„Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji” Konstanty Usenko

Od wczoraj w księgarniach długo wyczekiwana książka „Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji” Konstantego Usenki, autora świetnie przyjętej pozycji „Oczami radzieckiej zabawki”.

„Buszujący w barszczu. Kontrkultura w Rosji sto lat po rewolucji” Konstanty Usenko

Usenko tym razem rysuje mapę współczesnej rosyjskiej kontrkultury. Autor, dziennikarz i muzyk, znany m.in. z zespołów Super Girl & Romantic Boys i 19 Wiosen, jak mało kto zna się na muzyce alternatywnej, wprowadza czytelnika w świat uralskiego hip-hopu, dziewczyńskich zespołów punkowych z Moskwy i hipsterskiej, tatarskiej elektroniki.

Przedstawiona przez Usenkę scena alternatywna jak w soczewce skupia w sobie przemiany współczesnej Rosji i odzwierciedla tęsknoty i marzenia młodych Rosjan.

Tęsknota za duchem radzieckiego humanizmu, frustracje mieszkańców bloków z wielkiej płyty, postironia nowej dresiarskiej mody, teoria korzeni i narodziny dyskursu feministyczneg. Usenko bierze pod lupę współczesne zjawiska muzyczne, kładąc szczególny nacisk na osiedlowy rap i jego przesłanie. Opisuje, co stało się z dziedzictwem kultury punk i nowej fali czasów pieriestrojki, która inspiruje dziś młode pokolenie artystów. Pokazuje barwną mozaikę nawiązań do tradycji awangardy początku XX wieku, radzieckiej fantastyki, „kosmicznej” analogowej elektroniki, syberyjskiego szamanizmu i szemranej „błatnej” kultury.

„Buszujący w barszczu” to mapa nowej rosyjskiej kontrkultury w plastikowo-szklanej erze oligarchicznego kapitalizmu.