Crypto scams czyli oszustwa kryptowalutowe. Jak ich uniknąć?

Rynek kryptowalut z roku na rok rozwija się w coraz szybszym tempie, a kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne.

Crypto scams czyli oszustwa kryptowalutowe. Jak ich uniknąć?

Przybywa coraz więcej osób, które chcą w nie inwestować – kusi ich rosnący kurs kryptowalut, obietnice wysokich zwrotów z inwestycji oraz możliwość szybkiego pomnożenia swoich środków. Ze względu na to, że wciąż jeszcze kryptowaluty funkcjonują w swego rodzaju chaosie informacyjnym, łatwo paść ofiarą oszustów, którzy wykorzystują brak doświadczenia początkujących inwestorów. Co prawda ryzyka nie da się zupełnie zniwelować, jednak znajomość kilku zasad pozwoli je drastycznie obniżyć.

Weryfikacja giełdy w rejestrze firm

Jednym ze sposobów zarabiania na cyfrowej walucie jest granie na giełdach kryptowalutowych. Są to miejsca, gdzie odbywa się wirtualna wymiana handlowa, a kryptowalutę mogą tam kupić i sprzedać zarówno osoby, które z kryptowalut uczyniły sobie sposób na życie, jak również ci, którzy nie posiadają żadnego doświadczenia. Ci ostatni powinni być szczególnie ostrożni wybierając giełdę, ponieważ zdeponowanie środków w złym miejscu może zakończyć się ich utratą.

Aby temu zapobiec, należy zawsze dokładnie zapoznać się z zawartością sekcji „Kontakt” na stronie internetowej danej giełdy. Znajdziesz tam informacje o prowadzącej giełdę firmę, a wśród nich jej nazwę, adres czy też numer rejestracyjny.

Takie dane poddać następnie należy odpowiedniej weryfikacji. Zrobić to można w rejestrze firm, który w naszym kraju nazywa się Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Legalnie prowadzona firma musi mieć tam swój wpis, który informuje między innymi o tym, kiedy firma rozpoczęła działalność, gdzie się znajduje czy też jaki jest jej status. Nieocenionym źródłem wiedzy o niemal wszystkich większych giełdach jest również polskie forum o Bitcoinie.

Użytkownicy dzielą się tam swoją wiedzą oraz podpowiadają która giełda zasługuje na miano bezpiecznej i zaufanej. Jeśli więc nie wiesz na której giełdzie zdeponować środki, poszczególne tematy na forum powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

Crypto scams czyli oszustwa kryptowalutowe. Jak ich uniknąć?

Warunki korzystania z serwisu i polityka prywatności

Choć na stronach giełd najbardziej interesują nas oczywiście kursy kryptowalut, np. kurs ethereum, to jednak warto zajrzeć też na podstrony określające zasady korzystania z giełdy, Warunki korzystania z serwisu oraz polityka prywatności często postrzegane są jako coś, co nasi prawnicy radziliby nam przeczytać. Dokumenty takie tworzy się po to, aby chronić zarówno użytkownika, jak również przedsiębiorstwo. Każda rzetelna giełda kryptowalutowa powinna mieć jasne warunki korzystania z serwisu. Nigdy nie inwestuj swoich pieniędzy na giełdzie, która takich warunków nie ma.

Giełdy kryptowalutowe potrzebują dostępu do twoich danych osobistych. Jeśli giełda jest regulowana, prawdopodobnie wymagać będzie od ciebie podania jeszcze większej ilości danych. Pamiętaj, że podlegają one ochronie – nie zapomnij sprawdzić, czy taki zapis znajduje się w polityce prywatności.

Dużo łatwiej jest zaufać giełdzie z kraju znajdującego się w Unii Europejskiej, ponieważ musi ona przestrzegać przepisów zawartych w rozporządzeniu o ochronie danych osobowych (RODO). Przykład takiej firmy stanowi Kriptomat – giełda z Estonii, której bez obaw możesz powierzyć swoje dane osobowe.

Zdrowy rozsądek

Zaprezentowane powyżej wskazówki i porady nie wyczerpują oczywiście całego tematu. Wzięcie ich pod uwagę pozwoli jednak podjąć świadomą decyzję odnośnie tego, komu można ufać, a komu niekoniecznie. Najważniejsze jest jednak to, aby w swoich działaniach kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie warto więc wierzyć w obietnice zdobycia łatwych pieniędzy i wysokich zwrotów.