Czy grozi ci choroba sercowo-naczyniowa?

Hipertriglicerydemia charakteryzuje się podwyższonym poziomem trójglicerydów. Jeżeli nie zostanie zdiagnozowana, zwiększa się ryzyko chorób, np. miażdżycy, zawału serca lub ostrego zapalenia trzustki.

Czy grozi ci choroba sercowo-naczyniowa?

Przyczyna choroby i profilaktyka

Do tej choroby jest bardzo krótka droga – wystarczy nieodpowiednia dieta oraz bierny tryb życia, pozbawiony aktywności fizycznej i przebywania na świeżym powietrzu. Z tego powodu najczęściej dotyka osób, które wykonują pracę biurową. Skłonność do zachorowania może być także dziedziczna – występuje wtedy w młodym wieku i wymaga leczenia farmakologicznego. Do podwyższenia trójglicerydów mogą przyczynić się również leki moczopędne oraz te stosowane na nadciśnienie.

Objawy hipertriglicerydemii są trudne do wykrycia. Jej rozpoznanie często odbywa się przypadkowo, dlatego warto regularnie przeprowadzać badania krwi. Aby dobrze się do nich przygotować, powinno się przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim nie należy pić alkoholu 2-3 dni przed badaniem oraz być na czczo. Chorobę można rozpoznać, kiedy na wynikach lipidy są na wysokim poziomie, przynajmniej podczas dwóch badań, przeprowadzanych w odstępie 2-3 tygodni.

Badanie poziomu lipidów we krwi powinien przeprowadzać każdy po 20 roku życia i powtarzać je co 3-4 lata od 30 roku życia. Natomiast osoby starsze, bądź osoby szczególnie narażone na choroby związane z miażdżycą, czyli pacjenci zmagający się z nadwagą bądź cukrzycą, powinny powtarzać je nawet co roku. – zwraca uwagę dr Wojciech Król, kardiolog, ekspert portalu Zdrowa ONA.

Dieta w czasie choroby

Przepisywane przez lekarza leki mają za zadanie unormować gospodarkę lipidową. Oprócz farmakologii warto zastosować odpowiednią dietę. Z pomocą przyjdzie dietetyk, który weźmie pod uwagę występowanie także innych chorób, np. cukrzycy i nadwagi.

W przypadku zdiagnozowania hipertriglicerydemii bardzo ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem oraz z dietetykiem. Niewskazane jest spożywanie słodyczy, wyrobów cukierniczych, słodzonych napojów, tłustego mięsa, smażonych potraw oraz fast foodów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość w naszej diecie węglowodanów prostych, w tym szczególnie fruktozy, gdyż sama redukcja tłuszczów nie przyniesie pożądanego efektu. Węglowodany proste – szczególnie fruktoza – przechodzą przemiany w wątrobie gdzie są przetwarzane do trójglicerydów, wobec czego powinniśmy ograniczyć ich ilość. Węglowodany te znajdują się m.in. w owocach, słodyczach, napojach czy produktach wysoko przetworzonych. Oczywiście owoce powinny być częścią diety redukującej trójglicerydy jednak w ilości nie większej niż 200-300g dziennie i tylko w postaci całych surowych owoców. Zalecane jest natomiast spożywanie produktów pełnoziarnistych bogatych w błonnik takich jak pełnoziarnisty makaron, ryż czy pieczywo oraz jak najwięcej warzyw w każdej postaci. – wskazuje ekspert programu Zdrowa ONA, mgr Ewa Kurowska, dietetyk.