Bliźnięta Syjamskie

Bliźnięta zrośnięte ze sobą nawet w naszych czasach są ciągle fenomenem biologicznym. Pierwsze udane rozdzielenie syjamskich bliźniąt odbyło się w Tajlandii w 1951 r.

Bliźnięta zrośnięte ze sobą nawet w naszych czasach są ciągle fenomenem biologicznym. Pierwsze udane rozdzielenie syjamskich bliźniąt odbyło się w Tajlandii w 1951 r. Operację przeprowadzono, gdy bliźniaczki miały dwa lata. Tam też 11 maja 1811 r. urodzili się zrośnięci bracia Chang i Eng. Ich ojciec był Chińczykiem, matka Tajlandką. Tajlandia była znana jako Syjam. Dziś przy udziale superspecjalistycznej aparatury diagnostycznej można stwierdzić nie tylko, jakie organy są wspólne u bliźniaków, ale także bardzo precyzyjnie określić połączenia naczyniowe między nimi. Niekiedy udaje się szczęśliwie takie zrośnięte bliźnięta rozdzielić. Na temat „zroślaków” medycyna ciągle jeszcze wie niewiele. Interdyscyplinarna nauka, zwana również gemeliologią, ma swoje początki w XIX w. Zapoczątkował ją francuski lekarz F. Galaton.

Gemeliolodzy, a są nimi najczęściej pediatrzy, położnicy i ginekolodzy, analizują cechy fizyczne i psychiczne bliźniąt i porównują je. Tematem badań jest często odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu różne cechy człowieka są uwarunkowane dziedzicznie, a które kształtuje środowisko. Do prowadzenia badań naukowych na szeroką skalę niezbędny jest rejestr bliźniąt. Nie tylko nowo narodzonych, ale też dojrzałych i starszych ludzi. W krajach skandynawskich rejestry prowadzi się od wielu lat, w Polsce tworzy się dopiero podstawy do takiego spisu. W sierpniu 1998 r. powołano Centrum Badań nad Ciążą Wielopłodową przy Klinice Patologii Ciąży Instytutu Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest to ośrodek o zasięgu ogólnopolskim. Prowadzi badania nad ciążą wielopłodową za pomocą nowoczesnych metod diagnostycznych. Współpracuje ze specjalistami z zakresu USG, radiologii, neonatologii, pediatrii, genetyki, anatomopatologii, psychologii i innych dziedzin medycyny. Celem jego działalności jest poprawa opieki nad ciężarną z ciążą wielopłodową i dziećmi z tych ciąż, a także edukacja środowiska medycznego oraz popularyzacja tej problematyki.
Jarosław Jacek Maj
lekarz ginekolog-położnik
www.jaroslawmaj.ginweb.pl