi brak OC?

Przyznawaniem kar za brak ważnego ubezpieczenia samochodu zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ich wysokość w przypadku auta osobowego waha się od 900 do 4500 zł, w zależności od okresu bez OC. Nawet dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC grozi wysoką karą finansową!

Ryzyko jazdy bez ważnego OC jest jednak znacznie większe. Jeśli spowodujemy wypadek lub kolizję nieubezpieczonym samochodem, zostaniemy zobowiązani do pokrycia szkód. Koszt odszkodowania może być znacznie wyższy od kary ze strony UFG i wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych!

Dlaczego OC się odnawia automatycznie?

Jak zauważa Piotr Małczyński, autor artykułu “Automatyczne odnowienie OC – jak to działa i czy się opłaca?”, ubezpieczenie samochodu przedłuża się, aby uniknąć sytuacji, w której pozostajemy bez ochrony ubezpieczeniowej. Dzięki temu rozwiązaniu unikamy zarówno kar za brak OC, jak i ryzyka związanego z pokryciem ewentualnych strat.

Kiedy OC się nie przedłuża?

Czy w takim razie ubezpieczenie OC może się nie odnowić? Tak, zdarzają się sytuacje, w których OC nie przedłuży się automatycznie. Oto one:

OC po poprzednim właścicielu pojazdu – OC nie odnowi się automatycznie, jeśli kupiliśmy auto używane i korzystamy z ubezpieczenia po poprzednim właścicielu. Ochrona ubezpieczeniowa zakończy się zgodnie z terminem zapisanym w umowie.
OC w bieżącym roku nie zostało w całości zapłacone – jeśli płacimy za ubezpieczenie samochodu w ratach i nie uiścimy wszystkich rat, ubezpieczyciel nie zerwie umowy. Jednakże nie dojdzie do automatycznego odnowienia OC na kolejny rok.
Korzystamy z OC krótkoterminowego – jeśli nasz pojazd ma krótkoterminowe ubezpieczenie, ochrona zakończy się po upływie terminu i nie ponowi się automatycznie na kolejny okres.
W takiej sytuacji, gdy OC nie przedłuża się automatycznie, konieczne jest zawarcie nowej umowy ubezpieczenia. Nie możemy przecież dopuścić, aby doszło do przerwania ciągłości w ochronie ubezpieczeniowej.

Co zrobić, jeśli nie chcemy przedłużać OC?

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których nie chcemy, aby nasza umowa ubezpieczenia OC odnowiła się automatycznie. Bywa, że nie zawsze korzystamy z najkorzystniejszej oferty OC. Koniec trwania umowy ubezpieczeniowej to doskonały czas, aby rozejrzeć się za tańszym OC. Sposobem na znalezienie ciekawej oferty może być skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl.

Co zatem należy zrobić, aby nie doszło do automatycznego przedłużenia OC? Wystarczy wypowiedzieć dotychczasową umową ubezpieczenia. Możemy tego dokonać w każdym momencie, lecz najpóźniej do przedostatniego dnia trwania umowy. Po złożeniu wypowiedzenia, dotychczasowe OC zakończy się wraz ostatnim dniem trwania umowy i nie przedłuży na kolejny okres.

Bywa jednak, że wybieramy ofertę innego ubezpieczyciela, lecz zapominamy o wypowiedzeniu obecnej umowy. Skutkuje to automatycznym odnowieniem OC u dotychczasowego towarzystwa ubezpieczeniowego. Podwójne ubezpieczenie nie oznacza, że jesteśmy lepiej chronieni. W takiej sytuacji należy wypowiedzieć przedłużone OC. Wypowiedzenie możemy złożyć w dowolnym momencie. Zapłacimy natomiast jedynie za wykorzystany okres ochrony.