Badania pokazują, że zdecydowana większość Polek nie uważa się za ładne, a zaledwie 4% postrzegają się jako atrakcyjne i choć dla ponad połowy sfera seksualna stanowi istotny element życia, to jednak niewiele pań potrafi przyznać się do problemów związanych z zaburzonym libido.
Grzeczna żona i matka, czy kobieta wyzwolona?
Rola społeczno-kulturowa kobiety przez setki lat sprowadzała się do bycia dobrą żoną i matką. Odczuwanie przyjemności seksualnej przez „płeć piękną” nie było dobrze widziane. Kobiecy erotyzm postrzegano jako coś niewłaściwego i kojarzono z rozwiązłością. Dopiero dzięki tzw. „rewolucji seksualnej”, która miała miejsce w ostatnich dekadach XX wieku, sytuacja kobiet w zakresie możliwości wyrażania potrzeb seksualnych uległa poprawie. Gwarantem tego prawa stała się Deklaracja Praw Seksualnych zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia.
Zaburzenia seksualne nadal tematem tabu
Pomimo dużo większej świadomości kobiet w kwestiach dotyczących sfery seksualnej nadal temat seksu i zaburzeń z nim związanych dla wielu pań stanowi tabu. Do najczęstszych przyczyn obniżonego libido należą: problemy o podłożu emocjonalnym takie jak: stres, konflikty, brak akceptacji swojego wyglądu; choroby: depresja, anoreksja, bulimia, otyłość; zaburzenia natury fizjologicznej np. suchość pochwy, mniejsze ukrwienie, czy nabrzmienie narządów płciowych; stosowanie niektórych leków o działaniu: antydepresyjnym, antyhistaminowym, obniżającym ciśnienie krwi, czy antykoncepcyjnym. Choć medycyna seksualna dokonała ogromnego postępu zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu zaburzeń, to nadal na polskim rynku naturalnych preparatów dla kobiet jest znacznie mniej niż dla mężczyzn i nie chodzi tu o preparaty działające niemalże natychmiast, ale o te o wieloaspektowym działaniu.
Na co warto zwrócić uwagę?
Musimy mieć świadomość, że problem obniżonego libido zazwyczaj jest złożony i właśnie dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas specyfik działa wieloaspektowo tzn. czy nasila pożądanie seksualne, czy dodaje energii, czy poprawia ukrwienie narządów płciowych oraz samopoczucie, a przede wszystkim, czy ma w swoim składzie tylko naturalne, bezpieczne dla organizmu składniki. Końcem ubiegłego roku, na polskim rynku pojawił się suplement diety – Prolibid Femina®, który spełnia wszystkie te kryteria.
Pamiętajmy, że problemy w sferze seksualnej bardzo często przenoszą się z naszej alkowy do życia codziennego i na tym tle dochodzi do frustracji, napięć oraz konfliktów w związku, co w dalszej perspektywie może skutkować poważnym kryzysem, a nawet rozstaniem. Warto zatem podjąć walkę o siebie i relację z partnerem zanim będzie za późno.