Chodzenie w szpilkach a organizm kobiety – sprawdź jaki ma to wpływ na Ciebie

Szpilki nie są najrozsądniejszym wyborem dla kobiet pod względem zdrowotnym. Mimo że buty te są niezwykle eleganckie, uatrakcyjniają chód, wysmuklają nogi i sprawiają, że kobieta wygląda dojrzale, są jednak niezbyt bezpieczne dla organizmu.

Chodzenie w szpilkach a organizm kobiety – sprawdź jaki ma to wpływ na Ciebie

Warto postawić na zdrowie i zdejmować je na chwilę, by dać stopom odpocząć, lub zrezygnować z nich całkowicie.

Szpilki – zagrożenie dla kręgosłupa, stawów kolanowych i biodrowych

Kobiecie szpilki są synonimem kobiecości i często są zakładane przez kobiety na różne uroczystości. Gorzej jednak, jeżeli muszą w takim obuwiu przebywać w pracy przez 8 godzin bez wytchnienia. Częste chodzenie w szpilkach wpływa bowiem negatywnie na różne części ciała, zwłaszcza na kręgosłup oraz okolicę krzyżowo-lędźwiową, które są narażone na ból. Jest to związane z nienaturalnym wygięciem ciała kobiety podczas chodu i przesunięciem środka ciężkości do przodu, co zapobiega przewróceniu się. W trakcie chodzenia w butach na wysokim obcasie przeciążeniu ulegają również stawy kolanowe (mięśnie, które znajdują się wokół nich, są narażone na nadmierne napięcie, powodując uszkodzenia i mikrourazy) oraz stawy biodrowe.

Szpilki zagrażają jednak głównie stopom, które podczas chodzenia są obciążone i nadwyrężają się. Takie niedogodności są spowodowane tym, że stopa w bucie na wysokim obcasie układa się nienaturalnie, nie jest prowadzona w sposób, w którym mięsień kurczy się koncentrycznie i ekscentrycznie, a krok nie zaczyna się od pięty. Można je zniwelować poprzez dobranie szpilek z niższymi i szerszymi słupkami, a także częste przerwy, które pozwolą na zdjęcie butów i poruszanie stopą. Jednakże pełną ulgę stanowi zmiana obuwia lub całkowite ich zrzucenie.

Co robić po zdjęciu szpilek?

Po wyczerpującym dla organizmu okresie chodzenia w butach na wysokim obcasie warto zadbać o stopy. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, co zrobić po zdjęciu szpilek:

  • Chodzenie boso po domu.
  • Uniesienie nóg do góry powyżej linii bioder, leżąc.
  • Chłodny okład na stopy.
  • Chłodna kąpiel.
  • Manualny drenaż limfatyczny, który redukuje obrzęki.
  • Masaż pneumatyczny (uciskowy), zapewniający ten sam efekt, co ręczny drenaż limfatyczny, ale wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia.
  • Założenie odzieży kompresyjnej (np. podkolanówek, rajstop lub pończoch uciskowych), która przyspiesza przepływ żylny i poprawia mikrokrążenie.
  • Drobne ćwiczenia, takie jak: podnoszenie palcami stóp przedmiotów z podłogi, turlanie piłeczki do tenisa stołowego, rozciąganie łydek i śródstopia.
  • Wizyta na basenie.

Operacja haluksa – kiedy jest potrzebna i na czym polega?

Powstawanie odcisków i żylaków, wrastające paznokcie, palce młotkowate, a nawet haluksy – na te wszystkie niedogodności są narażone kobiety, które regularnie chodzą w szpilkach. Należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze i stosować się do zawartych powyżej porad, a najlepiej – zaprzestać chodzenia w butach z wysokimi obcasami. Pewne niedogodności mogą z czasem się pogłębiać i jedynym wyjściem na rozwiązanie problemu zostanie leczenie operacyjne haluksów, spowodowanych przeciążeniem przedniej części stopy, co prowadzi do poszerzenia przodostopia. Na czym polega taka operacja?

W przypadku zauważenia zmian chorobowych należy udać się do poradni specjalistycznej, gdzie chirurg ortopeda przeprowadzi badanie stopy, lokalizujące bolące miejsce i określające stopień deformacji. Da ono także odpowiedź na pytanie, czy nie występują ewentualne zwyrodnienia współwystępujące. Po przeprowadzeniu dodatkowego badania RTG wyłoni się obraz, który pozwoli zakwalifikować pacjentkę do operacji i dobrać odpowiednią metodę operacyjną. Sprawnie wykonana operacja haluksa połączona z kompleksową opieką pozwala na szybki powrót do zdrowia i zakładania normalnego obuwia. Okres rekonwalescencji, w tym chodzenie w specjalnym obuwiu pooperacyjnym, określa się na 5-6 tygodni.

Chodzenie w szpilkach – krótkie podsumowanie

Szpilki są znanym i eleganckim obuwiem, ale powinny być zakładane przez kobiety jedynie na specjalne uroczystości. Chodzenie w nich regularnie może bowiem przyczynić się do kłopotów z kręgosłupem, kolanami, biodrami i przede wszystkim stopami. Nie należy bagatelizować objawów związanych z przeciążeniami tej części ciała – w stopach znajduje się ok. 25% wszystkich kości człowieka. Jak widać, ich istotność dla organizmu jest znaczna, dlatego czasem lepiej postawić na krótszy oraz szerszy obcas i pozwalać sobie na odpoczynek, który można sobie zapewnić, zdejmując na pewien czas szpilki i rozciągnąć mięśnie stóp.