Badanie ginekologiczne – kiedy należy je wykonać?

Badanie ginekologiczne jest jednym z podstawowych, które cyklicznie powinna wykonywać każda kobieta, która osiągnęła wiek rozrodczy.

Badanie ginekologiczne – kiedy należy je wykonać?

Badanie ginekologiczne jest jednym z podstawowych, które cyklicznie powinna wykonywać każda kobieta, która osiągnęła wiek rozrodczy. Regularne konsultacje pozwalają na wczesne wykrycie wielu niepokojących zmian, które rozwijają się w zasadzie bezobjawowo. Właśnie dlatego nie należy zwlekać z pierwszą wizytą, a w ciągu kolejnych lat trzeba pojawiać się na nich regularnie.

Kiedy konieczna jest wizyta u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć po tym, jak organizm kobiety osiągnie wiek rozrodczy, jeśli wcześniej nie wystąpiły inne wskazania. Pierwsza wizyta, jak każda kolejna nie wymaga specjalnego przygotowania i nie należy się jej obawiać. Odstępy między kolejnymi wizytami są zależne od wieku, rozpoznania chorobowego, a także indywidualnych potrzeb. Powodem do częstszych konsultacji może być np. nawracająca infekcja intymna, która wymaga dobranego leczenia. Jeśli nie ma innych wskazań, przyjmuje się, że każda kobieta w wieku rozrodczym powinna wykonać badanie ginekologiczne z cytologią raz w roku. Są oczywiście sytuacje, w których zalecenie jest częstsze, np. dodatni HPV. W przypadku nieprawidłowości wskazana jest dalsza diagnostyka, powtórne badanie lub pobranie wycinka z szyjki macicy w celu wykluczenia zmian o charakterze złośliwym. Regularne badanie ginekologiczne zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory, ponieważ wczesne ich wykrycie jest szansą na całkowite wyleczenie.

Jak się przygotować do badania ginekologicznego?

Badanie ginekologiczne nie wymaga specjalnego przygotowania. Kobieta nie musi być na czczo, więc wizytę można umówić w zasadzie o dowolnej godzinie dnia. Każdą konsultację rozpoczyna wywiad na temat powodu wizyty i obecnego stanu zdrowia. Pacjentka może się w gabinecie czuć swobodnie, ponieważ ma dostęp do łazienki, gdzie może przygotować się do badania i odświeżyć. U niektórych pań badanie kanału szyki macicy lub USG dopochwowe powodują delikatny dyskomfort, zwłaszcza jeśli odruchowo spinają mięśnie, ale wizyta zwykle trwa maksymalnie kilkanaście minut i nie wywołuje bólu.

Po wizycie można bez przeszkód powrócić do wykonywania codziennych czynności. Jeśli pobrany został wymaz do cytologii, może wystąpić delikatne plamienie, ale jest to naturalne i nie powinno wzbudzać niepokoju.

Przyczyny infekcji intymnych

Infekcje intymne są bardzo częstą przypadłością. Zdarzają się, nawet jeśli odpowiednio dbamy o higienę. Do zakażenia grzybami lub bakteriami może dojść przede wszystkim w publicznych toaletach, łazienkach czy na basenach, czyli miejscach, w których przebywa wiele osób. Podrażnienia może wywoływać nawet siedzący tryb pracy, a także noszenie zbyt ciasnej bielizny przez długi czas. Zdecydowanie rzadziej infekcja jest następstwem stosunku seksualnego ze stałym partnerem. Jeśli jedno z partnerów zauważyło u siebie niepokojące objawy, warto do ich ustąpienia zrezygnować ze współżycia.

Pierwszymi objawami infekcji są zwykle świąd i pieczenie. Im szybciej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, tym szybciej objawy ustąpią. Bagatelizowane infekcje intymne mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kobiety. Nieleczone i nawracające powodują zmiany, które mimo łagodnego charakteru mogą się zezłośliwić.