Każdy kraj ma swoją unikatową drogę świętowania. Jesteś ciekawa jak wyglądają obchody? Przeczytaj nasz post i poznaj szczegóły najciekawszych tradycji świątecznych z całego świata.
Festiwal Wody Songkran – Tajladnia
Ten doroczny festiwal odbywa się krótko po przesileniu wiosennym. Songkran pochodzi z sanskrytu i oznacza “astrologiczne przejście”. Jest obchodzony w ramach tajskiego Nowego Roku. Świętowanie obejmuje wizytę w buddyjskiej świątyni, odwiedzanie starszych i oczywiście – oblewanie się wodą. Północna stolica Chiang Mai jest centrum największych obchodów, festiwale trwają tam aż do 6 miesięcy.
Zarówno miejscowi jak i turyści wychodzą na ulice z pistoletami na wodę wielkości małej armaty, wyciągają węże ogrodowe i wiadra, by oblać każdego, kto się nawinie pod rękę. Dzieci, dorośli i starsi – wszyscy biorą udział w zabawie, tańcząc w rytm głośnej muzyki.
White House Easter Egg Roll – USA
Początki tradycji prawdopodobnie sięgają 1814 r., White House Egg Roll odbywa się w Poniedziałek Wielkanocny każdego roku. Dzieci spotykają się w Waszyngtonie, by na trawniku Białego Domu turlać jajko za pomocą drewnianej łyżki. Biorący udział w zabawie mogą wygrać jajka wielkanocne i nagrody, więc na myśl o słodkościach motywacja do zabawy jest niezwykle wysoka. Festyn obserwuje prezydent USA i jego rodzina, jak i wielki zając. Kolorowe dekoracje i dobry humor sprawiają, że Poniedziałek Wielkanocny jest jasnym punktem świątecznych obchodów.
Holi – Północne Indie
Bez dwóch zdań jest to najbardziej kolorowy festiwal na całym świecie. Polega na obrzucaniu się kolorowym proszkiem i jest związany z celebrowaniem wiosny i wydarzeń hinduskiej mitologii.
Obchody, które zazwyczaj trwają cały dzień i noc, mienią się barwami, które żegnają zimę i witają wiosnę. Wszystko może wymknąć się spoza kontroli, więc dowiedz się, jak wszystko wygląda zanim wyjdziesz na ulicę!
Nouruz – Środkowa Azja
Nouruz oznacza No (nowy) i rouz (dzień). Obchodzony jest pierwszego dnia pierwszego miesiąca irańskiego kalendarza i zbiega się z datą przesilenia wiosennego (zazwyczaj około 21 marca). Ten “nowy dzień” symbolizuje nowe życie, nowy początek i odrodzenie się natury. Różni się w zależności od kraju, kilkudniowe święto zazwyczaj zaczyna się od sprzątania domów, ale szybko przeradza się w festiwal ogniska, kostiumów i wspomnień rodzinnych, aż do 13-stego dnia miesiąca, kiedy wszyscy opuszczają swoje domy, by dołączyć do znajomych i rodziny, by przy tańcach, muzyce i jedzeniu cieszyć się wiosną w miejscach publicznych.
Cooper’s Hill Cheese-Rolling and Wake – Gloucester, Anglia
Każdego roku, podczas drugiego świątecznego weekendu, Gloucester cheese-rolling odbywa się na Cooper’s Hill. Jedynie godzinę jazdy samochodem od Bristolu to niewinnie brzmiące święto jest tak naprawdę znacznie bardziej niebezpieczne niż nazwa wskazuje. Kawał sera jest zrzucany z (bardzo) stromego wzgórza i sekundę później, biorący udział w konkursie rzucają się za nim biegiem. Pierwszy, kto przekroczy linię mety – wygrywa. Siniaki, krwiaki na kolanach i złamane kości są często widziane. Dość brutalny sposób witania wiosny, ale 200-letnia tradycja jest z dumą obchodzona przez miejscowych i przyciąga zarówno starych jak i nowych uczestników każdego roku.
Cimburijada – Bośnia
Cimburijada, co tłumaczy się na “Festiwal jajecznicy”, jest obchodzona pierwszego dnia wiosny w bośniackim mieście Zenica. O świcie mieszkańcy gromadzą się na brzegach rzeki Bosna, gdzie zostaje przyrządzona jajecznica. Ludzie dzielą się posiłkiem ze znajomymi, rodzinami, pijąc i słuchając muzyki celebrują pierwszy dzień wiosny.
Przesilenie wiosenne w Teotihuacán – Meksyk
Każdego roku tysiące ludzi, ubranych w tradycyjny biały kolor, zbierają się pod ogromną piramidą Teotihuacán, położoną ok 45 km na północ od Mexico City, by świętować przesilenie wiosenne.
Co roku 20 lub 21 marca rano można zobaczyć wspinających się po stopniach piramidy ludzi, którzy chcą być blisko portalu energii. Wznoszą swoje ręce ku słońcu i wygrzewają się w jego promieniach, by chłonąć energię potrzebną na cały rok.
Floriade – Australia
Floriade po raz pierwszy została obchodzona w 1988 r, kiedy to zarządca parków Peter Sutton i architekt krajobrazu Chris Slotemaker De Bruiine wyszli z propozycją wielkiej wystawy kwiatów, w ramach obchodów dwóchsetlecia Australii i 75 urodzin Canberry. Rezultat przerósł oczekiwania: egzotyczna kompozycja kwiatowa, która w pełni oddawała charakter miejscowej społeczności i stała się stałym punktem dorocznych obchodów wiosny. Każdego roku setki tysiące mieszkańców sąsiednich Sydney i Brisbane przyjeżdżają, by podziwiać miliony kwitnących kwiatów, festiwal dźwięku, kolorów i ogrodnictwa.