8 najlepszych tradycji wiosennych na całym świecie

Wraz z nadejściem wiosny niknie ponura zima i w końcu można wypatrywać słonecznych dni. Częścią piękna wiosny są różne festiwale obchodzone na całym świecie.

8 najlepszych tradycji wiosennych na całym świecie /foto. Pixabay

Każdy kraj ma swoją unikatową drogę świętowania. Jesteś ciekawa jak wyglądają obchody? Przeczytaj nasz post i poznaj szczegóły najciekawszych tradycji świątecznych z całego świata.

Festiwal Wody Songkran – Tajladnia

Ten doroczny festiwal odbywa się krótko po przesileniu wiosennym. Songkran pochodzi z sanskrytu i oznacza “astrologiczne przejście”. Jest obchodzony w ramach tajskiego Nowego Roku. Świętowanie obejmuje wizytę w buddyjskiej świątyni, odwiedzanie starszych i oczywiście – oblewanie się wodą. Północna stolica Chiang Mai jest centrum największych obchodów, festiwale trwają tam aż do 6 miesięcy.

8 najlepszych tradycji wiosennych na całym świecie /foto. Pixabay

Zarówno miejscowi jak i turyści wychodzą na ulice z pistoletami na wodę wielkości małej armaty, wyciągają węże ogrodowe i wiadra, by oblać każdego, kto się nawinie pod rękę. Dzieci, dorośli i starsi – wszyscy biorą udział w zabawie, tańcząc w rytm głośnej muzyki.

White House Easter Egg Roll – USA

Początki tradycji prawdopodobnie sięgają 1814 r., White House Egg Roll odbywa się w Poniedziałek Wielkanocny każdego roku. Dzieci spotykają się w Waszyngtonie, by na trawniku Białego Domu turlać jajko za pomocą drewnianej łyżki. Biorący udział w zabawie mogą wygrać jajka wielkanocne i nagrody, więc na myśl o słodkościach motywacja do zabawy jest niezwykle wysoka. Festyn obserwuje prezydent USA i jego rodzina, jak i wielki zając. Kolorowe dekoracje i dobry humor sprawiają, że Poniedziałek Wielkanocny jest jasnym punktem świątecznych obchodów.

Holi – Północne Indie

Bez dwóch zdań jest to najbardziej kolorowy festiwal na całym świecie. Polega na obrzucaniu się kolorowym proszkiem i jest związany z celebrowaniem wiosny i wydarzeń hinduskiej mitologii.

8 najlepszych tradycji wiosennych na całym świecie /foto. Pixabay

Obchody, które zazwyczaj trwają cały dzień i noc, mienią się barwami, które żegnają zimę i witają wiosnę. Wszystko może wymknąć się spoza kontroli, więc dowiedz się, jak wszystko wygląda zanim wyjdziesz na ulicę!

Nouruz – Środkowa Azja

Nouruz oznacza No (nowy) i rouz (dzień). Obchodzony jest pierwszego dnia pierwszego miesiąca irańskiego kalendarza i zbiega się z datą przesilenia wiosennego (zazwyczaj około 21 marca). Ten “nowy dzień” symbolizuje nowe życie, nowy początek i odrodzenie się natury. Różni się w zależności od kraju, kilkudniowe święto zazwyczaj zaczyna się od sprzątania domów, ale szybko przeradza się w festiwal ogniska, kostiumów i wspomnień rodzinnych, aż do 13-stego dnia miesiąca, kiedy wszyscy opuszczają swoje domy, by dołączyć do znajomych i rodziny, by przy tańcach, muzyce i jedzeniu cieszyć się wiosną w miejscach publicznych.

Cooper’s Hill Cheese-Rolling and Wake – Gloucester, Anglia

Każdego roku, podczas drugiego świątecznego weekendu, Gloucester cheese-rolling odbywa się na Cooper’s Hill. Jedynie godzinę jazdy samochodem od Bristolu to niewinnie brzmiące święto jest tak naprawdę znacznie bardziej niebezpieczne niż nazwa wskazuje. Kawał sera jest zrzucany z (bardzo) stromego wzgórza i sekundę później, biorący udział w konkursie rzucają się za nim biegiem. Pierwszy, kto przekroczy linię mety – wygrywa. Siniaki, krwiaki na kolanach i złamane kości są często widziane. Dość brutalny sposób witania wiosny, ale 200-letnia tradycja jest z dumą obchodzona przez miejscowych i przyciąga zarówno starych jak i nowych uczestników każdego roku.

Cimburijada – Bośnia

Cimburijada, co tłumaczy się na “Festiwal jajecznicy”, jest obchodzona pierwszego dnia wiosny w bośniackim mieście Zenica. O świcie mieszkańcy gromadzą się na brzegach rzeki Bosna, gdzie zostaje przyrządzona jajecznica. Ludzie dzielą się posiłkiem ze znajomymi, rodzinami, pijąc i słuchając muzyki celebrują pierwszy dzień wiosny.

Przesilenie wiosenne w Teotihuacán – Meksyk

Każdego roku tysiące ludzi, ubranych w tradycyjny biały kolor, zbierają się pod ogromną piramidą Teotihuacán, położoną ok 45 km na północ od Mexico City, by świętować przesilenie wiosenne.

8 najlepszych tradycji wiosennych na całym świecie /foto. Pixabay

Co roku 20 lub 21 marca rano można zobaczyć wspinających się po stopniach piramidy ludzi, którzy chcą być blisko portalu energii. Wznoszą swoje ręce ku słońcu i wygrzewają się w jego promieniach, by chłonąć energię potrzebną na cały rok.

Floriade – Australia

Floriade po raz pierwszy została obchodzona w 1988 r, kiedy to zarządca parków Peter Sutton i architekt krajobrazu Chris Slotemaker De Bruiine wyszli z propozycją wielkiej wystawy kwiatów, w ramach obchodów dwóchsetlecia Australii i 75 urodzin Canberry. Rezultat przerósł oczekiwania: egzotyczna kompozycja kwiatowa, która w pełni oddawała charakter miejscowej społeczności i stała się stałym punktem dorocznych obchodów wiosny. Każdego roku setki tysiące mieszkańców sąsiednich Sydney i Brisbane przyjeżdżają, by podziwiać miliony kwitnących kwiatów, festiwal dźwięku, kolorów i ogrodnictwa.