Avant Apocalypse – czym jest awangardowa apokalipsa?

Koniec świata już coraz bliżej. Tak przynajmniej można sądzić z popularności nowego stylu, Avant Apocalpse, który szturmem podbija świat mody.

awangardowa apokalipsa
Avant Apocalypse – czym jest awangardowa apokalipsa? Foto Instagram @ai_mei_li

TikTokerka Mandy Lee, profesjonalnie zajmująca się badaniem mody, zauważyła w drugiej połowie 2021 roku trend, który określiła mianem „Avant Apocalipse” – awangardowej apokalipsy. Termin przyjął się w Internecie, a później również w świecie mody. Sam styl natomiast z miesiąca na miesiąc staje się coraz popularniejszy. Czym jest awangardowa apokalipsa i co należy o niej wiedzieć?

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez OTTOLINGER (@ottolinger1000)

Awangardowa apokalipsa

Awangardowa apokalipsa to wywrotowy trend, który charakteryzuje się warstwami, cięciami, a także graniem z tym, co widzialne i niewidzialne. Ubrania odsłaniają często połacie ciała normalnie pod nimi ukryte, innym razem skóra ukryta jest pod warstwą nie jednego, a kilku materiałów. Pozwala na to również utylizacja tkanin przezroczystych bądź prześwitujących, które upodobała sobie Avant Apocalypse. Ważna jest asymetryczność, która jest jedną z definiujących cech stylu. Wszelkiego rodzaju nierówności, a także elementy jednostronne czy nieparzyste, podkreślą artystyczny wyraz stroju.

Zobacz też: Najnowsze trendy, które musisz znać

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @ai_mei__li

Awangarda u podstaw

W strojach inspirowanych awangardową apokalipsą wykorzystywane są popularne części garderoby. Przede wszystkim szorty, spodnie, a także wszelkiego rodzaju bluzy i bluzki przeżywają w niej swoisty renesans. Stare elementy można bowiem ubrać na nowo, dając im dzięki apokaliptycznej przemianie zupełnie nowe życie. Takiej metamorfozy dokonać można za pomocą igły i nitki, ale w wielu przypadkach wystarczą nożyczki czy po prostu kilkoro ubrań, które dadzą się na siebie nałożyć. Ten popularny styl pozwala jednak nie tylko na inne postrzeganie tego, co nosimy, ale również naszego ciała. Dzięki strategicznym wcięciom czy warstwowości stylizacje dają szansę na lepsze zaznajomienie się z własnym ciałem bądź intymne spojrzenie na swoją seksualność.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

 

Post udostępniony przez didu_official (@didu_official)

Ubrania czasów współczesnych

Awangardowa apokalipsa jest nowym spojrzeniem na modowy świat, odwzorowującym społeczną zmianę obiektywu na rzeczywistość związaną z ciągnącą się pandemią. Styl Avant Apocalypse pozwala na nieprzerysowany maksymalizm i zabawę formą dzięki niekonwencjonalnemu sposobowi noszenia odzieży. Jednak „apokalipsa” z nazwy zobowiązuje, także trend też niesie ze sobą pewien grune’owy wydźwięk, któremu towarzyszą stonowane, neutralne tony właściwe dla postapokaliptycznych obrazów z nowel czy filmów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez ORIENS (@oriens000)

Komplementarność i kontrast

To właśnie kolory są cechą zespalającą wiele z awangardowoapokaliptycznych stylizacji. Ponieważ outfity te mają przełamywać bariery, a nawet sprawiać wrażenie „źle założonych” czy zdekonstruowanych, jednolita paleta (najczęściej ziemistych) barw daje trendowi szansę na zachowanie wewnętrznej spójności bez kompromitacji jego podstawowych założeń. Dla odmiany, awangardowa apokalipsa stawia z kolei na mieszankę zróżnicowanych tkanin i materiałów, które w innym przypadku by do siebie nie pasowały, a nawet mocno ze sobą kontrastowały.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez didu_official (@didu_official)

Ekologiczny maksymalizm

Wprowadzenie maksymalizmu ponownie w zmierzający w minimalistyczną stronę świat mody może wydawać się kontrowersyjne. Jednakże awangardowa apokalipsa daje pole do popisu osobom dbającym o planetę, ponieważ wielowarstwowość wcale nie musi oznaczać zużywania nowych surowców. Za trendem tym wręcz łatwiej podążać przy użyciu starych ciuchów ze sklepów z używaną odzieżą. Dodatkowo, jest to też świetna okazja dla wszelkich wielbicieli własnoręcznych przeróbek, bo to właśnie między innymi one nadają Avant Apocalypse niepodrabialnej kwintesencji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez OTTOLINGER (@ottolinger1000)