Czerwone flagi w związku – tych zachowań faceta nie ignoruj!

"Czerwone flagi" to sygnały ostrzegawcze, które już na początku relacji podpowiadają nam, że coś nie gra. Zwykle wolimy udawać, że nie istnieją, ale takie podejście sprawia, że problem jedynie narasta.

Czerwone flagi w związku
Czerwone flagi w związku – tych zachowań faceta nie ignoruj!

Czerwone flagi w związku pojawiają się już na początku relacji i powinny stanowić pewnego rodzaju ostrzeżenie. Często uważamy, że po prostu coś nam się wydaje, że przesadzamy. Tymczasem zazwyczaj to, co podpowiada nam intuicja, okazuje się trafne, choć zwykle nieco za późno. Relacja wchodzi na wyższy poziom, a my nagle uświadamiamy sobie, że wcześniej miałyśmy rację – partner zachowuje się dziwnie, toksycznie, a nam to nie odpowiada. Właśnie dlatego wyświadczmy sobie przysługę i jak najszybciej wyjaśniajmy to, co zdaje się problematyczne. Co konkretnie? Oto kilka przykładów klasycznych czerwonych flag. 

Gdy on wpada w złość z błahego powodu

Jesteście dopiero na początku związku, a on już obraża się, krzyczy, wybucha? Ewidentnie coś tu nie gra.
Przez pierwsze tygodnie relacji zwykle próbujemy pokazać się z jak najlepszej strony. Choć nikt z nas nie jest idealny, tak właśnie staramy się wypaść w oczach drugiej połówki. Skoro on już na tym etapie wywołuje spore kłótnie, to strach pomyśleć, co będzie za rok. A za pięć lat?
Oczywiście wybuchowy temperament nie stanowi powodu do rozstania. Pewne spory należy przepracowywać, a napady złości pojawiają się w każdym związku. Należy mieć jednak na uwadze, że relacja z osobą gwałtowną, kłótliwą bądź obrażalską zazwyczaj nie jest łatwa. Trzeba wyczuć partnera i umieć stwierdzić, czy jego skłonności do rozwiązywania problemów krzykiem stanowią jedynie zwykłą wadę czy zakrawają już o toksyczność. Jeśli to drugie, lepiej uciekać.

Kiedy partner twierdzi, że nie ma przyjaciół

Czerwone flagi w związku mogą dotyczyć również relacji partnera z innymi ludźmi. Problem pojawia się, gdy facet mówi, że nie ma żadnych kumpli. Serio, nikogo? Opcje są dwie:
1. Tak naprawdę ma przyjaciół, ale nie chce, byśmy o nich wiedziały.
I tutaj znów mamy dwa rozwiązania: albo nie chce poznać ich z nami, albo nas z nimi. Czym różni się jedno od drugiego? Z pierwszym przypadku najpewniej wstydzi się tego, z kim się zadaje. Tutaj warto zadać sobie pytanie, po co facet utrzymuje relacje z ludźmi, których boi się przedstawić dziewczynie. Czerwona flaga!
Z drugim przypadku zdecydowanie chodzi o nas. Partner ma jakiś powód, by przyjaciele nie wiedzieli o naszym istnieniu. Nierzadko to pierwsze ostrzeżenie mówiące nam, że facet ma kogoś jeszcze. Przyjaciele może i znają jego dziewczynę (lub żonę), ale na pewno nie jesteśmy nią my.
2. Faktycznie nie ma przyjaciół. 
Ta opcja także budzi niepewność, której nie trzeba tłumaczyć. Mężczyzna nie ma ani jednego kumpla? Jest odludkiem? Nie nawiązał znajomości w szkole, na studiach, w pracy, gdziekolwiek? Podejrzana sytuacja, która z pewnością zalicza się do czerwonych flag.

Czerwone flagi w związku – przyjaciółki

A teraz zupełnie odwrotna sytuacja. Obojętne, czy to kilka miłych dziewczyn, czy ta jedna, która zawsze go wesprze i pocieszy – jeśli jego relacje z przyjaciółkami są zbyt bliskie, to prędzej czy później coś się wydarzy. Właśnie dlatego musimy ocenić, na jakich zasadach funkcjonuje ta „przyjaźń”. Nie chodzi przecież o to, by od razu zakazywać facetowi kontaktu ze wszystkimi przedstawicielkami płci pięknej. W końcu w związku liczy się też zaufanie. Niemniej relacja relacji nierówna.
Jeśli nasz partner regularnie widuje się z przyjaciółką bez nas, wciąż rozmawia z nią przez telefon, a nawet u niej nocuje (!) to zdecydowanie coś jest nie tak.

Gdy partner nie chce Cię poznać z rodziną

Kiedy partner nie wykazuje zainteresowania tym, abyś poznała jego rodzinę, może być kilka powodów tego zachowania. Mogą to być kwestie prywatności, gdzie partner pragnie utrzymać pewne aspekty swojego życia w zaciszu rodziny. Inną przyczyną mogą być trudne relacje rodzinne, konflikty czy inne problemy, których partner nie chce, byś doświadczyła. Czasem kwestie kulturowe także odgrywają rolę, a przedstawienie partnera rodzinie jest uznawane za ważny i starannie planowany krok. Niektórzy ludzie wolą też trzymać swoje życie rodzinne w pewnym oddzielnym zakresie od życia z partnerem. A może po prostu ma niejasną, formalną sytuację rodzinną i w zanadrzu chowa się żona.

Gdy facet wie o Tobie za dużo

To sytuacja, w której idealnie oznacza podejrzanie. Na początku relacji, gdy dopiero poznajemy się nawzajem, wszystko jest zupełnie nowe. Partner wie o nas tyle, ile postanowimy mu wyjawić. Jeśli zauważamy sygnały, które mówią, że mężczyzna zna nas niepokojąco dobrze, nie rozpływajmy się od razu nad jego zdolnościami dedukcji. Zamiast tego zastanówmy się, czy nie mamy do czynienia z kimś w rodzaju stalkera. Przypomnijmy sobie netfliksowski serial „Ty” i zwiewajmy, zanim zostaniemy uwięzione w piwnicznej klatce.

Czerwone flagi w związku? Poradź się bliskich

Niekiedy rodzina i przyjaciele widzą coś, czego my nie dostrzegamy. Żyjemy zapatrzone w partnera i ignorujemy jego wady, które dla wszystkich innych są widoczne jak na dłoni. Jeśli kilka osób z naszego otoczenia mówi nam, że nasz facet wydaje się dziwny, podejrzany, toksyczny, zastanówmy się, czy nie ma w tym ziarna prawdy. Jedna przyjaciółka może się mylić, ale cztery? Czasem warto zaufać opinii najbliższych. 

EP