Boczna osłona balkonu – tania i efektowna metamorfoza

Duży, mały, szeroki, wąski, długi czy krótki – bez względu na to, jaką powierzchnię ma balkon, można sprawić, że zamieni się w doskonałe miejsce do odpoczynku, relaksu, spotkań, a nawet home office. To wszystko z dala od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i innych przechodniów. Jak tego dokonać? Montując boczną osłonę balkonu i nie tylko.

Osłona balkonu
Osłona balkonu – tania i efektowna metamorfoza

Czy warto osłaniać balkon? Zdecydowanie tak!

Balkony są często niedoceniane, panuje tam chaos albo w ogóle brak jakiejkolwiek aranżacji. Warto to zmienić i tym samym zyskać co najmniej kilka metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni, a nie od dziś wiadomo, że czas spędzony na świeżym powietrzu działa świetnie na nasz organizm.

W większości przypadków nie mamy wpływu na to, jak wygląda balustrada balkonu. Wprowadzając się do mieszkania, każdy ma taką samą. Osłonięcie barierek ma naprawdę wiele zalet. Pierwsza to podniesienie walorów estetycznych oraz nadanie przytulnego klimatu, „ocieplenia” przestrzeni. Kolejne są typowo praktyczne, jak ochrona przed słońcem, wiatrem, deszczem i śniegiem oraz… sąsiadami i przechodniami. Dodatkowo boczne osłony balkonu minimalizują ryzyko wypadnięcia bawiących się tam dzieci, jak też różnych małych przedmiotów.

Osłona balkonu – tania i efektowna metamorfoza
Boczna osłona balkonu – tania i efektowna metamorfoza

Boczna osłona balkonu – rodzaje

Stojąc przed wyborem maskownicy, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na materiał, z którego jest ona wykonana. Powinien być wytrzymały i trwały oraz odporny na działanie promieni słonecznych, jak i zmieniających się warunków atmosferycznych. Oczywiście boczna osłona balkonu musi pasować nam kolorystycznie oraz wizualnie, tak by całość pięknie się prezentowała i cieszyła oko.

Bambusowa i wiklinowa osłona balkonu

Boczna osłona balkonu z bambusa lub wikliny – niedroga, sprzedawana w rolkach – jest naturalna i taki też daje efekt, wpisując się w trend eko oraz styl boho. Jest odporna na deszcz, wiatr czy słońce oraz grzyby, jak i uszkodzenia mechaniczne. Nie ma też ryzyka, że zacznie gnić. Ponadto jest bezpieczna dla dzieci oraz ładnie się starzeje, lekko ciemniejąc.

Maskownica plastikowa i z PCV

Bardzo trwała i odporna nawet na silny mróz oraz stosunkowo niedroga. Dostępna w różnych wariantach kolorystycznych, także półtransparentnych, częściowo przepuszczających światło słoneczne, oraz jednolitych i we wzory. Boczna osłona balkonu z PCV jest też niezwykle łatwa do utrzymania w czystości.

Osłona balkonowa z technorattanu

Łączy w sobie wiele cech. Wyróżnia się dużą trwałością i odpornością na niekorzystne czynniki pogodowe, a przy tym wygląda estetycznie (świetnie imituje naturalne materiały) i nie ma problemu z wyczyszczeniem jej ani konserwacją.

Jak zamontować osłonę balkonu?

Boczna osłona balkonu, bez względu na to, na którą się zdecydujemy, nie jest trudna w montażu. Nie wymaga ani fachowej wiedzy, ani specjalnych umiejętności. Poradzi sobie z tym nawet najbardziej początkująca osoba. Pamiętajmy jednak, że konieczne jest to, by materiał ściśle przylegał do barierek, przy czym bambusowe i inne naturalne maskownice mocujemy za pomogą specjalnych opasek zaciskowych bądź giętkiego drutu. Natomiast te z tworzyw sztucznych i technorattanu – także z wykorzystaniem opasek zaciskowych plus specjalnych wkrętów i gwoździ.

Inne pomysły na szybką metamorfozę balkonu

Boczna osłona balkonu w kilka chwil osłoni przed ciekawskimi spojrzeniami, zapewniając prywatność, ale też bez wątpienia podniesie walory estetyczne całej przestrzeni. W jaki jeszcze sposób można odmienić balkon? Kładąc nową podłogę (na przykład kwadratowe panele montowane „na wcisk”) lub dywan zewnętrzny. Dobrze też zainwestować w wygodne meble ogrodowe – w zależności do dostępnego miejsca dwa krzesła, wygodną sofę albo narożnik z poduchami i pledem.

Przytulny klimat stworzy też oświetlenie, jak sznur lampek LED lub cotton balls albo podłogowe lampiony, oraz roślinność. W tym przypadku można pójść w stronę standardowych kwiatków balkonowych bądź urządzić sobie przydomowy ogródek i hodować zioła, a nawet owoce i warzywa.

Balkon może stać się naszym azylem i miejscem, z którego będziemy korzystać przy każdej okazji, gdy tylko warunki pogodowe na to pozwolą. Warto poświęcić nieco uwagi i czasu, by dopracować go w każdym szczególe. Na początku dobrze jest zamontować boczną osłonę balkonu, a następnie przejść do realizacji kolejnych pomysłów. Dzięki temu zyskamy naturalne przedłużenie mieszkania, niejako dodatkowy pokój. Niewielkim kosztem i nakładem pracy można pozytywnie zaskoczyć się uzyskanym efektem.

Artykuł partnera