Bookcrossing powstał w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych, a jego ideą była wymiana książek między ludźmi. Niedługo po powstaniu koncepcji, pomysłodawca założył stronę internetową, która miała służyć monitorowaniu uwolnionych książek. Przez lata inicjatywa stopniowo się rozwijała, aż w końcu stała się znana na całym świecie, w tym także w Polsce.
Podstawy bookcrossingu
Głównym założeniem pomysłu jest popularyzacja czytelnictwa na szeroką skalę. Inicjatorzy akcji wychodzą z przekonania, że książki służą nam wtedy, kiedy je czytamy. Dlatego powinniśmy przekazywać dalej pozycje, które już przeczytaliśmy, zamiast skazywać je na śmierć w zakurzonej biblioteczce. Uwalniając literaturę, pozwalamy jej tak naprawdę żyć, a także dajemy do niej dostęp osobom, które z różnych powodów nie kupują książek. Zostawiając je w miejscach publicznych mamy szansę dotrzeć do wszystkich grup społecznych i integrować ze sobą czytelników. Dodatkowo dając książkom nowe życie, ratujemy je od wyrzucenia na śmietnik.
Jak przyłączyć się do akcji?
Możesz dołączyć, biorąc do siebie jedną z uwolnionych przez kogoś książek, a następnie przekazując ją dalej. Jednak aby stać się bookcrosserem na całego, najlepiej zacząć od uwolnienia jednej z własnych książek. Wybraną pozycję możesz po prostu zostawić w miejscu uczęszczanym przez ludzi lub w specjalnym punkcie, ale zachęcamy do wcześniejszego zarejestrowania jej na stronie internetowej bookcrossingu. Dzięki temu dowiesz się czy ktoś znalazł Twoją książkę, a także będziesz mogła śledzić jej dalszą drogę. Oczywiście pod warunkiem, że znalazca również postanowi oficjalnie dołączyć do akcji. Przed oddaniem uwolnionej pozycji nie zapomnij opatrzyć jej etykietą – gotowe druki znajdziesz na stronie bookcrossing.pl.
Gdzie szukać książek?
Uwolnione książki są umieszczane w specjalnych punktach, których lokalizację możemy znaleźć na oficjalnej stronie. Najczęściej są to biblioteki i domy kultury, ale także kawiarnie czy dworce kolejowe w ramach akcji „książka w podróży”. Patrząc na mapę, można odnieść wrażenie, że jest ich stosunkowo niewiele (w całej Warszawie tylko 16), jednak istnieje również szereg punktów nieoficjalnych, których warto szukać na uczelniach wyższych, w galeriach handlowych lub na parkowych ławkach. Każde miejsce jest dobre, o ile odwiedzają je ludzie, a książka będzie względnie zabezpieczona przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Coraz częściej miasta i ich mieszkańcy sami organizują zewnętrzne półki.
Schronisko książek
Książkowa zabawa w „podaj dalej” została podłapana przez wiele bibliotek. Dzięki temu my także możemy realnie przyczynić się do popularyzacji czytelnictwa w naszym kraju i zasilić ich zasoby swoimi literackimi skarbami. Do inicjatywy przyłączyła się między innymi warszawska biblioteka na Koszykowej i założyła Schronisko Książek. Przez te kilka lat działania przewinęło się przez niego ponad 100 tysięcy pozycji. Podarowane przez czytelników książki są dostępne do dyspozycji dla każdego. Można z nich korzystać za darmo lub oddać w zamian swoją. Na stronie internetowej biblioteki publikowany jest wykaz pozycji dostępnych w danym miesiącu, które można zarezerwować droga mailową.