Bezpieczne suszenie włosów – co robić, żeby ich nie zniszczyć?

Włosomania podbiła całą Polskę. Nic zresztą dziwnego, bo słowiańskie produkty pielęgnacyjne są nie tylko innowacyjne, ale także tanie i łatwo dostępne. Czy jednak nie marnujemy czasu i pieniędzy na wieloetapową rutynę, jeśli po jej zakończeniu zdecydujemy się wysuszyć włosy suszarką?

bezpieczne suszenie włosów
Bezpieczne suszenie włosów – co robić, żeby ich nie zniszczyć? Foto RyanMcGuire/Pixabay

W kręgach osób zainteresowanych pielęgnacją włosów suszarki potrafią być tematem tabu. Pytanie, czy nieprzychylna reputacja jest jednak rzeczywiście winą samego sprzętu, czy może nieodpowiedniego użytkowania. W ostatnich latach polskie społeczeństwa stało się bardziej świadome, jeśli chodzi o pielęgnację włosów. Dla wielu zmiana szamponu albo odżywki na produkty dopasowane do typu i struktury włosa przyniosło znaczące efekty. Czy suszarkę również da się odpowiednio dobrać?

Zobacz też: Jaką suszarkę do włosów wybrać?

Suszyć czy nie suszyć?

Chociaż część osób stoi murem za naturalnym suszeniem, to metoda ta potrafi być niezmiernie niepraktyczna. Zostawienie umytych włosów do samoistnego wyschnięcia jest czasochłonne, a w wielu przypadkach – na przykład w środku zimy – dosyć nieprzyjemne. Trzeba także pamiętać o tym, że mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne i rozpulchnienie. Co więcej, suszarki w salonach fryzjerskich znajdziemy nie tylko z powodu oszczędzanego czasu. Dzięki nim bowiem można łatwo wystylizować włosy. Odpowiednio użyte stworzą gładką taflę bądź lekki, naturalny skrętu.

Suszarki

Na rynku łatwo jest znaleźć suszarki z kilkoma opcjami, jeśli chodzi o ustawienia temperatury i moc nawiewu. Najlepiej sięgać po te, które oferują możliwość stosowanie chłodnego nawiewu. Używanie niskiej temperatury pomoże osiągnąć gładki i lśniący wygląd. Poza tym warto zastanowić się nad ewentualnymi dodatkami. Suszarka zaopatrzona w jonizator zapobiegnie elektryzowaniu się włosów, a modele z dyfuzorem pomogą wymodelować włosy. Sprawdzą się też wyśmienicie przy pielęgnacji kręconych włosów.

Bezpieczne suszenie włosów

Suszarka wcale nie jest taka straszna, jak ją malują. Najważniejsze, by używać jej rozsądnie i z głową. Na szczęście jest to bardzo proste. Dwie najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać przy suszeniu, to temperatura i odległość suszarki od naszej czupryny. Powiew nie powinien być gorący – im cieplejszy, tym większa szansa na spowodowanie uszkodzeń. Zdecydowanie się na chłodne powietrze pozwoli za to na zachowanie odpowiedniego nawilżenia. Nie powinniśmy też przykładać suszarki zbyt blisko. Najlepiej trzymać ją około 30 cm od głowy.

Jak suszyć włosy?

Dzięki suszeniu od nasady w kierunku końcówek pomożemy domknąć się łuskom włosa, a nasza grzywa nie będzie się plątać. Nawiew najlepiej równomiernie przesuwać, gdyż skupienie go przez dłuższą chwilę w jednym miejscu, szczególnie przy wyższych temperaturach, może prowadzić do przegrzania skóry i włosów. Poza tym warto zaopatrzyć się w produkty termoochronne.

 

Kosmetyki termoochronne

Produkty te zostały stworzone specjalnie z myślą o zabezpieczaniu włosów przed wysokimi temperaturami. Sprawdzają się one nie tylko przy używaniu suszarki, ale również prostownicy czy lokówki. Można je zdobyć w profesjonalnych sklepach fryzjerskich, a także w wielu popularnych drogeriach. Najczęściej są to spraye bądź kremy, które zawierają ksylozę. Substancja ta topi się po zetknięciu z ciepłym powietrzem, dzięki czemu jest w stanie stworzyć zabezpieczającą włos warstwę ochronną.

Piękne włosy

Używanie suszarki znacząco ułatwia dbanie o wygląd włosów. Nawet najbardziej zaawansowana rutyna pielęgnacyjna nie jest w stanie osiągnąć efektu jak z salonu fryzjerskiego albo reklamy szamponu. Często jesteśmy jednak w stanie uzyskać blask i wdzięk za pomocą odpowiednich technik suszenia. Wiele modeli zaopatrzonych jest w funkcje pozwalające na wygładzenie czy dodanie połysku. Używanie suszarki pozwala też na uniesienie włosów u nasady i zwiększenie objętości bez stosowania produktów do stylizacji.