Co na mokry kaszel u dziecka?

Męczący mokry kaszel u dziecka to jeden z objawów zakażenia dróg oddechowych. Przy dużym nasileniu mocno daje się we znaki i w znacznym stopniu pogarsza samopoczucie, dlatego nie można go lekceważyć.

mokry kaszel u dziecka
Co na mokry kaszel u dziecka?

Jak pozbyć się mokrego kaszlu u dziecka? Co na mokry kaszel u dziecka najlepiej się sprawdzi? Odpowiadamy! Na początku należy zdać sobie sprawę, że mokry duszący kaszel u dziecka, choć jest niepokojący, to pożądany i nie powinno się go hamować. Umożliwia on bowiem oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny. Trzeba podjąć działania zmierzające do poprawy efektywności kaszlu, tj. zwiększenia ilości odkrztuszanej plwociny (1). Poznaj sposoby na mokry odrywający się kaszel u dziecka, które ułatwią odkrztuszanie i wspomogą leczenie.
Zdjęcie główne

Domowe sposoby na mokry kaszel u dziecka

Na mokry kaszel u dziecka stosować można domowe metody leczenia, które nie wymagają dużego nakładu środków, a jedynie konsekwencji i zaangażowania.

Inhalacje

Inhalacje na mokry kaszel u dziecka ułatwiają oczyszczanie dróg oddechowych z nagromadzonej w nich wydzieliny. Do przygotowania inhalacji wykorzystać można roztwór soli fizjologicznej (0,9% roztworu NaCl). Przy kaszlu mokrym dobre efekty dają także inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, np. miętowego, rozmarynowego lub eukaliptusowego. W razie braku inhalatora do zrobienia inhalacji wykorzystać można miskę wypełnioną gorącą wodą i ręcznik do nakrycia głowy. Można także nawilżyć wdychane powietrze poprzez zastosowanie nawilżacza pokojowego(1).

Syrop lub krople

W ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych dziecku podać można Deflegmin Baby – krople doustne dla dzieci od 1. roku życia. Produkt zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i usprawnia jego transport, ułatwiając odkrztuszanie i łagodząc kaszel(2). Alternatywą dla kropel jest syrop na mokry kaszel u dziecka Deflegmin.

Odpowiednie nawodnienie

Podczas infekcji, szczególnie przy kaszlu mokrym, dziecko powinno dużo pić. Najlepiej podawać mu głównie wodę, a oprócz tego także ciepłe napoje. Temperatura napojów nie powinna być jednak zbyt wysoka, aby podczas picia nie dochodziło do podrażniania dróg oddechowych. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu dziecku jest łatwiej odkrztuszać zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę.

Oklepywanie plecków

Jeśli występuje mokry kaszel u dziecka w nocy, przed snem przez ok. 10 minut można oklepywać plecki dziecka dłonią złożoną w łódeczkę. Czynność tą można wykonywać także po inhalacji czy podaniu syropu lub kropel. Oklepywanie ułatwi usuwanie śluzu zalegającego w oskrzelach.

Wyższe ułożenie do snu

Aby mokry kaszel u dziecka rano i w nocy nie zakłócał snu, nie może ono spać na płasko. Głowa powinna być ułożona nieco wyżej niż zazwyczaj. Aby osiągnąć taką pozycję u małych dzieci, wystarczy włożyć pod materac np. koc. Starszym dzieciom pod głowę można wsunąć grubszą poduszkę. Takie ułożenie sprawi, że dziecko nie będzie krztusić się przez sen.

Mokry kaszel u dziecka – kiedy do lekarza?

Zdarza się, że mokry kaszel u dziecka bez innych objawów wyleczyć można przy zastosowaniu wyłącznie domowych sposobów, ale nie zawsze. Jeśli wyżej zaproponowane metody nie przynoszą efektów, a stan dziecka zamiast się poprawiać, pogarsza się, wskazana jest konsultacja z lekarzem1.

Na wizytę do lekarza należy udać się także wtedy, gdy oprócz kaszlu mokrego występują także inne niepokojące objawy, jak np. duszność, znaczne osłabienie czy krwioplucie. Pilnej interwencji wymaga kaszel z odkrztuszaniem różowej, pienistej wydzieliny połączony z silną dusznością, kaszel połączony z nasilającą się dusznością oraz kaszel z odkrztuszaniem krwi1.

Do lekarza należy udać się także wtedy, gdy występuje długotrwały mokry kaszel u dziecka. Za przewlekły mokry kaszel u dziecka uznaje się ten trwający ponad 8 tygodni(1).

Bibliografia:

Jankowski M., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
ChPL Deflegmin Baby (dostęp: 20205.05.).
Doniec Z., Mastarzel-Migas A., Krenke K. i in., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016.

Artykuł partnera