Bestsellery Empiku 2012

22 stycznia 2013 r. w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie, odbyło się wręczenie nagród Bestsellery Empiku 2012. Galę poprowadził Maciej Stuhr.
22 stycznia 2013 r. w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie, odbyło się wręczenie nagród Bestsellery Empiku 2012. Galę poprowadził Maciej Stuhr.

W kategorii „literatura polska” wygrała powieść Katarzyny Grocholi „Houston, mamy problem”. Wśród „literatury obcej” bezkonkurencyjnie zwyciężyła E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Danuta Wałęsa w „Marzeniach i tajemnicach” pokonała wszystkich pretendentów do nagród w kategorii „literatura faktu” i po raz kolejny otrzymała Bestsellera Empiku 2012. W grupie poradników powielił wygraną Sherry Argov ” Dlaczego mężczyźni kochają zołzy”.Debiut Agnieszki Chylińskiej „Zezia i Giler” okazał się bestsellerem roku w kategorii „literatura dla dzieci”
Wśród tygodników najlepszy był Newsweek Polska, nagrodę odbierał sam Redaktor Naczelny Tomasz Lis, zaś „Twój Styl” wygrał w kategorii miesięcznika.
Małą niespodziankę sprawiła kategoria „film polski” – nagrodę otrzymał „Listy do M” rywalizując z filmami: „Różą”, „ Salą Samobójców”, „ 1920 Bitwa Warszawska” i „ W ciemności”, a wśród zagranicznych został nagrodzony film „Saga Zmierzch: Przed świtem”.
Pozostali zwycięzcy:

Kategoria Bajka/Kino familijne
Merida Waleczna – CDP.pl

Kategoria GRA PC
Diablo 3 – CDP.pl

Gra na konsolę
Fifa 13 – Electronic Arts

Muzyka Polska
Myśliwiecka Artur Andrus – Mystic Production

Muzyka Zagraniczna
21 Adele – XL Recording/Sonic Distribution

Jazz/Muzyka poważna
Glad Rad Doll Diana Krall – Universal Music Polska

Humanistyka
Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie Szymon Hołownia – Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Literatura dla młodzieży
Igrzyska śmierci Suzanne Collins – Media Rodzina

Empik powrócił do tradycji przyznawania nagród dla ważnych wydarzeń. W tym roku to zaszczytne wyróżnienie zdobył National Geographic świętujący 125 rocznicę powstania Towarzystwa i Magazynu. Nagrodę odbierała Redaktor Naczelna Martyna Wojciechowska.

O wynikach plebiscytu zdecydowała publiczność, czyli czytelnicy i kupujący w Empikach w roku 2012. Zagłosowało ponad 28 milionów klientów.

Wręczenia nagród były okraszane muzycznymi przyjemnościami. Wśród artystów na scenie pojawił się Artur Andrus z piosenką „Piła w Spale, spała w Pile , rodzinny zespół Pectus (w składzie czterej bracia Szczepanikowie: Tomasz, Marek, Mateusz, Maciej ) z piosenką „Barcelona”Marcin Wyrostek oczarował nas występem z zespołem Coloriage, a na koniec francuska piosenkarka Imany z piosenką „You Will Never Know” nadała ciepła w ten zimowy wieczór.

Jako „Wydarzenie roku” nagrodę otrzymł film ” Jasteś Bogiem” za wkład w propagowanie polskiego hip-hopu poprzez ekranizację historii Paktofoniki
Po wręczeniu nagród odbył się bankiet, na którym można było spotkać wiele ważnych osobistości – ministra Ryszarda Kalisza, Nergala, Martę Grycan czy Maję Sablewską. DJ-em w strefie muzycznej był Marek Sierocki.

Tekst Monika Rebelak
Zdjęcia Jakub Lenard