
Ból brzucha dotyka każdego z nas. Może on wynikać z nerwów, przeróżnych chorób, po prostu z zatrucia pokarmowego lub przejedzenia. Co jeśli nie ustaje? Czy przewlekły ból brzucha może uprzykrzyć nam życie? Czym tak właściwie jest zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących chorób czynnościowych przewodu pokarmowego, czyli takich, które nie są związane z nieprawidłowościami w budowie jelit. Charakteryzuje się, trwającymi co najmniej 3 miesiące, zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień – biegunkami i zaparciami – oraz mogącymi towarzyszyć tym dolegliwościom bólami brzucha, wzdęciami i uczuciem niepełnego wypróżnienia. Występuje częściej u kobiet (ok. 70%) niż u mężczyzn. Dotyka w szczególności osoby w 3 i 4 dekadzie życia. Jest to choroba nieuleczalna, ale jej objawy można złagodzić.
Postacie zespołu jelita drażliwego dzielą się na:
- Postać z przewagą biegunki
- Postać z przewagą zaparcia
- Postać mieszana biegunkowo-zaparciowa
- Postać nieokreślona
Głównymi objawami charakterystycznymi dla zespołu jelita drażliwego są:
- Ból brzucha lub dyskomfort w jamie brzusznej przez ostatnie 3 miesiące, w ciągu ostatnich 6 miesięcy
Ból trzewny może być stały lub nawracać. Najczęściej pojawia się w podbrzuszu i w lewym dolnym odcinku jamy brzusznej. Występuje często po posiłku, a jego siła maleje po wypróżnieniu. Może objawiać się różną intensywnością – od łagodnego do silnego, ostrego bólu. Ból wynika z silnego rozbudzenia receptorów bólowych, które błędnie reagują na bodźce, np. bezpieczne przesuwanie treści pokarmowej w jelicie może wywoływać ból u osoby dotkniętej zespołem jelita drażliwego.
- Zaparcia
- Biegunka
Biegunkowa postać zespołu jelita drażliwego obejmuje 1/3 pacjentów dotkniętych tą chorobą. Poprzedza ją ból brzucha, który ustępuje po wypróżnieniu. Nawet niewielkie ilości płynów lub pokarmów stałych mogą prowadzić do wypróżnienia.
- Wzdęcia
Pojawiają się najczęściej po spożyciu posiłku i w porze wieczornej. Ustępują w nocy. Są objawem występującym częściej w postaci zaparciowej niż biegunkowej. Ich nasilenie można zmniejszyć poprzez stosowanie odpowiedniej diety.
Przyczyny zespołu jelita drażliwego
Zespól jelita drażliwego ma wiele przyczyn. Przypuszcza się, że głównymi czynnikami są: . nadwrażliwość trzewna, zaburzenia pracy jelit, zaburzenia jelitowego układu nerwowego. Jednak wciąż, głównym powodem jest stres.