Wczesne, nietypowe objawy nowotworów krwi

Każdego dnia w Polsce ponad czterysta osób dowiaduje się, że choruje na nowotwór. Wśród nich są również nowotwory układu krwiotwórczego, których wykrycie – z uwagi na nieoczywiste symptomy – opóźnia często diagnozę.

Wczesne, nietypowe objawy nowotworów krwi

Dane Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) wskazują, że tylko na przełomie ostatnich trzech dekad liczba nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego wzrosła ponad 2-krotnie. Na świecie średnio co 30 sekund jedna osoba dowiaduje się o tej chorobie. Dziś w Polsce na nowotwory krwi choruje ponad 100 tys. osób, a każdego roku diagnozowanych jest niemal 6 tys. nowych przypadków.

Rodzaje nowotworów krwi

Nowotwory krwi są bardzo niebezpieczne. Ich późna diagnoza zmniejsza szanse na pełne wyleczenie i często sprawia, że rokowania nie są pomyślne. Do nowotworów krwi zaliczamy choroby dotyczące układu krwiotwórczego oraz układu chłonnego. Choroby nowotworowe układu krwiotwórczego to różnego typu białaczki. Są one diagnozowane zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wyróżniamy ostre białaczki szpikowe – o częstych niepomyślnych rokowaniach – oraz białaczki przewlekłe. Do nowotworów układu chłonnego zaliczamy chłoniaki i szpiczaki.

Objawy, które powinny zaniepokoić

Pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, mogą być nieprawidłowe wyniki badań krwi, które zaleca się wykonywać przynajmniej raz w roku. Są one niezbędne do szybkiej diagnostyki w kierunku choroby nowotworowej krwi, a wczesne rozpoznanie znacznie poprawia rokowania i szanse wyleczenia. Niektóre nowotwory hematologiczne, np. chłoniaki, mogą długo nie powodować żadnych zmian w badaniach krwi, ale zwykle występuje w nich powiększenie węzłów chłonnych. Jest to również bardzo niepokojący wczesny objaw choroby. Chociaż nowotwory krwi różnią się od siebie, dają zazwyczaj podobne, stopniowo narastające i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie objawy. Niestety są one często bagatelizowane i kojarzone z innymi dolegliwościami.

Jak zauważa prof. dr hab. n. med. Krzysztof Jamroziak, hematolog, Magodent, Grupa LUX MED, jeśli towarzyszą nam przez dłuższy czas, konieczne będzie wykonanie podstawowych badań krwi. O jakich objawach mowa? Do najczęstszych sygnalizujących chorobę nowotworową objawów zaliczyć możemy przewlekłe uczucie zmęczenia, którego przyczyną jest zwykle niedokrwistość (anemia) wtórna do rozwijającego się w szpiku nowotworu.. Może ono być spowodowane oczywiście różnymi innymi czynnikami, np. brakiem snu, przepracowaniem oraz nieracjonalną i niepełnowartościową dietą, niemniej – warto być czujnym i w razie utrzymywania się podobnych objawów, należy zgłosić się do lekarza. Częstym, wczesnym objawem nowotworów krwi, są także wzmożone infekcje, które trwają zwykle znacznie dłużej niż zwykłe przeziębienie. Przewlekły ból gardła, kaszel, stany podgorączkowe lub gorączka, krwawienie z nosa i/lub dziąseł, nocna nadmierna potliwość, zauważalna podatność na siniaki, – mogą świadczyć o rozwijającej się w organizmie chorobie. Bardzo ważnym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych, szczególnie, gdy są one niebolesne i nie towarzyszy im infekcja. Tego objawu nie wolno zbagatelizować i należy natychmiast zgłosić się do lekarza. O nowotworze krwi mogą też świadczyć: ból kości, mięśni i stawów, obniżona tolerancja wysiłku, spłycony oddech, a także bladość skóry i błon śluzowych oraz niewyjaśniona utrata masy ciała. – dodaje hematolog.

Diagnoza – i co dalej?

W przypadku podejrzenia nowotworu niezwykle cenny jest czas. W tym celu lekarz pierwszego kontaktu zakłada pacjentowi kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Jest to karta, która przyspiesza zarówno proces diagnostyczny, jak i ewentualne leczenie, które prowadzone jest przez odpowiednich i doświadczonych specjalistów w sposób skoordynowany.

Zakładając, że wstępna diagnostyka potwierdziła chorobę nowotworową, pacjent kierowany jest na tzw. diagnostykę pogłębioną. Polega ona na ustaleniu stopnia zaawansowania choroby i oceny kwalifikacji do ewentualnego radykalnego leczenia. Ten etap trwa około 3 tygodni (wstępna i pogłębiona diagnostyka trwają łącznie około 7 tygodni). Po tym czasie zwołuje się zwykle konsylium lekarzy, którzy ustalają termin i indywidualnie dostosowany do pacjenta sposób leczenia. To, co wyróżnia szybką terapię onkologiczną, to fakt, że na żadnym etapie pacjent nie jest pozostawiony samemu sobie. Otrzymuje pełne wsparcie – również psychoonkologiczne – co w przypadku procesu leczenia – jest niezwykle istotne – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Jamroziak.

Nowotwór krwi potrafi dawać bardzo niecharakterystyczne objawy, przez co pacjenci nawet nie podejrzewają, że z ich zdrowiem nie jest najlepiej. Niektóre z nich przypominają nawet zwykłą infekcję. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka badań krwi. Dzięki niej wczesne wykrycie choroby nowotworowej zwiększa rokowania i szanse na wyleczenie.